Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Agropolitika
Ar Tręšiamųjų produktų elektroninio žurnalo neužpildę ūkininkai sulauks sankcijų

Vilnius. Baigiasi terminas, iki kurio tam tikrose paramos priemonėse dalyvaujantys ūkininkai privalo užpildyti elektroninį Tręšiamųjų produktų žurnalą. Deja, ne visiems pavyksta tą padaryti dėl sistemos neišbaigtumo, o neužpildžius gresia sankcijos.

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) spaliui baigiantis priminė, kad žemdirbiai, dalyvaujantys paramos priemonėse „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“, su „Natura 2000“ ir „Vandens pagrindų direktyva susijusios išmokos“ veikloje „Parama „Natura 2000“ žemės ūkio paskirties žemėje“ pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programą, taip pat kai kuriose klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingose ekologinėse sistemose ir valdoje naudojantys tręšiamuosius produktus, visiems tręšiamiems plotams privalo pildyti Tręšiamųjų produktų žurnalą per 20 darbo dienų nuo tokių produktų panaudojimo.

Jeigu per minėtą terminą to nebuvo padaryta, dalyvaujantieji minėtose paramos priemonėse Žurnalą turi užpildyti iki lapkričio 1 dienos.

Bioversija 2024 04 26 m7

Žurnalas pildomas tik elektroniniu būdu – per Paraiškų priėmimo informacinę sistemą (PPIS). ŽŪM priminė, kad ūkininkams, dalyvaujantiems minėtose paramos priemonėse ir neužpildžiusiems žurnalų apie panaudotus tręšiamuosius produktus, bus taikomos sankcijos, t. y. parama bus sumažinama 1 proc. nuo pagal priemonę ar ekologinę sistemą apskaičiuotos paramos sumos.

Sistema neišbaigta?

Deja, ne visiems ūkininkams sklandžiai sekasi Žurnalą pildyti. Kai kurie jų pastabomis ir nesėkminga patirtimi dalijasi su kolegomis ir konsultantais socialiniuose tinkluose.

„Būtų viskas gerai, jeigu PPIS veiktų, kaip priklauso. O dabar gaila ūkininkų, kurie gaišta savo brangų laiką ir bando tuos duomenis patalpinti į neišbaigtą ir neišdirbtą sistemą. Tręšiamieji laukai ir produktai yra sudubliuojami, pildant tenka juos ištrinti po vieną, tada vėl situacija kartojasi“, – sako Modesta Kirvaitienė, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Vilkaviškio biuro augalininkystės konsultantė, į kurią rajono ūkininkai kreipiasi, prašydami užpildyti žurnalą.

Pasak konsultantės, padėti užpildyti žurnalą jos prašo labai daug rajono ūkininkų, kuriems patiems tą padaryti pernelyg sudėtinga.

„Nusvyra rankos, kai matai, kad ūkininkai, kurie rūpinasi, jog mus pasiektų kokybiškas ir sveikas maistas, yra apraizgomi laiko pančiais, programomis, kurios iki galo neveikia, ir, aišku, grasinama sankcijomis,“ – pastebi M. Kirvaitienė.

Patys ūkininkai tikina, kad jie neturi nieko prieš skaitmenizavimą, bet nusivilia, kai reikalavimai atima pernelyg daug laiko, o klaidų atsiranda ne dėl žemdirbių kaltės, o dėl programos sutrikimų.

Dar gegužę ŽŪM surengė nuotolinę konsultaciją apie numatomus pokyčius. Ūkininkams, jau bandžiusiems PPIS sistemoje pildyti Žurnalą, iškilo daugybė klausimų. Jau tuomet kai kurie žemdirbiai aiškino, kad jis netobulas, daug neaiškumų. Į tokias replikas žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis tuomet atsakė, kad elektroninės žurnalo formos reikalauja Europos Komisijos atliktas auditas, todėl prie pokyčių teks visiems prisitaikyti.

Laiko liko – tik iki lapkričio pradžios

Portalui manoūkis.lt dabar pasiteiravus, ar Žurnalo pildymo sistema bus tobulinama ir kada, ŽŪM atsakė, kad kitais metais planuojami sistemos tobulinimo darbai.

Visos gautos pastabos ir pasiūlymai vertinami. Atsižvelgiant į jų aktualumą ir Žemės ūkio ministerijos finansines galimybes, bus atrinkti svarbiausi, kurie leis sistemai veikti efektyviau“, rašoma portalui atsiųstame ŽŪM atsakyme.

Portalas taip pat paklausė ŽŪM, ką šiuo metu patartų ūkininkams, kuriems dėl sistemos klaidų nepavyks iki lapkričio 1 d. užpildyti žurnalo? Ar tokie ūkininkai bus baudžiami sankcijomis mažinant išmokas?

ŽŪM priminė, kad nuostata dėl žurnalo pildymo PPIS minėtais terminais nėra nauja ir nustatyta KPP paramos priemonių įgyvendinimo ir Tiesioginių išmokų taisyklėse (ekologinėms sistemoms).

„Pareiškėjams, kurie dalyvauja minėtose paramos priemonėse ar ekologinėse sistemose ir nesilaiko reikalavimo per 20 d. d. nuo tręšiamųjų produktų panaudojimo PPIS užpildyti žurnalą, paramos priemonių įgyvendinimo ir Tiesioginių išmokų taisyklėse (ekologinėms sistemoms) nustatytos sankcijos (parama sumažinama 1 proc. nuo pagal paramos priemonę ar ekologinę sistemą apskaičiuotos paramos sumos)“, priminė ŽŪM.

Taigi, pasak ŽŪM atsakymo, sankcijos nebus taikomos tik tokiu atveju, jeigu pareiškėjai, kurie dalyvauja minėtose paramos priemonėse ir per 20 d. d. nuo tręšiamųjų produktų panaudojimo neužpildė Žurnalo, tą padarys iki lapkričio 1 dienos.

Beje, ŽŪM išplatino informaciją, kad kitą savaitę planuojama surengti dar vieną nuotolinę konsultaciją su žemdirbiais dėl Žurnalo pildymo klausimų.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos