


Įvairiais tyrimais nustatoma, kad dėl patogenų sukeliamų ligų netenkama 16–20 proc. derliaus. Dauguma augalų ligų pasireiškia iki vėliavinio lapo arba iki žydėjimo. Ligų sukėlėjai augalus pasiekia, kol šis dar jaunas, vystymosi pradžioje per šaknis. Vasariniuose – pavasarį, o žieminiuose – rudenį.
Patogeniniai grybai negali patys pagaminti organinės medžiagos, todėl maitinasi gyvų augalų sukauptomis organinėmis ir mineralinėmis medžiagomis, dėl to menksta pažeisto augalo resursai ir krinta produktyvumas.
Ligų požymiai ant augalų lapų – tai jau išplitusio užkrato pasekmė. Kai augalas užkrėstas, žala jau padaryta, todėl su cheminėmis priemonėmis ją galima tik minimizuoti, bet žalingo poveikio derliui išvengti nepavyks.
Norint užauginti sveikesnius pasėlius ir siekiant išnaudoti kuo didesnį jų potencialą, ūkininkui naudingiau kovoti ne su ligomis, o jų sukėlėjais, kai jie dar tik kėsinasi į augalą. Jei neužsikrečia ir jam nereikia saugotis nuo ligų sukėlėjų, savo resursus augalas nukreipia produktyvumui, o ne kovai su ligomis.
Kas sukėlė konkrečią ligą, dažniausiai galima nustatyti tik atlikus laboratorinius tyrimus. Tą pačią ligą gali sukelti įvairūs ligų sukėlėjai, o patogenas – tapti įvairių ligų priežastimi. Pavyzdžiui, Fusarium genties grybinis patogenas gali sukelti žirnių šaknų puvinį, kukurūzų stiebo, burbuolės ir daigų puvinius, pavasarinį pelėsį, vytulį, nekalbant apie fuzariozę, o botrytis genties grybai – rudąją dėmėtligę, šaknų puvinį, kukurūzų ir rudadėmę dryžligę.
Tam, kad pasėliai būtų gerokai sveikesni ir produktyvesni, reikia, jog šaknyno zonoje būtų užtektinai bakterijų, gebančių kovoti su grybeliniais patogenais. Specialiai tokiam tikslui „Bioversio“ sukūrė bakterijų sporų suspenciją„Biomas PROTECT“, kurioje yra trys bakterijos, skirtos kovoti su tokiomis plataus spektro grybinės kilmės patogenų gentimis, kaip Fusarium, Botrytis, Verticillium, Bipolaris.
„Biomas PROTECT“ įsitvirtina rizosferoje ir išskiria patogenų ląstelės sieneles ardančius junginius: fermentus (chitinazę, gliukanazę ir proteazę), peptidus, lakiuosius organinius junginius. Taip pat šios bakterijos išskiria sideroforus, taip augalas gali pasisavinti daugiau geležies, tačiau patogenams tokios formos geležis tampa neprieinama, tad ligų sukėlėjai silpsta.
„Biomas PROTECT“ nuo Lietuvoje paplitusio, ligas sukeliančio Fusarium culmorum patogeno. Ligų sukėlėjas nepatenka į zoną, kurioje yra „Biomas PROTECT“ bakterijos
„Biomas PROTECT“ nuo ligas sukeliančio Bipolaris patogeno. Ligų sukėlėjas nepatenka į zoną, kurioje yra bakterijų. Apačioje –antipatogeninio poveikio neturinti bakterija
„Biomas PROTECT“ nuo ligas sukeliančio Fusarium avenaceum patogeno atmainos. Ligų sukėlėjas nepatenka į zoną, kurioje yra „Biomas PROTECT“
„Bioversio“ mokslininkų atrinktos bakterijos, kurių yra preparate „Biomas PROTECT“, natūralios, kilusios iš dirvožemio, bet pasižymi specifiniu veikimu. „Biomas“ produktų bakterijos sporinės, todėl jas naudoti ūkyje paprasta ir lankstu – galima maišyti su visais cheminiais produktais ir skystomis trąšomis.
Vasarinius pasėlius purkšti po sudygimo iki augalo krūmijimosi pabaigos, kad „Biomas PROTECT“ bakterijos patektų ant dirvožemio (BBCH 11-29). Galima ir apdoroti sėklą, tačiau reikia išlaikyti rekomenduojamą 0,1 l/ha normą. Galima maišyti su cheminiu beicu (bakterijos yra sporinės būsenos).
„Biomas PROTECT“ įsigyti galite pas „Bioversio“ produktų platintoją „Baltic Agro“ arba „Bioversio“ internetinėje parduotuvėje.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Zoral™ – naujausias „Corteva“ herbicidas
2025-04-07 -
Augalininkystės ūkis džiaugiasi gautu finansavimu: nauja technika kainavo pigiau nei naudota
2025-03-24 -
Naujiena Lietuvoje – inovatyvus herbicidas nuo dviskilčių piktžolių javuose
2025-03-18
Skaitomiausios naujienos
-
Siūlo drausti derlingoje žemėje statyti saulės elektrines
2025-03-19 -
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31
(0)