Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Verslo informacija
Naujos technologijos leidžia taupyti išteklius ir mažinti sąnaudas

Kėdainiai. Keturių vikšrųCase IH Quadtrac traktorius, penktos kartos Agrifac Condor savaeigis purkštuvas, Kverneland iXtrack T6 prikabinamas purkštuvas, išmani Kverneland Exacta TLX trąšų barstomoji ir Agrisem Sly Boss tiesioginė sėjamoji – visas šias mašinas žemdirbiai galėjo apžiūrėti demonstracinėse dienose Kėdainių rajone.

Susipažinti su naujausia technika praėjusią savaitę pakvietė bendrovė „Dotnuva Baltic“. Ji dvi dienas sudarė galimybes žemdirbiams patogiu metu atvykti į lauką Daukšių kaime, šalia Kėdainių, apžiūrėti ir patiems išbandyti pažangias žemės ūkio mašinas, didinančias ūkininkavimo tikslumą, efektyvumą, našumą, taupančias išteklius ir mažinančias sąnaudas.

Gyvų renginių ir technikos demonstracijų pasiilgę žemdirbiai iš visos Lietuvos noriai pasinaudojo šia galimybe – vieni atvyko šiaip pasidairyti, pabendrauti su įmonės vadybininkais ir kolegomis ūkininkais, kiti – su tikslu apžiūrėti ir išbandyti konkrečias mašinas, kuriomis artimiausiu metu planuoja atnaujinti ūkių technikos parką.

Ne vieno ūkio savininkas jau dabar kitam sezonui žvalgėsi naujų purškimo mašinų, nes turimos per mažos ir netenkina ūkių poreikių darbus atlikti greičiau, tad kai kurie jų atvyko į renginį specialiai dėl prikabinamo Kverneland purkštuvo. Pasak ūkininkų, sprendimui įsigyti naują purkštuvą svarbi ne tik jo kaina, bet ir tam tikri našumą bei kokybišką darbą užtikrinantys techniniai sprendimai, tokie kaip sijų sekcijų valdymas, kompiuteris, galinio tilto vairavimas, prikabinimo prie traktoriaus mechanizmas, sukimo tipas ir panašiai.

Ūkininkų domėjimosi akiratyje – tiesioginė sėja

Bene daugiausia žemdirbių dėmesio sulaukė 6 m darbinio pločio tiesioginės sėjos sėjamojiAgrisem Sly Boss – ūkininkai ne tik aktyviai domėjosi konstrukciniais ir techniniais sprendimais, bet ir kruopščiai vertino jos darbą, ieškodami į ražieną eilutėje įterptų sėklų.

Pasvalio rajono ūkininką Švitrigailą Šimoliūną domina tiesioginės sėjos technologija dėl galimybės dirbti pigiau ir paprasčiau, tausojant dirvožemį ir didinant humuso kiekį jame

Pasak Pasvalio rajono ūkininko Švitrigailos Šimoliūno, būtina domėtis naujovėmis, leidžiančiomis dirbti pigiau ir paprasčiau. „Domina šio tipo sėjamoji, nes nereikia dirbti žemės, paviršiuje paliekamos augalinės liekanos, kurios irdamos didina humuso kiekį dirvožemyje, gerina pačią dirvą“, – dirvožemio tausojamąjį aspektą išskyrė Š. Šimoliūnas.

Apie 500 ha dirbantis ūkininkas nemažai metų naudojo neariminę technologiją, tačiau, jo žodžiais, melioracijos problemos ir suspaustos dirvos rodo, kad tik skutimas nėra gerai, todėl kai kuriuos laukus vėl pradėjo arti. „Tiesioginė sėja gal padėtų išspręsti šias problemas, tačiau pirmiausia reikia mašiną išbandyti ūkio laukuose ir tik tada spręsti, tinkama ta technologija ūkiui ar ne“, – sakė Pasvalio r. ūkininkas, tikėdamasis Sly Boss sėjamąją savo laukuose išbandyti kitą rudenį sėjai tiesiai į ražieną.

O štai Kretingos r. ūkininkas Gintaras Liebus, su sūnumi Andriumi dirbantis per 500 ha, savo ūkyje išbandė ne vieno gamintojo tiesioginės sėjos mašinas, taip pat ir Agrisem Sly Boss. „Tiesioginės sėjos technologijai reikia daug pasiruošti psichologiškai, tačiau apie ją mes jau seniai galvojome, tik vis neradome tinkamos mašinos. Labiausiai linkstame prie Sly Boss sėjamosios, nes, mano akimis, ji vienintelė nežeidžia dirvos, man labai patinka tas eilutės prapjovimas ir sėklos padėjimas“, – pastebėjimais dalinosi ūkininkas, jau 18 metų neariantis laukų ir skutantis juos iki 7 cm gyliu.

Pasak ūkininko Gintaro Liebaus (kairėje), Kretingos r. ūkininkaujančio kartu su sūnumi Andriumi, Sly Boss sėjamoji skiriasi nuo kitų gamintojų panašaus tipo mašinų tuo, kad nežeidžia dirvos ir turi šiaudų nustūmiklius

Kaip vieną iš mašinos išskirtinumų, jis išskyrė šiaudų nustūmiklius – pasirenkamą ir, jo žodžiais, gana nepigiai kainuojančią, tačiau labai reikalingą įrangą, kai sėjama į daug šiaudų turinčią ražieną. Tokios įrangos kol kas nesiūlo kiti gamintojai. „Pavasarį sėdamas šia sėjamąja vasarinius kviečius pastebėjau, kad būtina kartu įsigyti ir rotacines akėčias dirvos paviršiui po sėjos pajudinti ir po žiemos susidariusiai plutai suardyti“, – aiškino G. Liebus, prasitardamas, kad tikisi šiemet naują sėjamąją įsigyti su ES parama.

Bendrovės „Dotnuva Baltic“ vadybininkas Mindaugas Dikšaitis, nuolat buvęs žemdirbių apsuptyje ir vos spėjęs atsakinėti į jiems rūpimus klausimus, atkreipė dėmesį į naujos Baltijos šalių rinkoje sėjamosios, kurią pirmą kartą planuota pristatyti pavasarinėje „Ką pasėsi“ parodoje, unikalius sėjimo diskus. Jie pakreipti tam tikru kampu, kad idealiai prapjautų žemę ir sėklą įterptų į švarią eilutę, kuo mažiau ją suslėgdami.

„Ant sėjamosios įrengti ir pneumatiškai valdomi šiaudų nustūmikliai, kurie ypač reikalingi sėjant žieminius rapsus į kviečių ražieną. Ypač jie pasiteisino šiemet, kai buvo nemažas ne tik kviečių derlius, bet ir šiaudų kiekis, kuris gerokai apsunkino tiesioginės sėjamosios darbą“, – pastebėjo vadybininkas.

Jo teigimu, prancūzų gamintoja „Agrisem“ siūlo įvairaus darbinio pločio sėjamąsias, jos gali būti ne tik 6, bet ir 3 ar net 12 m pločio, todėl tinkamą savo ūkiui gali išsirinkti kiekvienas žemdirbys. Svarbus dalykas yra galimybė sėjamosios darbinį plotį ateityje padidinti, pavyzdžiui, dabar 4 m darbinio pločio sėjamąją perkantis klientas bet kada galės ją padidinti iki 6 ar 7 m darbinio pločio.

Šia sėjamąja galima kartu įterpti ir trąšas, be to, sėti kas antrą eilutę skirtingas kultūras. Pasak M. Dikšaičio, Prancūzijoje populiaru kas antrą eilutę sėti žieminius rapsus, o pavasarį į tarpus įsėti žirnius ir taip viename lauke vienu metu auginti dviejų rūšių žemės ūkio augalus, kurie ir kuliami vienu metu, o jų sėklos atskiriamos valymo metu.

Tiesioginės Agrisem Sly Boss sėjamosios išskirtinumas – unikalūs tam tikru kampu pakreipti sėjimo diskai, kad idealiai prapjautų žemę ir sėklą įterptų į švarią eilutę, kuo mažiau ją suslėgdami

Sėjamoji Sly Boss skirta sėti tiesiai į ražieną, bet galima ją naudoti ir sėjai į dirbtą dirvą. Vadybininko teigimu, sėjant tiesiai į ražieną iš pradžių galimi derliaus nuostoliai, bet nereikia dirbti žemės, todėl gerokai sumažėja degalų sąnaudos ir darbo kaštai, be to, jai traukti reikia mažesnio galingumo traktoriaus. Palyginimui: 6 m tiesioginės sėjos mašinai traukti užtenka 250 AG traktoriaus, kai tokio paties darbinio pločio sėjamajai su žemės dirbimo sistema reikia apie 300 AG traktoriaus.

„Jaučiamas didžiulis susidomėjimas tiesioginės sėjos mašinomis, nes ūkiai skaičiuoja, kaip mažiausiomis sąnaudomis iš vieno hektaro uždirbti daugiau. Žinoma, kiekviena technologija turi savo privalumų, trūkumų ir iššūkių, bet nesame pradininkai, turime iš ko mokytis, ypač iš prancūzų. Šioje šalyje, iš kurios ir atkeliauja daugiausia šio tipo mašinų, ši technologija ypač išplitusi, nes leidžia didinti ūkių našumą ir konkurencingumą“, – sakė įmonės vadybininkas.

Purkštuvų sprendimai našumui didinti

Naujausios technikos demonstravimo dienose bendrovė „Dotnuva Baltic“ pirmą kartą mūsų šalyje pristatė Kverneland iXtrack T6 prikabinamą purkštuvą – didžiausią šios gamintojos mašiną, sukomplektuotą su 8 t talpos rezervuaru ir 36 m darbinio pločio sijomis. Pasak įmonės vadybininko Algimanto Gyvio, ūkininkų susidomėjimas našiais purkštuvais auga, nes ūkiai stambėja ir nori darbus, kuriems didelę įtaką turi orai, atlikti vis greičiau. 

„Šis purkštuvas atspindi naują gamintojos koncepciją. Nuo anksčiau gamintų modelių jis skiriasi ne tik spalva ir dizainu, bet ir rėmo konstrukcija, nauja ratų vairavimo sistema, mažu apsisukimo spinduliu. Net komplektuojant su plačiais ratais užtikrinamas didelis ratų susisukimo kampas, todėl tiksliai sekama traktoriaus vėžėmis. Purkštuve įdiegta ir naujausia purškimo sistema, kai kiekvienas purkštukas valdomas kaip atskira purškimo sekcija, taip pat nauja sijų aukščio palaikymo sistema, kuriai aukštį palaikyti padeda 5 aukščio jutikliai, nauja sijų pakaba, užtikrinanti jų stabilumą lauke“, – prikabinamų purkštuvų naujoves vardijo A. Gyvis.

Pirmą kartą mūsų šalyje pristatytas Kverneland iXtrack T6 prikabinamas purkštuvas – didžiausia šios gamintojos mašina, sukomplektuota su 8 t talpos rezervuaru ir 36 m darbinio pločio sijomis

Didelio ūkininkų susidomėjimo sulaukė ir penktosios kartos savaeigis Agrifac Condor purkštuvas. Nors kol kas Lietuvoje nė vienas ūkis jo neįsigijo, bet renginyje viešai kalbėti nesutikę keli ūkininkai tikino, kad planuoja šią mašiną pirkti.

Gerai žinomą Condor 4 pakeitęs naujos kartos purkštuvas pakito ne tik išoriškai, įgydamas daugiau juodos spalvos, jame taip pat įdiegta nemažai pažangių techninių sprendimų. Vienas jų – unikali sijų aukščio palaikymo sistema, gerai dirbanti ne tik lygiuose, bet ir nelygiuose laukuose, važiuojant skersai vėžių. Atnaujintas ir purkštuvo variklis – jame įrengtas galingesnis ne Iveco, kaip ankstesniuose modeliuose, bet Cummins variklis, atitinkantis 5 etapo deginių emisijos reikalavimus, taip pat modernesnė AdBlue sistema.

Gamintojos „Agrifac“ vizitinė kortelė – HTA sistema, kurios pagrindas yra oriniai purkštukai. Šios sistemos nauda jau spėjo įsitikinti ir mūsų šalies žemdirbiai, dirbantys ankstesnės kartos savaeigiais purkštuvais. Pasak A. Gyvio, šios sistemos esmė – skysčio ir oro maišymas pačiame purkštuke, taip gaunant skirtingo dydžio lašelius.

Penktosios kartos savaeigis Agrifac Condor purkštuvas pakito ne tik išoriškai, jame taip pat įdiegta nemažai pažangių techninių sprendimų

„Vadinasi, galima pasirinkti norimą lašelių dydį, nekeičiant purkštukų. Į purkštuką paduodamas oras skaido lašelį, todėl ir augalas padengiamas geriau. Net keičiant važiavimo greitį, išlieka nustatyta purškimo norma ir lašelių dydis. Svarbiausia, kad šie purkštukai ilgaamžiai, jų nereikia keisti ir naudojami tiek pat, kiek ir purkštuvas. Nors ši sistema kainuoja brangiau, bet veikia puikiai be priežiūros ir keitimo“, – sakė vadybininkas, kviesdamas paskaičiuoti, kiek tektų keisti purkštukų, jei ant 36 m pločio sijos kas 25 cm jų išdėstyta po 4.

Dar vienas šios sistemos privalumas – galimybė mažinti purškimui naudojamo vandens kiekį, nes lašelių skaidymas oru užtikrina augalų padengimą tankiai mažais lašeliais. „Juk vandens išteklių taupymas pamažu tampa aktualus ir mūsų šalyje. Be to, sumažinus vandens kiekį, didėja našumas, nes su vienu baku kokybiškai ir tiksliai nupurkšti galima daug daugiau“, – vandens taupymo aspektą pabrėžė vadybininkas.

Išmaniais ir taupyti padedančiais sprendimais išsiskiria bendrovės pristatyta trąšų barstomoji Kverneland TLX, kuri gali belaipsniškai keisti darbinį plotį, važiuojant nelygios konfigūracijos laukuose. Barstomąja trąšas galima berti net 36 m darbiniu pločiu. Pasak A. Gyvio, ši barstomoji neatsitiktinai buvo pristatyta su didžiaisiais purkštuvais, nes barstomosios parametrai derinami prie turimos technikos. Ūkiams aktualu kuo greičiau atlikti darbus laukuose, todėl jie renkasi didesnio pločio purkštuvus ir barstomąsias. Purkštuvo našumo veiksniai yra didelė rezervuaro talpa, važiavimo greitis, sijų plotis, vandens kiekis. Tuo tarpu trąšų išbėrimo plotis svarbus renkantis purkštuvo plotį. 36 metrai barstymo plotis yra iššūkis, bet Kverneland barstomoji turi tam pritaikytą konstrukciją ir naujos kartos mentes, kurios nesumala trąšų granulių, o išbarsto jas kokybiškai maksimaliu pločiu.

„Tai greičiausiai atsiperkanti ūkių mašina, nes sekcijų kontrolės sistema leidžia sutaupyti didelius trąšų kiekius, ypač ūkiams, turintiems daug mažų nelygios konfigūracijos laukų. Nepertręšti pasėliai, ypač galulaukėse, nesugula, o tai lengvina derliaus nuėmimo darbus“, – teigė A. Gyvis, pridurdamas, kad barstomąja galima išberti kintama norma ne tik fosforo, kalio trąšas, salietrą, bet ir kalkes.

Galingų vikšrinių traktorių paklausa išaugo

Case IH traktorių produktų vadybininkas Marius Pranaitis pasidžiaugė itin gerais šiais metais pačių galingiausių keturių vikšrų traktorių pardavimo rezultatais. Baltijos šalyse įmonė pardavė net 7 galiūnus, iš jų 5 nukeliavo į Lietuvos ūkius: du į Mažeikių ir po vieną į Biržų, Pasvalio ir Kaišiadorių rajonų ūkius.

Šiemet Baltijos šalyse bendrovė „Dotnuva Baltic“ pardavė net 7 galingiausius Case IH Quadtrac keturių vikšrų traktorius, 5 iš jų įsigijo Lietuvos ūkiai

„Dabar šiais traktoriais domisi keli Kauno ir Pasvalio rajonų ūkininkai, tad dar du atsivežėme į Lietuvą. Gamykla atnaujina traktorių modelius, siekdama įgyvendinti ekologinius 5 etapo reikalavimus, tai senesnius modelius siūlo įsigyti maždaug 10–15 proc. pigiau“, – pastebėjo M. Pranaitis. Anot jo, stambūs ūkiai investuoja į galingus traktorius, kurie reikalingi dirbti su didelio darbinio pločio padargais, taip siekdami kompensuoti darbuotojų trūkumą ir optimizuoti žemės ūkio darbų procesus.

Užsakymas Nr. 10302

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos