Basf A1 2024 06 14 Basf m1 2024 06 14
Verslo informacija
Lenkiška technika griauna stereotipus

Vilniaus r. / Kėdainiai. Daugelis ūkininkų žino, kad lenkiška technika yra pigesnė, tačiau ir jos kokybė, palyginti su kitomis vakarietiškomis mašinomis, prastesnė.

Tačiau Rastinėnuose, Vilniaus rajone, ūkininkaujantis Romualdas Radulevičius su šiuo stereotipu nesutinka – svarbiausia tinkamai pasirinkti. Radulevičių šeimos ūkyje (mat ūkininkauja ne tik Romualdas, bet ir jo mama bei sesuo) dešimt metų naudotas lenkų gamintojos „Mandam“ diskinis skutiklis TAL-C, šį pavasarį jie įsigijo antrą tokią pat pakabinamą mašiną savo 700 ha ekologiniam ūkiui. 

Pirmąjį 4 metrų darbinio pločio diskinį skutiklį Romualdas pirko tiesiai iš Glivicės miestelyje Lenkijoje veikiančios gamyklos, antrąją, penkiametrę, – iš „Mandam“ atstovės mūsų šalyje bendrovės „Dotnuva Baltic“, šios kompanijos technika prekiaujančios nuo praėjusių metų.

„Prieš tai išbandėme ūkyje ne vieno pigesnes žemės ūkio mašinas siūlančio gamintojo, tarp jų ir lenkų, diskinius skutiklius. Tiesą sakant, daug bėdų turėjome – tai lėkštes laukuose pameti ir tenka ieškoti, tai ašelės sulinksta, tai pats padargas subyra, nes mūsų dirvos labai akmenuotos. Gal Kėdainių ar Joniškio lygumose, kur nėra akmenų, šie skutikliai be problemų dirbtų, tačiau mūsų sąlygomis ne kiekvienas padargas tinka“, – pastebi Romualdas.

Pirmąjį lenkišką „Mandam“ diskinį skutiklį Radulevičiai įsigijo prieš dešimt metų tiesiai iš gamyklos. Atnaujino visas komplektuojamąsias dalis ir vėl naudoja 700 ha ekologiniame ūkyje

Jis pasakoja, kad lenkų žemės ūkio technikos gamintoją „Mandam“ atrado naršydamas internete, tad, vykdami iš ekologinių ūkių parodos Vokietijoje, užsuko į pačią gamyklą ir taip įsigijo pirmąją mašiną. 

„Dešimt metų ja dirbome ir nenusivylėme, kokybė tenkino, o didžiausias privalumas tai, kad gamintoja diskų guoliams suteikia 5 m., o likusioms dalims 2 metų garantiją. Kiek man žinoma, to nesiūlo niekas kitas. Kai guoliai nelūžta, laikas tauposi, galima našiai dirbti“, – mašinos ilgaamžiškumą ir patikimumą pabrėžia Vilniaus r. ūkininkas, patikindamas, kad, nepaisant sunkių darbo sąlygų, per visą garantinį laikotarpį dėl guolių jokių problemų nebuvo.

Skutikliui tvirtumo suteikia ir linginė diskų apsauga, kuri, sutikus kliūtį, ne tik pakelia diską į viršų, bet ir pakreipia šoną, o tai ypač svarbu, kai dirvoje daug akmenų.

„Kadangi mūsų sąlygomis šis skutiklis gerai laikė, tai ir antrą tokią pat mašiną įsigijome, nes tenkino kokybės ir kainos, kuri perkant savo lėšomis ypač aktuali, santykis. Be to, įsigiję visas dylančiąsias dalis, senąjį skutiklį atnaujinome ir vėl visiems atnaujintos mašinos guoliams gamintoja suteikė 5 metų garantiją“, – džiaugiasi R. Radulevičius. 

Naudoja piktžolėms daiginti ir grumstams smulkinti

Kaip ir daugelyje augalininkystės ūkių, Radulevičių šeimos ekologiniame ūkyje diskinis skutiklis naudojamas pirmiausia po derliaus nuėmimo piktžolėms ir pabiroms sudaiginti. Pasak Romualdo, ekologiniame ūkyje diskinis skutiklis ypač reikalingas, nes, kaip ir arimas, padeda kovoti su piktžolėmis. Tad nuėmus derlių visi ūkio laukai vieną, jei galimybės leidžia, ir du kartus skutami, o sudygus piktžolėms – ariami.

Tačiau naudoja diskinį skutiklį ne tik po derliaus nuėmimo, bet ir pavasarį sunkesnėms molingoms žemėms įdirbti. Romualdo teigimu, tai leidžia gerokai paspartinti pavasarinius darbus. Kad sunkesnę žemę pavyktų greičiau išdirbti, pirmiausia važiuojama diskiniu skutikliu, kuris gerai sutrupina grumstus, tada dirbama kultivatoriumi ir sėjama.

Šį pavasarį ūkis įsigijo ir antrą tos pačios gamintojos skutiklį. Romualdo Radulevičiaus teigimu, jis idealiai tinka dirbti akmenuotose laukuose, be to, didžiulis privalumas tai, kad gamykla diskų guoliams suteikia 5 m., o likusioms dalims 2 metų garantiją

Greitesnis žemės paruošimas sėjai Radulevičių šeimos ūkyje labai aktualus, nes augina nemažai įvairių pasėlių. Šiam sezonui rudenį sėjo šiek tiek rugių dėl sėklos, nes dėl mažėjančios paklausos neapsimoka jų auginti pardavimui, taip pat speltos kviečių – šiems augalams parduoti jau turi sudarę išankstines sutartis geromis kainomis. Ypač nemažai žemės ūkio augalų sėjo pavasarį. Pirmiausia ekologiniame ūkyje pasėtos avižos, vasariniai kviečiai, pupos, vėliausiai, gegužės pabaigoje–birželio pradžioje, bus sėjami grikiai.

Ieškodami, kokiomis kultūromis galėtų paįvairinti sėjomainą ir ekologinių produktų pasiūlą, praėjusiais metais pabandė 30 ha auginti sėmeninius linus, tačiau, Romualdo teigimu, jiems nuimti reikia labai gero kombaino ir specialios įrangos.

Šiemet 50 ha skyrė kanapėms, nes ir už šiuos augalus leista mokėti ekologines išmokas, o tai ūkiui labai svarbu. Pasak pašnekovo, šios išmokos – ūkiui didžiulė pagalba, nes padeda sureguliuoti finansinius srautus, mokant paskolas, stabilizuoti veiklą, esant blogiems metams ir prastam derliui, krentant produkcijos supirkimo kainai.

„Eksperimentuojame, ieškome netradicinių augalų, nes labai skaudu, kai tenka ekologiškus grūdus parduoti už tokią pat kainą, kaip ir užaugintus chemizuotame ūkyje. Tad reikia labai gerai pagalvoti, ką kiekvienais metais sėti“, – sako ūkininkas, atkreipdamas dėmesį į skirtingų kultūrų rinkų bangavimus.

Štai, pavyzdžiui, ekologiškų rugių dabar niekam nereikia, jų kaina labai nukritusi, tad praėjusiais metais 200 t pardavė kaip neekologiškus grūdus. Panaši situacija ir su avižomis – Radulevičių sandėlyje šiuo metu guli apie 200 t ekologiškų avižų, nors ankstesniais metais jų poreikis buvo didžiulis. Paklausos ir kainų šuolių tai aukštyn, tai žemyn neišvengia ir grikiai, ir speltos kviečiai. Beje, pasak Romualdo, pastarųjų kultūrų supirkimo kainos po didžiulio kritimo praėjusiais metais vėl pakilo į aukštumas.

Didžioji dauguma ekologiniame ūkyje užaugintos produkcijos eksportuojama į Vokietiją. Už grūdų pardavimą, taip pat šeimos ūkio buhalterijos tvarkymą atsakinga sesuo Justina Pavliun.

Tęsia ūkio įkūrėjo tradicijas

Nors ūkininkaujant ekologiškai iššūkių netrūksta ir derlius prastesnis būna nei auginant chemizuotai, tačiau atsisakyti ekologinio ūkininkavimo Radulevičių šeima negalvoja. Pasak Romualdo, šią kryptį pasirinko ūkio įkūrėjas tėtis Stanislavas, todėl prieš šešerius metus jam mirus nuspręsta ir toliau šią kryptį plėtoti, juolab kad įdirbis jau buvo padarytas.

„Kai pradėjome ekologiškai ūkininkauti, tai ir nesimėtėme, nes pereinant į chemizuotą ūkininkavimą reikia visai kitokios technikos. Be to, šiai veiklai tęsti turėtų būti palanki ir ekologinio ūkininkavimo skatinimo programa, jei bus mokamos išmokos ir už naujus plotus“, – sako Romualdas, savarankiškai ūkininkaujantis nuo 2008 metų.

Kaip vieną iš didžiausių ekologinio ūkininkavimo sunkumų jis įvardija įsipareigojimus NMA penkerius metus ekologiškai ūkininkauti ir dirbti žemę, nes to nevykdant reikia grąžinti visas gautas išmokas. 

Vykdyti šį įsipareigojimą Vilniaus rajone ypač nelengva, nes kai kurie žemės nuomotojai nenori pasirašyti ilgalaikių žemės nuomos sutarčių, o nuomojama žemė sudaro didžiąją dalį Radulevičių šeimos dirbamų laukų. 

„Nemaža dalis nuomotojų nori žemę brangiai parduoti, nes galvoja, kad vykstant plėtrai prie Vilniaus bus statomi gyvenamųjų namų kvartalai. Tad sunkiai sekasi su jais susitarti, be to, kyla ne tik žemės pardavimo, bet ir nuomos kaina – nuomotojai, įvertinę šalies vidurkį, didina kainas, nors čia ir žemės nėra našios, ir derliai gerokai mažesni nei derlinguose regionuose“, – ūkininkavimo Vilniaus rajone sunkumais dalijasi ūkininkas.

Turi ką pasiūlyti kiekvienam ūkiui

Glivicės miestelyje Silezijos pramoniniame regione Lenkijoje žemės ūkio technikos gamykla „Mandam“ veikia nuo 1991 metų. Joje gaminami diskiniai ir noraginiai skutikliai, šiaudų akėčios, volai, podirvio purentuvai, peiliniai volai ir kiti padargai, skirti įvairaus dydžio ūkiams. 

Per metus pagaminama daugiau kaip 3 500 įvairaus pločio padargų. Lenkijoje pagaminama žemės ūkio technika eksportuojama į Vokietiją, Čekiją, Daniją ir kitas Europos šalis, taip pat – į Japoniją. Vieni populiariausių „Mandam“ gaminių – prikabinamų ir pakabinamų modelių diskiniai skutikliai. 

Lenkų gamintojos technika vis labiau domisi ne tik smulkūs ar vidutiniai, bet ir stambūs ūkiai. Atsižvelgdama į ūkių poreikius, gamykla plečia pasiūlą ir didesnio darbinio pločio padargais, pavyzdžiui, tokiais kaip 8 m darbinio pločio diskiniu skutikliu GAL-K ar 6 m pločio noraginiu skutikliu RHINO.

Mažesnio darbinio pločio diskinius ar noraginius skutiklius galima komplektuoti pagal ūkininko poreikius, tarkime, pasirinkti norimą volą ar papildomą važiuoklę transportavimui keliais.

GAL ir TAL modelių diskiniai skutikliai gali būti komplektuojami su dviejų dydžių diskais: 560 arba 610 mm. Didesnio skersmens diskai ypač tinka dirbant pievas ar ruošiant dirvą prieš sėją.

Užsakymas Nr. 10547

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos