Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Verslo informacija
Žirnių ir pupų piktžolėms – dvigubas smūgis su Stomp CS® + Corum®

Pernai rinkoje pasirodė naujas herbicidas žirnių ir pupų augintojams – Corum®, kuris kovoja su ankštinių augalų pasėliuose plintančiomis piktžolėmis dvigubu smūgiu.

Šiais metais rekomenduojame pridėti dar ir trečiąjį – sisteminio veikimo dirvinį herbicidą Stomp® CS.

Praėjusių metų ūkininkų patirtis pupų pasėliuose parodė, kad naudojant Stomp® CS prieš sudygimą pasiekta geresnių rezultatų nei tik vienkartiniu purškimu su Corum®. Nemažai piktžolių Stomp® CS sunaikino joms dar tik dygstant, o sudygusios paveiktos herbicido gerokai susilpnėjo, vėliau panaudojus Corum® + Dash® visiškai išnyko.

Ūkininkų patirtys

Piktupėnų ŽŪB pirmininkas Alvydas Lešinskas pastebi, kad, siekiant ankštinių augalų pasėlius apsaugoti nuo piktžolių, kritinis veiksnys yra lietus. Herbicidus nuplovus jie nesuveikia, tad tenka purkšti dar kartą. O tai papildomos išlaidos ir darbas.

„Jeigu laiku nekovosi su piktžolėmis, derliaus tikrai negausi. Tinkamai panaudojus herbicidus pavyksta didžiąją dalį piktžolių išnaikinti“, – sako ūkio vadovas, pernai pasirinkęs BASF rekomenduojamą technologiją ir ūkio pupų pasėliuose po sėjos panaudojęs herbicidą Stomp® CS, o sudygus antrajai piktžolių bangai – Corum® + Dash®.

Pupų laukas, nupurkštas po sėjos su STOMP® CS

„Kadangi nemažai dirvožemių durpingi, vien dirvinių herbicidų poveikio nepakanka, daug piktžolių neišnyksta. Tik panaudoję Corum® susitvarkėme su jų paplitimu“, – pasakoja A. Lešinskas.

Jeigu bus palanki pupų rinka, bendrovė planuoja ir šiemet jas auginti bei naudoti tą pačią apsaugos nuo piktžolių technologiją.

BASF verslo klientų vadybininkas Aleksandras Voitkevič sako, kad pernai daug ūkininkų ankštinių augalų pasėliuose naudojo Corum® + Dash®, todėl įgyta įvairių patirčių, kurių daugelis – sėkmingos.

Tinkamiausias augimo tarpsnis panaudoti Corum® + Dash®

Pasak A. Voitkevič, pernai oro sąlygos buvo itin nepalankios vasariniams augalams, ypač pupoms. Gegužę, kai reikėjo naudoti herbicidus, iškrito bemaž dvigubai daugiau kritulių, o vėliau alino sausros ir karščiai. Todėl buvo labai sudėtinga panaudoti herbicidus, kad gerai veiktų.

„Įvertinę praėjusių metų patirtis, šiam sezonui turime naują sprendimą, kaip efektyviai ankštinių pasėlius apsaugoti nuo piktžolių. Tai – Stomp® CS + Corum® pakas“, – sako A. Voitkevič.

Stomp®CS veikia per dirvą

BASF sisteminio veikimo dirvinis herbicidas Stomp® CS išsiskiria iš kitų dirvinių herbicidų, naudojamų ankštiniuose, ypatinga produkto forma – tai kapsulinė suspensija. Veiklioji Stomp® CS medžiaga – pendimetalinas – yra kapsulėse. Todėl Stomp® CS dirvoje veiksmingas išlieka labai ilgai.

Ant dirvos patekusios veikliosios medžiagos kapsulės suyra palaipsniui, priklausomai nuo dirvos drėgmės, todėl herbicidas naikina ir vėliau dygstančias piktžoles.

Stomp® CS gerai kovoja irs su vienmetėmis miglėmis, daržinėmis žliūgėmis, kibiaisiais lipikais, aklėmis, notrelėmis, ramunėmis, dirvinėmis nemiršėlėmis, veronikomis, našlaitėmis, pelėvirkščiais ir kitomis piktžolėmis.

Corum® veikia ir per lapus, ir per šaknis

Corum® sudarytas iš dviejų veikliųjų medžiagų, kurios veikia tiek per dirvą, tiek kontaktiniu būdu, o tai labai padidina produkto efektyvumą prieš įvairių rūšių piktžoles, esant skirtingoms oro ir dirvos sąlygoms“, – sako A. Voitkevič.

Corum® sudarytas iš švaraus lauko technologijoje žinomos veikliosios medžiagos imazamokso ir bentazono, kuris sudaro herbicidą Basagran 480. Jo sudėtyje esančios veikliosios medžiagos nėra naujos, tačiau kartu jų sinerginis poveikis – tai dvigubas smūgis piktžolėms.

„Imazamoksas į piktžoles patenka per lapus (apie 70 proc.) ir šaknis (apie 30 proc.), veikia sistemiškai, o bentazonas – kaip kontaktinis herbicidas, nes pasisavinamas per lapus. Todėl labai padidėja produkto efektyvumas prieš įvairių rūšių piktžoles“, – herbicido veikimo principus apibudina BASF agronomas Vilius Venskutonis.

A. Voitkevič atkreipia dėmesį, kad Corum® puikiai naikina tokias ankštinių augalų pasėlių piktžoles, kaip dirvinės aklės, balandos, žliūgės, lipikai, rūgtys, šunramuniai, rapsų pabiros, ir tokias kryžmažiedes piktžoles, kaip garstukai, svėrės, žvaginės, čiužutės. Tai pat gerai kovoja su vienaskiltėmis piktžolėmis.

Palyginti su senos kartos herbicidais, Corum® naudojimo norma maža – 1,0 l/ha, todėl jį galima vertinti ir kaip tvaresnį produktą.

Būtina naudoti su paviršiaus aktyviąja medžiaga Dash®

BASF specialistai pabrėžia, kad herbicidą Corum®  būtina naudoti su paviršiaus aktyviąja medžiaga Dash®, kuri labai pagerina efektyvumą, nes padeda veikliosioms medžiagos geriau įsiskverbti pro piktžolių lapų vaškinį sluoksnį.

„Storas piktžolių vaškinis sluoksnis neleidžia prasiskverbti veikliajai medžiagai. Todėl paviršiaus aktyvioji medžiaga Dash® itin sustiprina Corum® veikimą, nes pagerina herbicido patekimą į piktžoles ir užtikrina veiksmingumą nepalankiomis oro sąlygomis“, – paaiškina V. Venskutonis.

Kaip rodo LAMMC atlikti bandymai, naudojant Corum® (1,0 l/ha) kartu su Dash® (1,0 l/ha), gautas iki 1,4–2,0 t/ha pupų derliaus priedas.

Neatidėliokite purškimų!

„Geriausių rezultatų su Corum® pasieksite, jei piktžolės bus mažos, skilčialapių ir pirmųjų tikrųjų lapų stadijoje. Kai jos peraugusios, tikėtis maksimalaus efektyvumo negalima“, – sako A. Voitkevič.

Tokios piktžolės, kaip rūgtys, pelėvirkščiai, aklės, našlaitės, pagal bandymų duomenis, efektyviausiai veikiamos tada, kai jos skilčialapių ir pirmųjų tikrųjų lapelių tarpsnyje, o ankštiniai augalai – BBCH 14–16 augimo tarpsnyje. 

„Jei turite daug šių piktžolių savo laukuose, naudokite prieš sudygimą Stomp® CS (2,0 l/ha), o vėliau Corum® (1,0 l/ha) + Dash® (1,0 l/ha). Kitais atvejais užtenka naudoti tik Corum® (1,0 l/ha) su Dash® (1,0 l/ha), pupų ar žirnių pasėliai bus švarūs. Norint maksimalaus efektyvumo, reikia, kad būtų šiltas oras, geriausia virš 10–12 °C temperatūros“, – A. Voitkevič pataria, kokią apsaugos technologiją pasirinkti.

Corum® purškimo laikas ilgas: žirnių pasėliuose – nuo 2 lapelių tarpsnio iki 9 ar daugiau tarpubamblių tarpsnio (BBCH 12–39), o pupų pasėliuose – nuo 2 lapelių tarpsnio iki 5 šoninių ūglių susiformavimo (BBCH 12–25).

Pasak A. Voitkevič, šiek tiek vėlinti purškimą su  Corum® galima tik tuo atveju, jeigu panaudotas Stomp® CS  prieš sudygimą. Naudojant vien Corum® geriau purkšti augalus ankstyvesniu tarpsniu (BBCH 12–15), kai piktžolės yra skilčialapių ir tikrųjų lapelių tarpsnyje.

Taigi, šiame pake yra du herbicidai, kurių vienas – Stomp® CS – naudojamas prieš sudygimą, o kitas – Corum® – po. Tai užtikrina labai gerą pupinių apsaugą nuo piktžolių, herbicidai vienas kitą papildo, sustiprina, praplečia naikinamų piktžolių spektrą.

Užsakymo Nr. 10837
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos