Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Verslo informacija
Rekordiniai kviečių derliai ūkiuose – kas padėjo juos pasiekti

Nepaisant sausringos vegetacijos pradžios ir vėlesnių kritulių, skatinusių stiprų ligų plitimą pasėliuose, šiemet ne vienas Lietuvos ūkis džiaugiasi rekordiniais kviečių derliais.

Kas padėjo ūkininkams užauginti didelius grūdų derlius?

Vieno iš nederlingiausių žemių Klaipėdos rajono ūkininkas Giedrius Lapinskas šiemet augino 160 ha kviečių. „Javai jau nukulti ir supilti aruoduose“, - rugpjūčiui įpusėjus džiaugėsi ūkininkas ir jau skaičiavo pasiektus rezultatus. O jie – geriausi per visą 25-erių metų šeimos ūkio istoriją: kviečių derlingumo vidurkis siekė net 8,1 t/ha. Pernai irgi buvo geras vidutinis derlingumas, nes sausra mažiausiai pernai pakenkė Žemaitijos kraštui – 7,8 t/ha, bet šiemet skaičiai dar didesni!

Klaipėdos r. ūkininkas pasakoja, kad šis sezonas tikrai nebuvo idealus javams auginti. Teko daug dėmesio skirti jų apsaugai nuo ligų.

Šiemet, matydamas, kad žieminių kviečių pasėliai tikrai geri ir iš jų galima tikėtis aukšto derlingumo, G. Lapinskas nutarė naudoti didelio efektyvumo naujausius fungicidus. Pasirinkęs Revysol pagrindu sukurtą BASF produktą Revystar XL Pack, kurį naudojo ant vėliavinių lapų, jis nesigaili, patenkintas veiksmingumu ir pasiektais derliaus rezultatais.

„Tikrai įsitikinęs, kad dėl šių fungicidų poveikio gavome derliaus priedą. Šiemet derliaus rezultatai kalba patys už save. Investicija į efektyvius fungicidus buvo naudinga, sprendimai pasiteisino“, - Klaipėdos r. ūkininkas kalba trumpai, bet užtikrintai, pridurdamas, kad ir kitą sezoną augindamas kviečius naudos minėtus fungicidus.

Kartu su tėvu ūkininkaujantis Šiaulių r. ūkininkas Mantas Plakys šiemet augino 380 ha žieminių kviečių. „Jau viskas aruoduose, - sėkminga javapjūte patenkintas ūkininkas.

Kaip ir kasmet, nepaisant sausų vegetacijos pradžios orų, ligos kviečių pasėliuose vis tiek plito.

Fungicidų naudojimą M. Plakys planuoja iš anksto: „Sekame naujienas rinkoje ir po dalyvavimo naujo produkto Revysol pristatymuose surizikavome, pabandėme šios veikliosios medžiagos pagrindu sukurtą fungicidą Revystar XL Pack naudoti ūkio kviečių pasėliuose. Purškėme ant vėliavinių lapų. Produktai, manau, pateisino mūsų lūkesčius. Vertinant sudėtingas oro sąlygas javams, tai tikrai nesitikėjome gauti tokių aukštų derlingumų, kokius kūlėme! Labai nustebę! Jeigu ne naujasis produktas, tai derlius, manau, būtų buvęs kur kas mažesnis.“

Ūkininkas pasakoja, kad geriausiuose pasėliuose, kuriuose buvo panaudoti fungicidai su Revysol veikliąja medžiaga, pavyko prikulti po 9 t/ha kviečių. Bendras didelio ūkio kviečių pasėlių derlingumo vidurkis šiemet irgi labai aukštas – 8 t/ha. Pasak ūkininko, bendrą vidurkį „numušė“ tai, kad trečdalis kviečių pasėlių buvo pagulę. Išgulimui įtakos turėjo nepalankios gamtos sąlygos.

Šakių rajono Voniškių žemės ūkio bendrovė šiemet augino 555 ha žieminių kviečių. Bendrovės vadovas H. Braškys šio sezono pasėlių augimo sąlygas vertina kaip labai „įnoringas“. Voniškių ŽŪB – vienas iš daugelio Suvalkijos ūkių, šiemet nukentėjusių nuo gamtos stichijų: rapsų ir kitiems pasėliams pakenkė vėlyvas, gegužės 12-ąją iškritęs sniegas, o liepos audros su stipriais vėjais ir liūtimis išguldė nemažus jautriausių veislių kviečių plotus.

Bendrovės vadovas H. Braškys sako, kad tik sumanūs augalų apsaugos sprendimai ir kruopštus darbas per javapjūtę padėjo sumažinti nuostolius. Jeigu ne jie, tai bendrovės šių metų grūdų derliai būtų pasiekę naujus rekordus per visą ūkininkavimo istoriją. Tačiau ir dabar Voniškių ŽŪB šiųmečiais grūdininkystės rezultatais iš esmė patenkinta.

Pasirinktos tinkamos fungicidų naudojimo strategijos, kaip pripažįsta bendrovės vadovas, labai pagelbėjo apsaugant kviečius. Voniškių ŽŪB kasmet stengiasi išbandyti augalų apsaugos rinkoje esančias naujienas.

Todėl šį sezoną kviečius purškė naujos veikliosios medžiagos Revysol pagrindu sukurtais fungicidais Revystar XL Pack, Revytrex®. Šie fungicidai buvo naudojami pagrindiniam purškimui ant vėliavinių lapų.

„Tiksliųjų bandymų gamybos sąlygomis, žinoma, negalėjome padaryti, bet šių fungicidų poveikiu ir gautais derliaus rezultatais esame patenkinti. Įvertinant šių metų sudėtingas augimo sąlygas, manome, kad fungicidai tikrai padarė savo teigiamą poveikį, apsaugant augalus“, - teigia H. Braškys ir įvardija gautus derlingumo duomenis: ūkis iš skirtingų laukų šį sezoną prikūlė nuo 8 iki 10 t/ha kviečių.  

*Revystar XL Pack pakuotė sudaryta iš dviejų fungicidų: Revystar® XL ir Priaxor®.

Užsakymas Nr. 10276

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos