BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Verslo informacija
Nori gero derliaus – rinkis sertifikuotas sėklas ir sėklines bulves

Sėklų ir sėklinių bulvių kokybei visuomet bus skiriamas didelis dėmesys, nes tai lemia derliaus kokybę. Renkantis ir perkant sėklas bei sėklines bulves svarbu nepadaryti lemtingų klaidų, o jų išvengti galima pasidomėjus sėklos ir sėklinių pakuočių ženklinimu, kitais sėkloms ir sėklinėms bulvėms keliamais reikalavimais. Kokie tai reikalavimai, plačiau pristato Valstybinės augalininkystė tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba) specialistai. 

Sėjant nesertifikuotas sėklas, padidėja ligų plitimo tikimybė, to pasekmė – mažesnis derlius ir išaugusios priežiūros išlaidos. Kur kas geresnių rezultatų galima tikėtis pasirinkus sertifikuotas sėklas. Tokių sėklų pasėliuose mažiau priželia piktžolių, augalai būna sveikesni, todėl visos kitos reikalingos sąnaudos, susijusios su pasėlių priežiūra, yra mažesnės. Taigi, pasirinkę sėjai sertifikuotas sėklas, t. y. kokybiškas sėklas, gausite didesnį derlių. 

Rinkai Lietuvoje galima tiekti tik sertifikuotas javų, runkelių, grikių, aliejinių ir pluoštinių, pašarinių augalų sėklas ir sėklines bulves, o daržovių sėklas – tik sertifikuotas ar patvirtintas kaip standartinės kategorijos. 

Javų, grikių, daržovių, runkelių, pašarinių, aliejinių ir pluoštinių augalų sėklos bei sėklinės bulvės yra sertifikuotos, kai: 

  • sėklos ir sėklinių bulvių kokybė atitinka privalomuosius kokybės reikalavimus, patvirtintus žemės ūkio ministro įsakymu;
  • augalų veislės įrašytos į Nacionalinį augalų veislių sąrašą, į Bendrąjį žemės ūkio augalų katalogą ar Bendrąjį daržovių rūšių veislių katalogą;
  • sėklos ar sėklinių bulvių pakuotė paženklinta oficialia etikete;
  • sėklos subertos į pakuotes, kurios sandariai uždarytos ir kurių negalima atidaryti nepažeidus ženklinimo sistemos.

Sertifikuotos / standartinės sėklos kokybė turi atitikti privalomuosius kokybės reikalavimus

Sertifikuotų sėklų pasėliai aprobuoti, augalų veislės įrašytos į Nacionalinį augalų veislių sąrašą, į Bendrąjį žemės ūkio augalų katalogą ar Bendrąjį daržovių rūšių veislių katalogą, o sėklų siunta turi sėklų kokybę patvirtinantį dokumentą – Sėklos sertifikatą, Sėklinių bulvių sertifikatą, oranžinį Tarptautinės sėklų tyrimų asociacijos (ISTA) ar Oficialių sėklų tyrėjų asociacijos (AOSA) sertifikatą.

Augalų veisles galite rasti Augalininkystės tarnybos interneto svetainėje Nacionaliniame augalų veislių sąraše, Europos Sąjungos daržovių rūšių veislių bendrajame kataloge arba Europos Sąjungos žemės ūkio augalų bendrajame kataloge.

Jei sėklos pakuotės paženklintos oficialiomis etiketėmis (Augalininkystės tarnybos, kitos ES šalies ar EPBO), vadinasi, sėklos atitinka daigumo, švarumo, sėklos drėgnio ir kitus nustatytus privalomuosius kokybės reikalavimus (kitų augalų sėklų kiekio, užkrėstumo kenkėjais, Sąjungos reguliuojamais nekarantininiais kenkėjais).

Visus kokybės rodiklius galite pamatyti išduotame sėklos siuntai kokybę patvirtinančiame dokumente. Kiekvienai augalų rūšiai teisės aktais nustatytas mažiausias galimas daigumo rodiklis, pavyzdžiui, sėjamųjų kanapių – 75 proc., paprastųjų kviečių – 85 proc., valgomųjų morkų – 65 proc., daržo pupų – 80 proc., paprastųjų ilgavaisių ir trumpavaisių agurkų – 80 procentų. Norėdami įsitikinti perkamų sėklų ar sėklinių bulvių kokybe, paprašykite pardavėjo pateikti sėklos kokybės dokumentus.

Rinkai tiekiamų javų, grikių, runkelių, aliejinių ir pluoštinių augalų, pašarinių augalų, daržovių sėklos ir sėklinių bulvių kokybės reikalavimai nustatyti žemės ūkio ministro įsakymu patvirtintose privalomųjų dauginamosios medžiagos kokybės reikalavimų aprašų nuostatose. 

Pakuočių ženklinimas

Pirkdami sertifikuotas sėklas, dėmesį atkreipkite į etiketę, kurios spalva priklauso nuo sėklos kategorijos:

  • superelitinė (A) – balta su violetine įžambine juosta; 
  • elitinė (B) ir sėklinių bulvių E1, E2, E3 klasių – balta;
  • sertifikuota C, C1, taip pat bulvių A ir B klasių – mėlyna; 
  • sertifikuota C2 ir C3 – raudona; 
  • sėklos mišinio – žalia.

1. EPBO etiketės su viršuje esančia juoda juosta formos pavyzdys. Ši etiketė skirta sertifikuotos kategorijos ir sertifikuotos kategorijos pirmos reprodukcijos sėkloms ženklinti

2. Augalininkystės tarnybos oficialios etiketės formos pavyzdys. Ji skirta sertifikuotos kategorijos ir sertifikuotos kategorijos pirmos reprodukcijos sėkloms ženklinti

3. Augalininkystės tarnybos oficialios sėklinių bulvių etiketės su augalo pasu formos pavyzdys. Ji skirta elitinės kategorijos sėkloms ženklinti

Visus oficialių etikečių pavyzdžius galite rasti Augalininkystės tarnybos interneto svetainėje www.vatzum.lt

Jeigu norėsite įsigyti mėlynžiedžių liucernų, rapsų, rapsukų, sojų, tikrųjų saulėgrąžų, sėmeninių ir pluoštinių linų, baltųjų garstyčių, valgomųjų svogūnų, daržinių porų, vienamečių paprikų, raudonžiedžių pupelių, žemaūgių daržinių pupelių, vijoklinių daržinių pupelių, raukšlėtųjų žirnių, apvaliųjų žirnių, cukrinių žirnių, valgomųjų pomidorų, daržo pupų sėklų ar sėklinių bulvių, žinokite, kad jų sėklos pakuotės turi būti paženklintos Augalininkystės tarnybos oficialiomis etiketėmis su augalo pasu. Įspėjame, kad EPBO etiketės neturi augalo paso.

Lietuvos Respublikos rinkoje gausiai prekiaujama standartinės kategorijos sėklomis, kurios yra mažose pakuotėse. Daržovių standartinės kategorijos sėklos ženklinamos tiekėjo etiketėmis, tačiau valgomųjų svogūnų ir valgomųjų svogūnų smulkiojo varieteto, daržinių porų, vienamečių paprikų, raudonžiedžių pupelių, žemaūgių daržinių pupelių ir vijoklinių daržinių pupelių, raukšlėtųjų, apvaliųjų ir cukrinių žirnių, valgomųjų pomidorų, daržo pupų sėklos pakuotės turi turėti ir augalo pasą.

Valgomųjų svogūnų ir pomidorų ženklinimas tiekėjo etikete su augalo pasu

Sandariai uždarytos pakuotės

Pirkdami sėklas patikrinkite, ar sėklų pakuotė nepažeista: turi būti paženklinta taip, kad jos nebūtų galima atidaryti nepažeidus ženklinimo sistemos. Pavyzdys, kaip supakuotų sėklų negalima tiekti rinkai

Jei pastebėsite, kad ant oficialios etiketės yra daugiau nei vienos siūlės žymė, praneškite Augalininkystės tarnybai, nes tai irgi yra ženklinimo sistemos pažeidimas. Pažeista (matosi, kad buvo prisiūta dar kartą) Augalininkystės tarnybos oficiali etiketė

Jei kyla abejonių dėl sėklų daigumo galiojimo laiko ar sėklos tiekėjo, paprašykite pateikti sėklos kokybę patvirtinantį dokumentą ir atkreipkite dėmesį į dokumento išdavimo datą. Visų augalų grupių sėklos daigumo galiojimo laikas – vieni metai, o į hermetinę pakuotę supakuotų daržovių sėklų daigumo galiojimo laikas – dveji metai. 

Kilus įtarimui dėl pardavinėjamos nesertifikuotos sėklos, prašome pranešti Augalininkystės tarnybai el. paštu info@vatzum.lt  arba nelegalisekla@vatzum.lt, taip pat pasitikėjimo linijos tel. (8 5) 270 8080 ir el. paštu pasitikejimo.linija@vatzum.lt.

Raginame visus ūkininkus ir daržininkus mėgėjus rinktis tik patikrintas, kokybiškas ir saugias sėklas.

Daugiau aktualios ir naudingos informacijos rasite Augalininkystės tarnybos interneto svetainėje www.vatzum.lt, Facebook ir LinkedIn paskyrose.

Šaltinis: Valstybinės augalininkystės tarnyba
Užsakymo Nr. 11213
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos