Basf A1 2024 06 14 Basf m1 2024 06 14
Verslo informacija
Ūkininkai ir specialistai dalijasi patirtimi: kokie didžiausi technikos nuomos privalumai?

Žemdirbiams technika ypač svarbi, tačiau ne kiekvienas turi galimybę įsigyti traktorių ar kombainą, kai kurie pinigus investuoja kitur, dar kiti techniką nori tik išbandyti, todėl nuoma – puikus pasirinkimas. Be to, turi daug privalumų.

Pasak technikos nuomos paslaugą teikiančios įmonės „DOJUS rental“ direktoriaus Aurimo Giedraičio, žemės ūkio technikos nuoma vis labiau populiarėja, tad įmonėje bėgant metams auga ir jos parkas, kad atlieptų klientų poreikius.

Paprastai ūkininkai nuomojasi traktorius, kombainus, teleskopinius krautuvus. „Dažniau techniką nuomojasi augalininkystę plėtojantys arba mišrų ūkį turintys ūkininkai. Gyvulininkystės ūkiams technikos reikia mažiau, tad jei nuomojasi, dažniausiai pašarų smulkintuvus“, – trumpai tendencijas apžvelgia A. Giedraitis.

Jo teigimu, populiariausi nuomos terminai – mėnesis pavasario darbams atlikti, visas rudens sezonas, nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens.

Su nuomota technika ūkininkai įprastai dirba patys, tačiau yra galimybė išsinuomoti ir su operatoriumi, tarkime, kombainus. Pasak A. Giedraičio, tai irgi gana paklausu.

„DOJUS rental“ direktoriaus Aurimo Giedraičio teigimu, dažniausiai ūkininkai nuomojasi traktorius, kombainus, teleskopinius krautuvus

„Žinoma, kai kurie žemdirbiai turi savo operatorius, kurie gerai žino laukus, tad jie dažniausiai nuomojasi tik techniką. Neturintieji renkasi paslaugą su operatoriumi. Operatoriai yra mūsų pačių technikai, kurie ne sezono metu ruošia ir remontuoja techniką, jų taip pat samdome javapjūtės sezonui“, – teigia „DOJUS rental“ direktorius.

O štai padargų ūkininkams dažniau prireikia ne vienų, o su paslaugos atlikimo galimybe, pavyzdžiui, sėjos. „Mūsų įmonė tokią paslaugą siūlo su dviejų tipų sėjamosiomis – No-till ir Strip-till.  Ūkininkai, kurie vis dar propaguoja tradicinę sėją, gali pasinaudoti šia paslauga ir užsisėti 50 ar 100 ha, kad išbandytų ir palygintų, kokie yra tiesioginės ir tradicinės sėjos rezultatai“, – sako A. Giedraitis.

Nuomojasi pritrūkus pajėgumų

„DOJUS rental“ vadovo teigimu, dalis klientų turi savo technikos, bet nuomotis nusprendžia pritrūkus pajėgumų, ypač jei metai geri.

„Matydami, kad derlius bus geras, kai kurie nusprendžia išsinuomoti papildomą kombainą, kad viskas vyktų greičiau. Arba, pavyzdžiui, kai numatoma lietinga javapjūtė ir rudeninius darbus norisi atlikti sparčiau. Tokiu atveju irgi nuomojamasi dažniau“, – teigia A. Giedraitis. 

Pritrūkus pajėgumų techniką nusprendė nuomotis ir Kretingalės kooperatinės žemės ūkio bendrovės vadovas Valdemaras Liorenšaitis.

„Prireikė galingesnės technikos, o ją įsigyti užtrunka. Be to, norint tai padaryti, reikia pereiti daug biurokratijos“, – teigia jis, pabrėždamas, kad nuoma leidžia lengviau ir greičiau pasiekti užsibrėžtus tikslus.

Kalvarijos r. ūkininkė Rūta Grigaliūnienė darbymečiu taip pat nuomojasi papildomą traktorių, mat ūkyje turimo pajėgumų neužtenka.

Ūkininkė Rūta Grigaliūnienė nuomos paslaugomis pradėjo naudotis nuo pat „DOJUS rental“ atsiradimo

„Darbymečiu, maždaug mėnesiui, ūkyje prireikia ir antro didelio galingumo traktoriaus“, – sako R. Grigaliūnienė. Ūkininkė ateityje svarsto nuomotis ir teleskopinį krautuvą – nors vieną turi, tačiau per javapjūtę grūdams krauti papildomas nepamaišytų.

Privalumų – ne vienas

„Nuoma ypač praverčia, kai klientas nėra tikras, pirkti techniką ar ne. Galbūt jis nežino, ar penkerius ir daugiau metų dirbs su tuo pačiu traktoriumi, ar nepradės naudoti didesnių padargų, kuriems prireiks galingesnės technikos. Žinoma, jeigu ūkininkas užtikrintas, kad ateinančius metus niekas nesikeis, gali drąsiai pirkti. Bet jeigu neapsisprendžia dėl kultūrų, žemės, tada nuoma yra geras pasirinkimas, nes be ilgalaikių įsipareigojimų galima vykdyti veiklą ir lanksčiai prisitaikyti prie kintančių poreikių. Pavyzdžiui, prireikus traktorių ar kombainą pakeisti didesniu, vietoj didelio išsinuomoti keletą mažesnių ir panašiai“, – technikos nuomos privalumus vardija A. Giedraitis.

„John Deere“ traktorius iš „DOJUS rental“ jau ne vieną sezoną nuomojantis V. Liorenšaitis taip pat mano, kad nuomotis verta, kai ūkis sparčiai plečiasi ir prireikia vis galingesnės technikos.

„Kai ūkis didėja ir norisi greičio, nuomotis labai patogu, nes prireikus galima užsisakyti dar galingesnį traktorių. Ši laisvė labai naudinga ūkiui“, – teigia V. Liorenšaitis.

Kalvarijos r. ūkininkaujanti R. Grigaliūnienė tikina, jog nuomotis techniką kartais naudingiau dar ir dėl to, kad sumažėja rūpesčių, kurių sezono metu ir taip netrūksta.

„Savo pirkti  ne visada ekonomiška, ypač jei neturi su kuo kooperuotis. Ir kaina aukšta, ir saugoti, prižiūrėti, remontuoti, drausti reikia. Viskas atima laiko, vagysčių irgi pasitaiko. O dar jei technika stovi 8–9 mėnesius be darbo...“ – svarsto ūkininkė.

Nuomojamos technikos naujumas žemdirbiams taip pat svarbus. Pasak V. Liorenšaičio, apynaujė technika našesnė ir patikimesnė. „Kuo traktorius naujesnis, tuo mažiau genda. Ką tai reiškia? Kad darbai bus atliekami greičiau ir netrukdomai“, – pabrėžia Kretingalės kooperatinės žemės ūkio bendrovės vadovas.

Kretingalės kooperatinės žemės ūkio bendrovės vadovas Valdemaras Liorenšaitis tikina, kad nuomotis techniką verta, kai ūkis sparčiai plečiasi ir prireikia vis galingesnės technikos

„Jeigu pirktum techniką, kainos vaidmuo būtų gerokai didesnis. O kai nuomoji mėnesiui, labiausiai vertini patikimumą, operatyvumą, serviso darbą, komunikaciją. „DOJUS rental“ siūlo beveik naują techniką, ji patikima, tad minimali tikimybė, kad suges, o kitur gali gauti su paslėptomis ligomis“, – teigia R. Grigaliūnienė.

Patikimas ir poreikius atliepiantis servisas

Techniką nuomotis nusprendusiems ūkininkams taip pat labai svarbu tai, kokį servisą turi įmonė. „Nėra technikos, kuri negestų, vis tiek anksčiau ar vėliau kas nors nutinka. Negenda tik ta, kuri nedirba laukuose. Tad būtinas geras ir kokybiškas servisas“, – teigia V. Liorenšaitis.

Jam taip pat labai svarbu, kad įmonė turėtų pakaitinės technikos. „Jeigu traktorius sugenda, bet gedimo nepavyksta greitai pašalinti, tuomet duoda pakaitinį. Jau yra buvę tokių atvejų, bet visa tai išsprendėme greitai ir be jokių problemų“, – pasakoja V. Liorenšaitis ir priduria, kad „DOJUS rental“ teikiamos paslaugos, įskaitant serviso, visiškai atitinka poreikius. 

Servisas svarbus ir R. Grigaliūnienei, pasak kurios, kartą jau yra gavusi pakaitinį traktorių, jis buvo atvežtas dar tą pačią dieną, tad darbai ilgam nesustojo.

„Sezonu darbuotojai atvažiuoja ir laukuose patys traktorių suranda, patikrina, ar gerai dirba“, – įmonės serviso teikiamomis paslaugomis džiaugiasi ūkininkė.

Jos teigimu, anksčiau būta pasvarstymų dėl pigesnių nuomos variantų, bet galiausiai nuspręsta „nemesti kelio dėl takelio“.

„Vis tik ilgalaikiai santykiai duoda privalumų. Niekada nebuvo taip, kad reikia į laukus važiuoti, bet traktoriaus dar nėra. Technika visada atvežama iš anksto, prieš darbus galima viską susižiūrėti“, – pabrėžia R. Grigaliūnienė.

Išmaniosios technologijos taip pat reikalingos

Vis daugiau  ūkininkų pageidauja išmaniųjų technologijų, o kai kuriems jos netgi būtinos. „Automatinis vairavimas, kaip ir kondicionierius, tikriausiai daugeliui yra privalomas“, – teigia A. Giedraitis.

Pasak jo, ūkininkai, kurie jau patys naudoja papildomas išmaniąsias technologijas, tarkime, laukų dokumentavimo, derlingumo žemėlapių sudarymo, galulaukių apsisukimo sistemas, pageidauja maksimaliai išmanios technikos, kad galėtų nuotoliniu būdu prie jos prisijungti, ją stebėti ir analizuoti duomenis.

O štai kiti ūkininkai naudoja bazines išmaniąsias technologijas, tarkime, tik automatinį vairavimą. Tokiu atveju „DOJUS rental“ siūlo išsinuomoti visiškai išmanų traktorių ir išbandyti jo galimybes.

„Ūkininkas gali sukurti savo paskyrą, sekti traktorių, gauti optimizavimo ataskaitą ir stebėti, kaip efektyviai jis dirbo. Kai kuriems žemdirbiams tai labai patinka, nors anksčiau su tuo susidūrę nebuvo“, – teigia A. Giedraitis.

R. Grigaliūnienei automatinis vairavimas taip pat labai svarbus. „Nesame labai kompiuterizuoti, mums nebūtinos technologijos, leidžiančios dirbti be mechanizatoriaus. Bet automatinis vairavimas labai svarbus – kartą paragavęs negali sustoti“, – tikina ūkininkė ir priduria, kad nuosavame „John Deere“ traktoriuje taip pat yra automatinio vairavimo sistema.

V. Liorenšaičiui nuomojamos technikos išmanumas itin svarbus, nes dirba su „John Deere“ produktų operacijų centru, prie kurio prijungta technika.

„Ten planuojami darbai, mūsų agronomai nuotoliniu būdu į traktorius nusiunčia visus darbus operatoriams. Kai juos baigia, agronomai tame operacijų centre mato, kaip jie atlikti, ar kokybiškai, per kiek laiko, kiek degalų sunaudota ir t. t.“, – pabrėžia V. Liorenšaitis.

Pasak jo, šios technologijos padeda optimizuoti darbą, sutaupyti ir laiko, ir pinigų. Be automatinio vairavimo, jis naudoja ir tiksliąją navigaciją RTK, kuri leidžia kelių centimetrų tikslumu atlikti sėjos, purškimo darbus.

***

Taigi, technikos nuoma turi išties daug privalumų: iš karto nereikalauja didelių investicijų, galima pasikeisti techniką į galingesnę, nereikia rūpintis gedimais. Be to, išsinuomojus techniką dažnai pavyksta apsispręsti, kokioms technologijoms teikti pirmenybę prieš ją įsigyjant. Matyt, daugeliu atvejų tai ir lemia vis didėjančią žemės ūkio technikos nuomos paklausą.

Užsakymo Nr. 11320
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos