Žemdirbiai, pasinaudoję lengvatinėmis paskolomis likvidumui užtikrinti COVID-19 ligos protrūkio laikotarpiu, sako, kad per pandemiją tai buvo svari pagalba siekiant sureguliuoti finansinius srautus. Šias paskolas jau ilgiau kaip metus teikia Nacionalinė plėtros įstaiga UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF).
Pagal priemonę „Paskolos ūkio subjektų, veikiančių žemės ūkio ir žuvininkystės produktų gamybos, perdirbimo ir prekybos srityse, likvidumui užtikrinti COVID-19 ligos protrūkio laikotarpiu“ nuo 2020 m. rugpjūčio suteikta paskolų už 132,2 mln. eurų, jas gavo daugiau kaip 1 300 ūkio subjektų, susidūrusių su apyvartinio kapitalo trūkumu COVID-19 ligos protrūkio laikotarpiu.
Pasak ŽŪPGF l. e. direktorės pareigas Romaldos Globienės, nepriklausomai nuo veiklos srities, tiek žemės ūkio, tiek žuvininkystės sektoriuose pandemijos laikotarpiu krito ūkių apyvarta, dėl to dalis ūkio subjektų susidūrė su apyvartinių lėšų trūkumu. „Gautos lengvatinės paskolos jiems padėjo užtikrinti veiklos tęstinumą, leido laiku sumokėti atlyginimus darbuotojams, atsiskaityti su tiekėjais už būtinus išteklius veiklai vykdyti ir padengti kitas einamąsias išlaidas“, – sako ŽŪPGF vadovė.
Tai, kad kritiniu momentu lengvatinė paskola tapo išsigelbėjimu, pripažįsta Telšių rajone mišrų ūkį valdantis ūkininkas Arūnas Usis. Paskelbus karantiną ūkininkui teko susidurti su iššūkiais, dėl kurių sumažėjo ūkio pajamos.
„Tokia situacija laikėsi ilgą laiką ir pajamų srautai greitai neatsistatė, o mokėjimus už ūkio veiklai vykdyti reikalingas prekes – trąšas, pašarų atsargas, degalus ir kita – reikėjo atlikti, todėl pradėjome ieškoti sprendimų. Lengvatinės paskolos lėšos atėjo tuo metu, kai jų labiausiai trūko – tai mums pagelbėjo laiku atsiskaityti su tiekėjais, sureguliavo situaciją dėl kritusių pajamų srautų“, – patirtimi dalijasi A. Usis.
ŽŪPGF primena, kad šia priemone žemdirbiai dar gali pasinaudoti iki šių metų pabaigos ir gauti lengvatinę paskolą iki 1 mln. eurų iki 36 mėn. laikotarpiui su galimu paskolos grąžinimo atidėjimu iki 12 mėn. Paskolai taikoma fiksuota metinė palūkanų norma nuo 0,1 iki 0,69 proc., o jos administravimo mokestis sudaro 2 proc. paskolos sumos, tačiau ne mažiau kaip 150 ir ne daugiau kaip 2 500 eurų.
Daugiausia tokia priemone šiemet pasinaudojo augalininkystės ūkiai (58 proc.), 22 proc. paskolų gavėjų buvo mišrūs ūkiai, 9 proc. – pieno ūkiai, 5 proc. – gyvulininkystės ūkiai. Tarp paskolos gavėjų – ir daržininkystės, sodininkystės, akvakultūros, paukštininkystės, švelniakailių žvėrelių ūkiai.
Pasitelkti ir kiti finansiniai instrumentai
Teikiant pagalbą žemdirbiams pandemijos metu taikytos patrauklesnės individualių garantijų teikimo sąlygos, palankesnis palūkanų kompensavimo ir garantinės įmokos kompensavimas. Sunkumų patiriantiems subjektams buvo kompensuojama 100 proc. sumokėtos garantinės įmokos ir iki 100 proc. finansų įstaigoms sumokėtų palūkanų.
„Šiuo metu palūkanų ir garantinės įmokos kompensavimas jau teikiamas įprasta tvarka, tačiau patyrusiems sunkumų dėl pandemijos individualios garantijos vis dar teikiamos palankesnėmis sąlygomis iki šių metų pabaigos“, – sako R. Globienė.
Tad žemės ūkio, žemės ūkio produktų gamybos ir perdirbimo, miškininkystės, kaimo plėtros, akvakultūros ir žuvininkystės subjektai dar gali gauti individualią garantiją paskoloms ar lizingo paslaugoms iki 5 mln. Eur, finansų įstaigai garantuojant iki 90 proc. neatgautos dalies arba iki 35 proc. negrąžintos sumos dalies grąžinimą.
Pagal šias sąlygas ūkio subjektams, patyrusiems sunkumų dėl COVID-19 pandemijos, jau suteikta garantijų už 13,8 mln. eurų.
Teikiama įvairi finansinė pagalba
ŽŪPGF primena, kad ūkininkai ir žemės ūkio įmonės visada gali kreiptis ir ne tik dėl su pandemija susijusių finansinių instrumentų: individualios garantijos, palūkanų kompensavimo, lengvatinės paskolos nukentėjusiems nuo nepalankių klimato reiškinių ar pirminei žemės ūkio gamybai vykdyti.
„Ūkio subjektai, norėdami gauti finansavimą veiklos plėtrai ar tęstinumui užtikrinti, dažnai susiduria su nepakankamo ar nepatrauklaus užstato situacija. Tokiu atveju jie arba išvis negali gauti finansavimo, arba jis suteikiamas nelabai patraukliomis sąlygomis. Šią problemą išspręsti padeda individualios garantijos paslauga, užtikrinanti tam tikros paskolintų lėšų dalies grąžinimą gavėjo įsipareigojimų pagal sutartį nevykdymo atveju“, – pasakoja R. Globienė.
Dar viena žemdirbiams aktuali finansinės pagalbos priemonė – galimybė palankiomis sąlygomis pasiskolinti lėšų investicijoms į savo ūkius. Sektoriams atsigaunant po pandemijos padarinių, ūkininkai pradeda planuoti savo ūkių plėtrą, todėl vis daugiau jų naudojasi lengvatinėmis paskolomis, kurios padeda tai įgyvendinti.
Lengvatinės paskolos žemės ūkio technikai, žemės ūkio įrangai, veislinėms pieno krypties telyčioms ir genetinei medžiagai įsigyti pirmine žemės ūkio produktų gamyba užsiimantiems ūkio subjektams gali būti teikiamos iki 110 tūkst. Eur sumos ir iki 7 metų (84 mėn.) laikotarpiui. O per paskutinius trejus metus nuo nepalankių klimato reiškinių (šalnų, sausros, liūčių, gausaus sniego ir kt.) nukentėjusiems pirmine žemės ūkio produktų gamyba užsiimantiems ūkio subjektams teikiamos lengvatinės paskolos iki 25 tūkst. Eur sumos ir iki 36 mėn. laikotarpiui investicijoms bei apyvartinėms lėšoms finansuoti ar darbo užmokesčiui ir su juo susijusiems mokesčiams sumokėti.
Daugiau informacijos apie visas ŽŪPGF finansines priemones galite rasti interneto svetainėje www.garfondas.lt.
Užsakymo Nr. 10692
Taip pat šia tema skaitykite
-
Iniciatyva dėl pluoštinių kanapių: mažiau biurokratijos, daugiau galimybių
2024-11-13 -
Tarpinių pasėlių potencialas angliai dirvožemyje kaupti
2024-10-31 -
„Agrokoncernas“ turi gerų žinių ūkininkams: sulaukė aukštos kokybės trąšų iš Vakarų
2024-09-16
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)