Basf A1 01 02 24 Basf 01 02 24 m1
Agropolitika
Agroverslo atstovai įvertino susitarimą bendradarbiauti su JAV
pixabay.com nuotr.

Vilnius / Kaunas. Žemės ūkio ministerija ir Pensilvanijos žemės ūkio departamentas susitarė bendradarbiauti ekologinio ūkininkavimo srityje. Kaip šį susitarimą vertina agroverslas?

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ir JAV Pensilvanijos žemės ūkio sekretorius Russell‘as C. Redding‘as (Raselas C. Redingas) sutarė bendradarbiauti ekologinio ūkininkavimo, tvarių maisto sistemų, klimato požiūriu pažangaus žemės ūkio, maisto saugos, augalų ir gyvūnų sveikatos srityse, praneša Žemės ūkio ministerija.

Kiek šis susitarimas svarbus agroverslui? Komentuoja agroverslo organizacijų vadovai.

Bioversija m7 2024 01 02

Lietuvos paukštininkystės asociacijos direktorius Gytis Kauzonas pripažįsta šio dokumento naudą Lietuvos žemės ūkio produkcijos gamintojams, nes iki šiol daliai paukštienos produktų Šiaurės Amerikos rinka buvo uždara. Tačiau svarsto, jog svarbesnis – Lietuvos institucijų požiūrio ekologiniais klausimais keitimas. G. Kauzonas pateikia pavyzdį: ant Vilniaus ir Kaišiadorių paukštynų stogų būtų galima įrengti saulės jėgaines, deja, dar vis susiduriama su griežtais ribojimais.

Didesnės šalies institucijų paramos tikisi sulaukti ir Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Egidijus Mackevičius. Jo manymu, jei pirmenybė teikiama ekologijai ir konkuruojama JAV rinkoje, eksportas turėtų būti remiamas labiau. Nepaisant to, bet koks santykių su JAV gerinimas yra teigiamas žingsnis. E. Mackevičius pabrėžė, jog tokioje didelėje rikoje konkuruoti su vietine produkcija įmanoma tik akcentuojant lietuviškumą.

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius teigia, jog plečiantis rinkoms gerėja ir žaliavos supirkimo sąlygos. Nepaisant to, JAV supirkėjai išlieka išrankūs, ypač kalbant apie ekologišką produkciją. Europos Sąjungoje žaliojo kurso suvokimas, anot jo, skiriasi nuo jo supratimo JAV. Ten stengiamasi, kad aplinkosauga derėtų su gamyba, ne jos sąskaita. Tad svarstoma, ar esant tokiems glaudiems tarpusavio santykiams Lietuvos ūkininkai daugiau ras, ar praras. 

Anot R. Juknevičiaus, yra pagrindo nerimauti, ar politikai sugebės apginti mūsų šalies verslo interesus, nes tą patį derėdamiesi dėl sąlygų darys ir JAV politikai. Omenyje turima tai, jog JAV ūkininkai gali daryti gerokai didesnę įtaką valdžios atstovams palyginti su Lietuvos ūkininkais.

R. Juknevičius dabartinius veiksmus vadino žvalgytuvėmis, pamatų klojimu galimiems labai konkretiems verslo sandoriams ateityje.

Autorius: Rūta Bernotaitė
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Su kokiu klaidingu stereotipu apie ūkininkus susiduriate dažniausiai?
  Visos apklausos