Basf m1 2024 06 14
Verslo informacija
Savaeigės derliaus nuėmimo mašinos padės mažinti chemijos naudojimą

Vakarų šalyse populiarėja technologija, kai didesniuose ūkiuose vietoje didelio javų kombaino naudojamos dvi skirtingos derliaus nuėmimo mašinos: savaeigė pjaunamoji ir nedidelis javų kombainas.

UAB „Dotnuva Baltic“ specialistai pristato Vakarų šalių patirtį ir į robotus panašias modernias derliaus nuėmimo mašinas, kurios padeda atsisakyti chemijos, valdyti laiką ir kaštus, o derlių nuimti maksimaliai vienodai subrendusį, sausą ir švarų.

Netylant diskusijoms apie žaliąjį kursą, ekologinį ir tausojantį ūkininkavimą, pesticidų mažinimą ir kitas panašias temas, vakarietiškos technikos gamintojai siūlo laiko patikrintus ir inovatyvius technikos sprendimus. Vienas jų - savaeigė pjaunamoji MacDon, kuri į sąvalkas nupjauna javus, žoles, rapsus ar kitas kultūras.

Po keleto dienų javų kombainas su rinktuvu surinkdamas sąvalkas iškulia pilnai subrendusį ir sunokusį derlių. Tai gali tapti populiaria priemone ieškant būdų, kuo pakeisti glifosato naudojimą norint greičiau subrandinti javų, rapsų, ankštinių kultūrų ir žolių derlių.

Pasirinko didelis ekologinis ūkis Danijoje

Technologija ne vienus metus sėkmingai taikoma Danijoje, Soereno Naersborgo 520 ha ekologiniame ūkyje. Įprastai tokiam nemažam ūkiui būtų reikėję didžiojo javų kombaino su 9,1-10,6 m pločio pjaunamąja. Tačiau ūkininkas, ekologiškai auginantis raudonuosius ir baltuosius dobilus, žieminius ir vasarinius miežius, avižas, kviečius, žirnius ir pupas, priėmė kitokį sprendimą.

Danijos ūkininkas Soerenas Naersborgas 520 ha ekologiniame ūkyje derlių nuima dviem skirtingomis mašinomis

Vietoje didelių gabaritų technikos ūkis naudoja mažiausią rotorinio javų kombaino Case IH modelį Axial Flow 5140 su 3,6 m pločio rinktuvu. Rotorinė kūlimo konstrukcija leidžia gauti didesnį derliaus priedą ir geresnę grūdų kokybę. Sužalotų grūdų kiekis įprastai neviršija 0,5 procento.

Šio modelio javų kombainas ir savaeigė pjaunamoji MacDon, kurios darbinis plotis 5,48 m, atlieka dvigubai greitesnį darbą nei įprastinė derliaus nuėmimo mašina. Abiejų šių mašinų darbinis greitis nuo 8 km/h.

Už didžiojo javų kombaino kainą įsigijęs savaeigę pjaunamąją ir mažiausią javų kombainą Case IH AF5140 ūkininkas mano, kad didelės brangios technikos galimybės ūkiuose ne visada pilnai išnaudojamos.

Derliaus kokybė – iššūkis ekologiniame ūkyje

Ekologiniam ūkiui buvo svarbu ne tik sutaupyti kaštus, bet ir turėti tolygiai nuimtą ir mažiau šiukšlingą derlių. „Iš vieno lauko nuimtame derliuje būna apytiksliai nuo 0,5 ir 1 proc. šiukšlių, o žieminiuose miežiuose – iki 1,5 proc. šiukšlių. Tai labai mažai tokiems ekologiškiems ūkiams kaip mano, ko nepavyktų pasiekti, jeigu nepjaučiau MacDon pjaunamąja“, – pasakoja Danijos ūkininkas.

Kita svarbus dalykas, kuris sprendžiamas taikant šią technologiją, yra grūdų sunokimas ir džiovinimas. Derlius pradalgėse subręsta ir pakankamai išdžiūna, todėl nebereikia papildomai džiovinti sandėliuose. Derlius sausesnis ir švaresnis, be to, derliaus nuėmimo darbymečiu galima lengviau valdyti laiką.

Išlaidos dėl papildomo pjovimo nėra didelės. Per valandą nupjaunami 5 hektarai, hektarui sunaudojami 3 litrai dyzelino, kai tuo tarpu nedidelis javų kombainas sunaudoja 13 l/ha.

Vietoje didelių gabaritų technikos ūkis naudoja mažiausią rotorinio javų kombaino Case IH modelį Axial Flow 5140 su 3,6 m pločio rinktuvu

Domisi ūkiai Baltijos šalyse

MacDon pjaunamąsias Baltijos šalyse atstovauja UAB „Dotnuva Baltic“. Javų kombainų ir pjaunamųjų specialistas Paulius Račiūnas vardina modernių MacDon savaeigių pjaunamųjų privalumus ir prasitaria, kad pirma tokia mašina šią vasarą pradės dirbti Baltijos šalyse.

Pastaraisiais metais MacDon savaeigės pjaunamosios darosi populiarios Europoje, todėl yra tobulinamos ir pritaikomos europietiškiems mašinų gabaritų reikalavimams. Inovatyvios MacDon M1 serijos pjaunamosios yra funkcionalios, komfortiškos ir greitos mašinos. Pjaunamosios pasirinkimas priklauso nuo taikomos technologijos, o darbinis plotis gali būti nuo 4 iki 12,2 m.

Galingas Cummins variklis suteikia daugiau nei pakankamai jėgos pjaunamajai dirbti bet kokiomis sudėtingomis derliaus nuėmimo sąlygomis. Patentuota CrossFlex™ pakaba leidžia išvystyti 29 km/h greitį laukuose ir 45 km/h važiuojant keliais.

Mašinai būdingi ir kiti komforto elementai: odinė ventiliuojama ir šildoma sėdynė, klimato kontrolės sistema, Bluetooth radijas. 360° naktinio matymo sistema su 8 LED darbiniais žibintais leidžia komfortiškai dirbti prietemoje ir nakties metu.

UAB „Dotnuva Baltic“. Javų kombainų ir pjaunamųjų specialistas Paulius Račiūnas prasitaria, kad pirma savaeigė pjaunamoji MacDon šią vasarą pradės dirbti Baltijos šalyse.

MacDon jau 70 metų gamina modernias, aukštos kokybės derliaus nuėmimo mašinas. MacDon technika kuriama tam, kad palengvintų derliaus nuėmimą ir padidintų derlingumą. Tokie novatoriški technikos sprendimai, kaip lanksti paviršių kopijuojanti FlexDraper® technologija, savaeigės pjaunamosios ir derliaus masės rinktuvai padeda sustiprinti ūkių konkurencingumą.

Lanksčias MacDon pjaunamąsias, kurios kopijuoja dirvos paviršių ir maksimaliai žemai, iki 3 cm aukščio nupjauna javus, UAB „Dotnuva Baltic“ pradėjo atstovauti 2020 m. Lietuvoje ir Latvijoje kur dažnai pasitaiko lietingos javapjūtės ir išgula javai, pjaunamosios iš karto sulaukė populiarumo.

UAB „Dotnuva Baltic“ savo asortimente turi du stiprius technologiškai derančius tarpusavyje prekės ženklus: MacDon derliaus nuėmimo mašinas ir javų kombainus Case IH.

Užsakymas Nr. 10394

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos