Lenkų ūkininkas Maciejʼus Czajkowski‘is (Macėjus Čeikovskis) ne vienus metus suko galvą, kuo pakeisti arimą ir kaip sumažinti žemės dirbimo operacijų skaičių, nepakenkiant derliui. Ilgų bandymų, ieškojimų, konstravimų rezultatas – jo pavarde Czajkowski pavadinta juostinė sėjamoji, kurią pamažu įmonės „Specagra“ padedami atranda ir mūsų šalies ūkiai.
Ilgą laiką savo laukus aręs, kartu su tėvu ir broliu apie 1 800 ha Lenkijoje, netoli Vokietijos, dirbantis M. Czajkowskiʼis beveik prieš du dešimtmečius pradėjo ieškoti plūgui pakaitalo, kad kokybiškai sėjai nereikėtų atlikti tiek daug žemės dirbimo operacijų ir tam sugaišti begalę laiko.
Pirmas žingsnis – laukų suspaudimo matavimas ir, kur reikia, išpurenimas su savos gamybos didelio darbinio gylio giluminiu purentuvu, mat kai kuriose vietose žemė gali būti suspausta net ne viename, o keliuose sluoksniuose.
Beje, M. Czajkowskiʼis dirvožemio suspaudimo matuoklį vadina vienu svarbiausių ūkininko įrankių. Jo įsitikinimu, ir juostinės technologijos taikymas visų pirma prasideda nuo žinių apie dirvožemį ir jo paruošimo – giluminio purenimo ir suslėgimo panaikinimo, nesitikint, kad tai padarys sėjamoji.
Įmonės „Specagra“ pardavimų vadovas Gintaras Balilionis demonstruoja, kaip naudoti dirvožemio suspaudimo matuoklį, kurį juostinės sėjamosios konstruktorius ir ūkininkas Maciej‘us Czajkowski‘is vadina vienu svarbiausių ūkininko įrankių
Ieškodamas optimalios mašinos darbams atlikti, prisipirko jis beveik visų gamintojų naudotų sėjamųjų ir pradėjo jas dėlioti, kombinuoti gabalais, bandydamas sukonstruoti mašiną, kuri galėtų pakeisti plūgą: giliai išdirbti žemę, bet jos neapversti ir nemaišyti, paruošti optimalų sėklos guolį ir kokybiškai pasėti skirtingas kultūras. Atliko daug bandymų, įvairių testavimų, sukonstravo ir net vietiniams ūkininkams pardavė keletą prototipų.
Pasak įmonės „Specagra“, nuo praėjusių metų siūlančios sėjos paslaugas su CzajkowskiST 600 juostine sėjamąja, pardavimų vadovo Gintaro Balilionio, kuriant sėjamąją, vien nuo 2016 m. iki dabartinio modelio atlikta apie 200 pakeitimų, nes neišvengta ir lūžių, ir kitų nesėkmių.
„Vienas geriausių M. Czajkowskiʼio sprendimų – pasisamdyti kompaniją, kuri skaičiuoja metalų apkrovas keliant, tempiant, gniuždant, traukiant. Tai kainavo nemažai, bet leido atsirinkti geriausius komponentus“, – pastebi G. Balilionis ir priduria, kad būtent tai padėjo paruošti Czajkowski sėjamąsias prekybai ir į užsienio šalis.
Gamintojas jau pardavė per 300 Czajkowski juostinio dirbimo ir sėjos mašinų,dauguma jų dirba Lenkijoje. Ir šią mašiną sukonstravęs ūkininkas, ir jas įsigijusieji naudoja ne tik savo ūkiuose, bet ir teikia sėjos paslaugas. G. Balilionio teigimu, Lenkijoje paslaugų teikimas su šia sėjamąja – vienas populiariausių.
Technologiniai ir konstrukciniai aspektai
Juostinės technologijos esmė – žemės dirbimas juostomis ir sėja išdirbtoje nuvalytoje dirvoje, kitą dalį paliekant nejudintą. Czajkowski sėjamoji sudaryta iš dviejų konstrukcinių dalių – žemės paruošimo bei gilaus dirbimo ir sėjos.
Pirmiausia nuvaloma dirbimo juosta, tada dirva perpjaunama ir atveriama disku ir įdirbama noragais pasirinktame 20–35 cm gylyje, nemaišant dirvožemio.
Trąšų įterpimo įranga leidžia tiksliai įterpti vieną arba dvi trąšų rūšis visame dirvos dirbimo gylyje. Išdirbta žemė privoluojama ratais, kad sėklų gylis būtų tolygus ir iš dirvos negaruotų drėgmė.
Juostinės technologijos Czajkowski ST 600 mašina sudaryta iš dviejų konstrukcinių dalių – dirvos paruošimo bei gilaus dirbimo ir sėjos sekcijų, tad žemė dirbama 16 noragų, tiek pat jų ir sėja
Prie kiekvieno norago Czajkowski sėjamojoje sumontuotas gylio palaikymo ratelis, už jo – išsėjimo noragas, kuris sėklą įterpia į švarią nuvalytą dirvą. Pasėjus dirva privoluojama ir užžeriama akėtėlėmis.
Beje, žemės dirbimo sekcijų gale yra tritaškė pakaba, prie kurios galima kabintine tik M. Czajkowski‘io gamybos, bet ir kito gamintojo pneumatinę sėjamąją.
Kuo Czajkowski juostinio dirbimo ir sėjos mašina skiriasi nuo kitų šio tipo sėjamųjų? „Dauguma kitų gamintojų siūlo sėjimą diskais. Su Czajkowski mašina žemė ir dirbama, ir sėjama noragais. O noragai geriau išvalo sėklų guolį ir sėklos padedamos į švarią įdirbtą dirvą.
Kitas skirtumas – trąšų įterpimas per visą norago dirbimo gylį, kiti gamintojai siūlo jas berti po sėkla arba viršuj jos“, – skirtumus vardija „Specagros“ vadybininkas Laurynas Nakas, juostinės CzajkowskiST 600 sėjamosios mechanizatorius, teikiantis sėjos paslaugas mūsų šalies ūkininkams.
Susidomėjimas auga
Pernai rudenį jis Lietuvoje pasėjo iš viso 700 ha, iš kurių 600 ha žieminių rapsų ir 100 ha žieminių kviečių. Pasak jo, šiam rudeniui jau sudarytos sutartys apie 1 000 ha pasėti. Juostine Czajkowski mašina sėjama ir pavasarį – nuo vasarinių kviečių, avižų, iki lubinų, žirnių, salyklinių miežių.
„Pernai patys siūlėme teikti paslaugą, šiemet nuo sausio ūkininkai patys skambina, pamatę Czajkowski sėjamąja pasėtus laukus“, – augantį sėjos paslaugų poreikį pabrėžia L. Nakas.
Pernai startavusi sėjos paslauga su juostinio žemės dirbimo ir sėjos Czajkowski ST 600 mašina sulaukia vis didesnio ūkininko susidomėjimo
Jei sėjos paslaugų poreikis ir toliau augs, įmonė planuoja investuoti į antrą traktoriaus ir sėjamosios komplektą, be to, ji ir prekiauja šiomis juostinės technologijos mašinomis. Šiuo metu gamintojas siūlo dviejų modelių juostines sėjamąsias: STK ir ST.
Pirmojo modelio sėjamoji gali būti nuo 3 iki 4 m darbinio pločio, antrojo – nuo 3 iki 6 m. ST modelio mašinos yra modulinės, turi sujungiamąsias sekcijas ir, pavyzdžiui, įsigijus 3 m, vėliau galima ją dar išplatinti.
Nauda ir privalumai sėjant su Czajkowski sėjamąja
Taikant juostinio žemės dirbimo ir sėjos technologiją, dirbama tik sėjos eilutėje, dirva gerai išpurenama ir aeruojama. Paliekant dalį žemės nedirbtą, šiaudus ir augalines liekanas ant paviršiaus, saugomas dirvožemis nuo vėjo ir vandens erozijos, nuo aukštos temperatūros ir drėgmės garavimo.
Pasak G. Balilionio, M. Czajkowski‘io atlikti bandymai rodo, kad šia mašina pasėti augalai geriau ištveria sausrą, nes paprasčiausiai ilgiau dirvožemyje išsaugoma drėgmė, nei taikant tradicinę technologiją. Gilus dirvos išpurenimas, drėgmė ir lengvai pasiekiamos maisto medžiagos (trąšos) turi įtakos ir stipresnei šaknų sistemai, augalai geriau krūmijasi.
Rudenį Czajkowski ST 600 sėjamąja pasėti žieminiai rapsai ir kviečiai
Ne mažiau svarbu ir tai, kad žemės dirbimo ir sėjos darbus galima atlikti vienu važiavimu, taip sumažinant technikos poreikį ir sąnaudas, lengviau organizuoti ir pačius darbus. Skaičiuojama, kad dirbant su juostine Czajkowski sėjamąja iki 70 proc. galima sutrumpinti žemei dirbti, tręšti ir sėti reikalingą laiką, 50 proc. sumažinti degalų sąnaudas, 30 proc. – trąšų sunaudojimą.
„M. Czajkowskiʼis bando sėti ir tręšti mažesnėmis normomis savo ūkyje, todėl ragina ir kitus ūkininkus nebijoti eksperimentuoti ir ieškoti optimalių sprendimų, atsižvelgiant į kiekvieno ūkio dirvožemius ir sąlygas“, – pastebi G. Balilionis ir priduria, kad ir jie teikdami sėjos paslaugą Lietuvoje taip pat sėja ir tręšia mažesnėmis normomis.
Nors Czajkowski sėjamoji skirta sėti tiesiai į ražieną, tačiau gali būti naudojama ir sėjai į skustą dirvą. Tam pirmenybę teikia ir šios mašinos gamintojas M. Czajkowskiʼis. Jo ūkyje dažnai naudojama mašina – diskinis skutiklis, kuriuo dirbant iki 5 cm gyliu džiovinamas žemės paviršius, taip pat kovojama su šliužais.
Kol kas rezultatais džiaugiasi
Biržų rajono ūkininkas Arūnas Linkevičius buvo pirmasis Lietuvoje, įsigijęs sėjos paslaugą su Czajkowski sėjamąja. Apie 650 ha ūkį valdantis ūkininkas pasakoja, kad juostine sėjos technologija jau domėjosi, o pabandyti sėti šia mašina labiausiai įtikino apsilankymas Lenkijoje pas ūkininką ir konstruktorių M. Czajkowskiʼį.
„Kai pamačiau jo ūkyje augančius augalus, galutinai patikėjau, kad mašina tikrai gera. Ir pabandėme rudenį pasėti 150 ha rapsų ir 50 ha žieminių kviečių. Ir rudenį, ir pavasarį pasėliai gražiai atrodo, sudygimas tolygus, augalai ir jų šaknys stiprios, stiebai stori. Kol kas rezultatai džiugina, bet didžiausia nauda paaiškės vasaros gale, kai derlius bus kombaino bunkeryje“, – sako ūkininkas A. Linkevičius.
Norėdamas įsitikinti mašinos universalumu ir technologijos tinkamumu savo ūkyje, pavasarį dar pirko paslaugą 5 ha žirnių ir 15 ha salyklinių miežių pasėti.
Biržų rajono ūkininkas Arūnas Linkevičius teigia jau rudenį įsitikinęs, kad taikant juostinio dirbimo ir sėjos technologiją sąnaudos gerokai mažesnės nei dirbant tradiciniu būdu, be to, darbai atliekami greičiau, nestabdant derliaus nuėmimo darbų
Kad sėjant juostine technologija sąnaudos mažesnės, sako, jau įsitikino rudenį, nes vienu važiavimu pasėta greičiau ir pigiau, nestabdant derliaus nuėmimo darbų, sunaudota ir mažiau trąšų bei sėklų.
„Labai įdomu palyginti, kaip šia technologija pasėti augalai sausrą ištveria. Nors tikiu, kad sausringais metais rezultatai turėtų būti geresni ir nuostoliai mažesni, nei tradiciniu būdu sėtų laukų“, – technologijos galimybėmis saugoti drėgmę dirvožemyje neabejoja ūkininkas.
Jau šį rudenį jis planuoja pirkti paslaugą 200 ha žieminių rapsų pasėti, daugiau juostine technologija bandys sėti ir žieminių kviečių.
„Ateityje gali būti, kad tokią sėjamąją ir patys įsigysime, ypač jei pavyks parama pasinaudoti. Ji nepigi, tačiau, manau, kad mums ji turėtų atsipirkti per 5 m., nors gamintojas skaičiuoja, kad 500 ha ūkyje ji atsiperka per 4 metus“, – sako Biržų r. ūkininkas ir priduria, kad palyginti su kitų gamintojų juostinėmis sėjamosiomis, Czajkowski mašina jįpatraukė reguliuojamais tarpueiliais ir trąšų įterpimu per visą dirbimo gylį.
Taip pat šia tema skaitykite
-
„Agrokoncernas“ turi gerų žinių ūkininkams: sulaukė aukštos kokybės trąšų iš Vakarų
2024-09-16 -
Lietuvos rinkai pristatytas naujasis skaitmeninis John Deere S7 kombainas
2024-08-07 -
Biologinės įvairovės išsaugojimas: tvaraus ūkininkavimo rodiklis
2024-07-31
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Tiesioginių išmokų avansai – spalio viduryje
2024-10-01 -
Iki laukų su technika – tik pažeidžiant Kelių eismo taisykles?
2024-09-17
(0)