Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Verslo informacija
Žemės ūkis atsigauna: ūkininkai perka vis daugiau naujos technikos

Kėdainiai. Po smarkaus naujos žemės ūkio technikos rinkos nuosmukio, antrąjį 2019-ųjų pusmetį pastebėtas jos atsigavimas – rinka augo 15 proc., lyginant su tuo pačiu laikotarpiu 2018 metais, ir 50 proc., lyginant su pirmu 2019 metų pusmečiu.

Šių metų pradžios rezultatai taip pat rodo teigiamas tendencijas – jei klimatinės sąlygos susiklostys palankiai, naujos technikos rinka gali pasiekti ir 2018 metų lygį. Ekspertų teigimu, rinkos atsigavimui įtakos turės geresnė 2020 m. derliaus prognozė bei pardavėjų gebėjimas pasiūlyti lankstesnes technikos įsigijimo sąlygas.

Pastarieji trys metai Lietuvos ūkininkams buvo itin sunkūs. 2017-ieji buvo lietingi, o 2018 ir  2019 metų vasaromis šalį alino sausra, ženkliai sumažinusi grūdų derlių. Tai turėjo tiesioginės įtakos ir naujos žemės ūkio technikos rinkos susitraukimui. Pavyzdžiui, naujų vakarietiškų traktorių rinkoje 2019 metais buvo tik 524 vienetai – tai 30 proc. mažesnis skaičius nei 2018-aisiais.

Šis laikotarpis buvo sudėtingas ūkiams ir stipriai paveikė šio sektoriaus įmonių finansinius rodiklius. Viena sektoriaus lyderių Lietuvoje, bendrovė „Dotnuva Baltic“, 2018–2019 finansiniais metais pardavė prekių ir suteikė paslaugų už 69,5 mln. eurų – tai yra 21 proc. mažiau nei 2017–2018 finansiniais metais.

Sunkumai paskatino verslą atidžiau pažvelgti į įmonių viduje vykstančius procesus, todėl technikos pardavimo ir aptarnavimo kompanijos atliko išsamią situaijos analizę ir suskubo imtis veiksmų, leidusių tokią krizę išgyventi lengviau.

„Efektyvindami savo veiklą, stiprindami pardavimų struktūrą, investuodami į darbuotojų kvalifikacijos kėlimą, į aptarnavimo lygį regionuose ir kitas sritis, pradėjome matyti mūsų įdirbio rezultatus. Naujos technikos pardavimai atsigauna – šiemet planuojame juos padidinti iki 20 procentų“, – teigia Dangis Valaitis, UAB „Dotnuva Baltic“ pardavimų vadovas.

Sunkmetis ūkininkus privertė ieškoti naujų sprendimų

Pastaraisiais metais dalis ūkių savininkų buvo priversti stabdyti investicijas ir išsiversti su turima technika arba ieškoti alternatyvų rinkoje. Naujos technikos poreikis nesumažėjo – sumenko tik ūkininkų galimybės tokią techniką įsigyti.

Nors 2019 metai ūkiams buvo kiek sėkmingesni, jie tik iš dalies padėjo pagerinti finansinę ūkių situaciją. Tai paskatino ūkių savininkus ieškoti įvairių šios problemos sprendimo būdų, o verslą – tuos sprendimus pasiūlyti.

„Žinoma, pirmiausia, tokiomis sąlygomis ūkininkai atsisuka į naudotos technikos rinką. Tai aiškiai pajutome ir mes – šioje srityje mūsų pardavimai išaugo dvigubai, iki 3 mln. eurų. Vis tik paaugusi naudotos technikos apyvarta niekaip nekompensavo sumažėjusių naujos technikos pardavimų, todėl tai tik iš dalies gerino „Dotnuva Baltic“ rezultatus“, – teigia Dangis Valaitis

Anot eksperto, krizės sąlygomis ūkininkai svarsto ir technikos nuomos galimybę: „Traktorių, kombainų ir kitos savaeigės technikos nuomos poreikis Lietuvoje auga jau keletą metų. Prieš 5 metus rinkoje buvo tik 2 tokias paslaugas teikiančios įmonės, o šiandien jų yra 4. Jei anksčiau stambūs ūkininkai nuomą rinkosi intensyvaus darbo metu sugedus turimai technikai, dabar tai tampa ir rizikų valdymo priemone. Vis tik pastarieji metai parodė, kad rinkoje trūksta naujos kokybiškos nuomojamos technikos ir finansiškai prieinamų nuomos sąlygų. Todėl nuo šių metų į šią veiklos sritį daug investuojame.“

Nuomą pasirinkę ūkininkai žino, kad nepatirs nuostolingų technikos prastovų darbymečiu, neturės papildomų išlaidų remontui, techniniam aptarnavimui ir techniką gaus tinkamai paruoštą darbui. Tai stambesnių ūkių savininkus apie nuomos paslaugas skatino galvoti dažniau.

Tuo tarpu maži ar vidutinio dydžio ūkininkai sunkių ekonominių sąlygų akivaizdoje mieliau renkasi įsigyti naudotą techniką: „Dažniausiai, nuomojama didesnių gabaritų technika – kombainai arba galingesni traktoriai, kurie naudojami dirvai ruošti ir apsėti. Mažesni ūkiai tokios technikos negali išnaudoti maksimaliai, todėl jie verčiau renkasi įsigyti naudotas, tačiau jų situacijoje labiau tinkamas priemones“, – sako D. Valaitis.

Kai kurių ūkių savininkai nuomai ar naudotai technikai apyvartinių lėšų taip pat neturi. Tokiu atveju, už naują techniką siūloma mokėti dalimis, dalį jos kainos padengiant netgi grūdais – tokią galimybę „Dotnuva Baltic“ taip pat suteikia.

Atsigavimą skatina žemės ūkio pakilimas

Pastaraisiais metais fiksuojamas augantis žieminių pasėlių plotas. 2017 metų rudenį Lietuvoje buvo pasėta 687 tūkst. ha, 2018-ųjų rudenį – 1124 tūks. ha pasėlių. 2019 metais ruduo taip pat buvo palankus žieminių javų sėjai. Preliminariais duomenimis jų plotai 3–5 proc. viršys paskutinių metų rezultus.

Kadangi žieminiai pasėliai atsparesni vasaros sausroms, tai leidžia pasiekti geresnį derliaus rezultatą. Tikimasi, kad žiema bus palanki ir pasėliai sėkmingai peržiemos, todėl ūkininkai galės drąsiau investuoti. Tokios prognozės jau turi teigiamos įtakos ir naujos žemės ūkio technikos pardavimams.

„Gerėjanti situacija žemės ūkyje, pirmiausia, leis atsitiesti patiems ūkiams. Kita vertus, pastebime, kad ūkininkai per sunkmetį išmoko kruopščiau planuoti technikos priežiūros kaštus, todėl tobulėti turėsime ir mes“, – teigia D. Valaitis.

Pasak eksperto, sudėtingomis ekonominėmis sąlygomis ūkininkams labai svarbu popardaviminio aptarnavimo kokybė, nes senstančiai technikai reikia atidesnės priežiūros. Siekant prevenciškai užkirsti kelią gedimui sezono metu, populiarėja technikos patikra ne sezono metu. Taip pat ypač reikšmingos tampa popardaviminės konsultacijos ir greitas reagavimas į technikos remonto iškvietimus sezono metu.

„Savo kompanijoje siekdami kiek įmanoma labiau sumažinti rizikas ūkininkams, investavome į aptarnavimo tobulinimą. Pradėjome teikti technikos detalių pristatymą į bet kurią Lietuvos vietą per 24 valandas. Tai leido užtikrinti technikos remonto produktyvumą ir sumažinti technikos prastovas. Be to, kompanijos specialistai praėjusiais metais praleido dvigubai daugiau valandų mokymuose – kiekvienas darbuotojas mokėsi 120 valandų, kad būtų pasirengę greitai tiksliai konsultuoti ūkininkus ir padėti spręsti iškilusias problemas. Galimybė bet kuriuo metu pasitarti su profesionalais ūkininkams išlieka itin svarbi. Svarbi tendencija, kurios ūkinininkai tikisi iš visų technikos pardavėjų – popardaviminio aptarnavimo specialistai turi būti pasiekiami 7 dienas per savaitę, 24 valandas per parą,“ – sako D. Valaitis.

Užsakymas Nr. 10097

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek sumokėjote žemės mokesčio už 2024 metus?
    Visos apklausos