Basf 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 19 m1
Verslo informacija
Ūkininkai atskleidžia ilgai žaliuojančių laukų paslaptis

Iki pjūties žaliuojantys ir derlių brandinantys javai – kiekvieno ūkininko svajonė. Todėl daugelis ieško pažangiausių javų apsaugos priemonių.

Skirtingų Lietuvos rajonų ūkininkai atskleidė, kaip rūpinasi javais, juos prižiūri ir saugo. Pasakodami apie javų apsaugos priemones, pašnekovai pasidalijo savo ūkininkavimo istorijomis ir ateities planais.

Vienas stambiausių Vilkaviškio rajono ūkininkų Vincas Mačiulis atskleidė, kad per daugiau nei 25-erius ūkininkavimo metus ūkį padidino 20 kartų – šiuo metu V. Mačiulio šeimos augalininkystės ūkis sudaro apie 1000 ha, iš kurių dalis priklauso kartu ūkininkaujančiam sūnui ir Kaune gyvenančiai dukrai.

„Man gera ir ramu, kad yra kas perims ūkį, todėl yra paskata ir toliau dirbti. Būna liūdna, kai žmonės didina plotus, o vėliau neturi kam jų palikti. Jau dabar sūnaus pagalba ūkyje nepamainoma“, – pasakoja Vilkaviškio rajono ūkininkas.

Kaimynams kilo klausimų dėl gražių kviečių

Didžiausią V. Mačiulio ūkio dalį sudaro kviečiai. Juos ūkininkas prižiūri pasitelkdamas inovatyviausias augalų apsaugos priemones. Jau ne pirmus metus jis naudoja ilgo veikimo fungicidą Elatus Era, skirtą apsaugoti javus nuo ligų ir brandinti derlių iki pat pjūties.

„Anksčiau naudojau kitus fungicidus, bet po to išbandžiau Elatus Era. Vizualiai matyti, kad šiuo fungicidu purkšti laukai atrodo geriau nei kiti. Kai kurie kaimynai sakė, kad gražūs kviečiai ir klausė ką naudojome“, – šypsosi V. Mačiulis.

Elatus Era skirtas antram javų purškimui, kuris dažniausiai atliekamas gegužės antroje pusėje – birželio pirmoje pusėje. „Jeigu vėliavinis lapas ilgai žaliuoja, tai žinai, kad tavo grūdai bus didesni, užsipildys geriau“, – sako ūkininkas Vincas Mačiulis.

Išbando įvairias javų apsaugos priemones

Naujoves ūkyje taiko ir Telšių rajone ūkininkaujantys Arūnas ir Violeta Usiai. Arūnas Usis – kūno kultūros mokytojas, žmona Violeta – biologijos ir chemijos mokytoja. Drąsos ir užsispyrimo jiems pavydėtų daugelis. Neturėdami nė lopinėlio žemės, 2001 m. jie Upynoje išsinuomojo pirmuosius 28 ha, o dabar valdo stambų šeimos ūkį.

Šeima prisipažįsta, kad nė karto nesigailėjo, jog pasuko ūkininkavimo keliu, kuris nelengvas, bet labai įdomus. „Žemės ūkyje kiekvieni metai skirtingi: kas pernai tiko, šiemet gali ir nepasiteisinti. Aišku, kad būtina išmanyti procesus. Pirmas dalykas, kurį padarau atsikėlęs ryte, atsidarau komputerį ir pasižiūriu orus, o po to grūdų biržą. Tai rodikliai, kuriuos tikrinu kelis kartus per dieną“, – sako ūkininkas.

Dabar Usių šeimai priklauso mišrus ūkis, kurio viena dalis – gyvulininkystės ūkis su 250 melžiamų karvių ir mėsinių galvijų banda, o kita dalis – augalininkystės laukai, kuriuose auginami rapsai, javai, kvietrugiai, kukurūzai ar paliktos pievos.

Inovatyvūs ūkininkai didelį dėmesį skiria augalų apsaugai ir vieni pirmųjų išbandė javams skirtą fungicidą Elatus Era.

Registruota Elatus Era norma yra 0,8–1 ­l/ha, bet, pasak ūkininko, net ir su minimalia 0,8 l/ha norma galima pasiekti gerų rezultatų. „Mano požiūriu, jeigu nori, kad fungicidas veiktų maksimaliai, reikia viską atlikti labai tiksliai. Jeigu pavėluosi 3–4 dienas, efektas gali būti ir silpnesnis. Čia kaip su sėja – jeigu tinkamą dieną nepasėjai, tai vėliau geriau ir nebesėk“, – savo ūkininkavimo taisykles pateikia A. Usis.

Paklaustas apie ūkio perdavimą, jis nusišypso. „Jeigu nebūtų kam perimti ūkio, tai nebedirbčiau, nebeskirčiau tiek

energijos. Išnuomočiau žemę ir ramiai gyvenčiau. Juk didžioji žemės dalis yra nuosava“, – tvirtina ūkininkas. Tačiau tiek dvi dukros, tiek 7-metis sūnus nori prisidėti prie šeimos ūkio.

Investuoja į pažangą

Aldonos ir Rimanto Naujokaičių šeimai kelią į sėkmingą ūkininkavimą nutiesė linai. Juos šeima augino keletą metų. Vėliau linų sėjo vis mažiau, nes klimato sąlygos darėsi vis nepalankesnės jiems auginti. Vietoj linų didėjo javų ir rapsų pasėliai.

Prieš daugiau nei 20 metų ūkininkauti pradėjusių Naujokaičių ūkis augo, patirtį jie perdavė vaikams. Dabar kartu su vaikų ūkiu dirbamas žemės plotas sudaro apie 630 ha. Daugiausia ūkininkų šeima augina žieminių kviečių.

Aldona Naujokaitienė prisipažįsta, kad pasirinktu ūkininkavimo keliu nenusivylė ir toliau gilina žinias apie pasėlių kokybę, modernizuoja techninę žemės dirbimo bazę, investuoja į pažangiausias javų apsaugos priemones.

Naujokaičiai Elatus Era pirmą kartą pabandė dar užpernai, kai nupurškė apie 100 ha kviečių. „Superproduktas. Kviečiai gražiai išlaikė žalumą. Pastebėjau, kad, javams pradėjus nokti, Elatus Era nupurkštų laukų spalva buvo labai graži, tokia auksinė, o kiti laukai – murzini“, – įspūdžiais apie fungicidą Elatus Era dalijosi Šakių rajono ūkininkė.

Ūkininkai taip pat naudoja ir kitus „Syngentos“ produktus: herbicidą nuo piktžolių Avoxa, augimo reguliatorių Moddus, beicą Vibrance Duo.

Plataus spektro fungicidas

Elatus Era – tai plataus spektro, sisteminio veikimo, pirazolkarboksamidų ir triazolų cheminių grupių fungicidas, skirtas žieminių ir vasarinių kviečių, miežių, kvietrugių ir žieminių rugių apsaugai nuo grybinių ligų (septoriozių, dryžligių, rūdžių ir rinchosporiozės). Optimalus Elatus Era purškimo laikas žieminiuose kviečiuose yra nuo vėliavinio lapo išsiskleidimo (BBCH 39) iki varpos pasirodymo pradžios – pradedant plyšti lapamakštei (BBCH 49), optimali norma – 0,8 l/ha.

Didžiausias efektyvumas išryškėja naudojant jautresnėse ligoms ir ilgesnės vegetacijos trukmės veislėse. Elatus Era  sudėtyje yra dvi veikliosios medžiagos: solatenolas 75 g/l + protiokonazolas 150 g/l. Jų skirtingas veikimas: protiokonazolas turi stiprų gydomąjį veikimą, todėl sustabdo jau pradėjusias plisti ligas, o solatenolas išsiskiria ilgu apsauginiu veikimu nuo ligų, kuris siekia 5–6 savaites.

Be to, solatenolas pasižymi fiziologiniu poveikiu augalui. Jis reguliuoja augalo žiotelių atidarymą, ilgesnį laiką išlaiko žioteles uždarytas ir taip sumažina vandens išgarinimą (transpiraciją), todėl padidėja augalo atsparumas sausrai. Tai leidžia sausros sąlygomis išsaugoti derlių ir grūdų kokybę.

Užsakymas Nr. 10132

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos