Basf 23 01 02 Basf 2023 01 02 m1
Agropolitika
Andrius Palionis patvirtintas žemės ūkio ministru

Vilnius. Antradienio popietę LR Seime patvirtintas naujosios sudėties šalies Ministrų kabinetas. Žemės ūkio ministru, davęs priesaiką, tapo socialdarbietis Andrius Palionis.

Žemdirbiai spėlioja, kokie bus naujojo žemės ūkio ministro sprendimai ir siekiai, kiek jis išmano agroverslo subtilybes. Pasak kai kurių žemės ūkio sektoriaus atstovų, žemės ūkio ministro laukia nemaži iššūkiai.

Išsakė nuomonę žemdirbiams jautriais klausimais

Bioversija 23 01 16

Naujasis žemės ūkio ministras jau yra išsakęs savo požiūrį į kai kuriuos žemdirbiams jautrius klausimus.

Pirmiausiai, dar prieš paskyrimą žemės ūkio ministru, jis pasisakė prieš Žemės ūkio ministerijos iškėlimą į Kauną. Prezidentas Gitanas Nausėda taip pat nepalaiko ministerijos iškėlimo iš Vilniaus. Tuo tarpu valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis tvirtino, kad perkėlimo proceso niekas neatšaukinės, nes yra Vyriausybės ir Seimo sprendimai. O A. Palionio nuomonė esą tik asmeninė.

Siekiant, kad finansinės paramos nesusigriebtų tik stambūs ūkiai, paskirtasis žemės ūkio ministras A. Palionis užsimena apie žemės ūkio finansavimo ir subsidijavimo prioritetų peržiūrą.

„Gvildenome tokią idėją, kad išskirti smulkius, vidutinius ir stambius ūkius, kad būtų trys vokai pasiūlymų, o ne kad būtų bendras, kad ta konkurencija būtų tarp ūkininkų, kurie yra smulkūs, daugiau teisingesnė, o visos paramos nepasiimtų tik stambūs ūkiai“, – antradienį Seime kalbėjo A. Palionis.   

Lietuvai 2021–2027 metais tiesioginėms išmokoms numatoma skirti 3,344 mlrd. eurų, arba 5,8 proc. daugiau nei 2014–2020 metais, tačiau Kaimo plėtros programai numatoma skirti tik 1,214 mlrd. eurų – 26,2 proc. mažiau. 

Andrius Palionis davė priesaiką LR Seime

Žemės ūkio ministras turi nuomonę ir apie prieštaringai vertinamą herbicidą glifosatą. „Lietuvoje kol kas nebus skubama uždrausti chemikalų, kurių sudėtyje yra glifosato, dar žinomo kaip raundapas“, - sako žemės ūkio ministras. Tačiau A. Palionis teigia pritariantis, kad šiais chemikalais nebūtų purškiami javai. 

Pasak jo, šių preparatų būtų atsisakoma greičiau, jeigu atsirastų alternatyvų. „Nieko blogo nematau, jeigu tai naudojama ne ant grūdinių kultūrų. Didžiausia problema naudojant šį preparatą, kada purškiami patys javai. Pritarčiau tam, kad javai nebūtų purškiami prieš brandinimą“, – antradienį Seime sakė A. Palionis. 

Pasak jo, kol kas nėra kitų chemikalų, kurie pakeistų šį herbicidą. „Jeigu tos alternatyvos atsirastų greičiau, tai tada sutikčiau, kad uždraustume purškimą grūdų šituo herbicidu anksčiau“, – žadėjo A. Palionis.   

Europos Komisija 2017 m. rudenį numatė, kad glifosatas Europos Sąjungos (ES) bendrijoje nebebus naudojamas nuo 2023 metų. Tam pritarė ir Lietuva. Tačiau ES paliko teisę valstybėms narėms pačioms nuspręsti, ar jos nori glifosato naudojimo apribojimus nacionaliniu lygmeniu taikyti anksčiau.  

Turi 25 arus žemės, mėgsta medžioklę

Naująjį žemės ūkio ministrą A. Palionį kolegos apibūdina kaip darbštų ir išmintingą, tačiau pernelyg įžeidų ir per mažai komunikuojantį politiką. Kai kurių BNS kalbintų Seimo narių nuomone, jis turėtų neblogai suprasti ūkininkų lūkesčius, nes pats turi 25 arus dirbamos žemės, be to, rūpinasi motinai priklausančia žeme – dešimtyje hektarų augina rugius, avižas.

Pasak A. Palionio, žemės ūkio klausimais nuolat domėtis vertė ir rinkėjai. „Per susitikimus du trečdaliai klausimų susiję su žeme, veterinarija“, – sako 44-erių socialdarbietis.

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sveikina naująjį žemės ūkio ministrą Andrių Palionį

A. Palionis gimė Kaune, hidroinžinierių Julijos ir vėliau politiku tapusio Juozo šeimoje. Tėvas J. Palionis tris kadencijas, nuo 2000 metų, buvo renkamas Seimo nariu Prienų vienmandatėje apygardoje. 2011 metų rudenį jis žuvo avarijoje. 

Į Seimą toje pačioje apygardoje A. Palionis išrinktas antrą kadenciją iš eilės. Pirmą kartą, 2012 metais, A. Palionis į parlamentą išrinktas kaip nepartinis. Pasak A. Butkevičiaus, A. Palionį jis įkalbėjo dėtis prie socialdemokratų frakcijos – į partiją jis įstojo 2014 metų kovą.

Dabar A. Palionis vadovauja Socialdemokratų darbo partijos frakcijai. Jam tapus ministru, šias pareigas perims kitas parlamentaras. 

A. Palionis nėra patekęs į jokius skandalus, išskyrus istoriją, susijusią su medžioklės reikalais. 2017-ųjų rudenį Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) aiškinosi, ar jis tinkamai deklaravo privačius interesus – narystę Birštono medžiotojų klube „Lokupis“. VTEK tada nutarė, kad A. Palionis šio klubo nariu oficialiai nebuvo tapęs – nesumokėjo stojimo mokesčio. A. Palionis sako klubo nariu tapęs nuo tų pačių metų gruodžio, kai susimokėjo mokesčius.

Politiko deklaracijoje nurodoma, kad jis yra ne tik „Lokupio“ narys, bet ir dalininkas, taip pat priklauso Medžiotojų ir žvejų draugijai.

A. Palionis studijavo buhalterinę apskaitą ir auditą Vilniaus universitete, vėliau dirbo Statistikos departamente, bankuose – tuometiniame Lietuvos akciniame inovaciniame banke, „Hermyje“ bei SEB.

Nuo 2001 metų iki darbo Seime A. Palionis rūpinosi šeimos verslu ir dirbo buitinės technikos prekybos įmonėse „Ginvesta“ ir BTN, yra pastarosios ir Naftos atliekų perdirbimo centro akcininkas. 

Žmona Kristina dirba SEB, dukra Emilija moksleivė, o Monika, baigusi mokslus Anglijoje, grįžo į Lietuvą. 

MŪ, BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Kaip jūsų ūkį paveikė 2022-ųjų infliacija?
Visos apklausos