Basf m1 2024 06 14
Verslo informacija
Gražiausio lauko konkursą laimėjo ūkininkai iš Upynos

Antri metai įmonė „Syngenta“ organizuoja konkursą „Gražiausias Elatus® Era laukas”, kurio pagrindinis prizas labai originalus – vakarienė po atviru dangumi gražiausiame javų lauke. Šiemet konkurso laimėtojais tapo Telšių rajono ūkininkai Violeta ir Arūnas Usiai.

„Gražiausias Elatus® Era laukas“ – jau antrus metus vykstantis konkursas Lietuvos ūkininkams. Jame gali dalyvauti visi, kurie javų apsaugai nuo ligų naudoja fungicidą Elatus® Era ir mano, kad jo laukas nusipelnė gražiausiojo titulo. Tokį lauką tereikia nufotografuoti, sugalvoti jam pavadinimą ir trumpai aprašyti, kodėl pavadinta būtent taip.

Nuotraukas konkursui ūkininkai šiemet siuntė iki liepos 1 dienos. Iš visų konkurso dalyvių buvo atrinkti keturi geriausi ūkiai: Rasos, Gintaro ir jų sūnaus Gedimino Kontrimavičių (Jonavos r.), Roko Šlivinsko (Vilkaviškio r.), Vytauto Žmuidzinavičiaus (Kauno r.) bei Arūno ir Violetos Usių ūkis (Telšių r.).

Finalininkų ūkius gyvo vizito metu vertino komisija: LŽŪKT Paslaugų klientams padalinio klientų aptarnavimo veiklos vadovė, Lietuvos agronomų sąjungos vicepirmininkė Giedrė Butkienė, LAMMC Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vyresnioji mokslo darbuotoja Jūratė Ramanauskienė, žurnalo „Mano ūkis“ augalininkystės redaktorė Jurga Zaleckienė, įmonės „Syngenta“ vadovas Baltijos šalims Oridijus Čaplikas ir produktų ekspertas Juozas Semaška.

Vertinimo komisija apžiūrėjo visų keturių konkurso finalistų laukus Telšių, Vilkaviškio, Kauno ir Jonavos rajonuose

Visų finalininkų konkursiniai laukai buvo verti pagrindinio prizo, tad komisijai nelengva buvo išrinkti nugalėtoją. Vis tik, susumavus surinktus taškus, paaiškėjo, kad daugiausia balsų pelnė žemaičiai – Telšių r. ūkininkai Arūnas ir Violeta Usiai.

Svarbu apsaugoti vėliavinį lapą

Upynoje stambų ūkį sukūrę Arūnas ir Violeta Usiai – pedagogai. Arūnas mokė kūno kultūros, o Violeta iki šiol dėsto biologiją ir chemiją. Galvodami, kaip prisidurti prie mažų pedagogų algų, pasuko į ūkininkavimą. Pradėję nuo 3 ha, dabar dirba per 1 000 ha, iš jų nuosavos žemės – apie 600 ha.

Usiai kasmet prikulia per 4 000 tonų derliaus. Apie 2 000 tonų parduodama iš karto, o likusioji dalis laikoma ilgiau, laukiant geriausios kainos rinkoje. „Išlošti ar pralošti tikimybė vienoda. Manau, šiemet grūdų kaina, palyginti su žaliavų kainomis, yra visai nebloga. Mano principas yra išgyventi iš gamybos, o tiesioginės išmokos – jau kaip arbatpinigiai. Jeigu viskas gerai, tai arbatpinigiai būna neblogi, o jeigu metai prastesni, reiškia už savo darbą arbatpinigių negausiu“, – šypteli Arūnas Usis.

Usiai puoselėja mišrų ūkį, laiko pienines karves. Jie buvo vieni pirmųjų regione, kurie nustojo ganyti gyvulius. „Pajuokausiu: karves gano tik patys turtingiausi ūkininkai, kurie neturi kur žemės dėti. Laikome 250 galvijų ir turime 107 ha pievų. Jei ganytume, vienam gyvuliui reikėtų 2 ha pievų. Sėjame 30–33 ha kukurūzų, pašarų pasiruošiame tiek, kad dar ir parduoti dažniausiai lieka“, – pasakoja A. Usis. Ūkyje dirba 12 žmonių. „Darbuotojų turime užtektinai ir labai gerų: mūsų gali ir dvi savaites ūkyje nebūti, visi darbai bus padaryti“, – pasidžiaugia ūkio šeimininkai.

Dirbamų laukų dirvožemio našumo vidurkis 38 balai, bet yra ir vos 28 balų siekiančių plotų. Šiemet ūkininkai turi daugiau kaip 800 ha pasėlių, iš kurių per 300 ha skirta žieminiams kviečiams. Arūnas labai atidžiai planuoja sėjomainas, todėl atsėliuotų kviečių yra tik 60 ha.

Arūnas Usis su jauniausia atžala – sūnumi Tautvydu. Berniukas planuoja iki 30 metų žaisti futbolą, vėliau tarnauti kariuomenėje, o jau tada – ūkininkauti

Žieminių kviečių pasėliuose augimo reguliatoriai naudoti du kartus (pusinės normos, nes buvo labai vėsūs orai), pasėliai nebuvo pertręšti azotu, todėl išgulimų nedaug. Arūnas priduria, kad svarbu apsaugoti kviečius nuo pašaknio ligų, nes tai irgi sutvirtina stiebus. Tam pritaria ir jo ūkį konsultuojanti „Syngenta“ pardavimų atstovė Milda Jankauskienė.

„Labiausiai akcentuoju vėliavinio lapo apsaugą, tam renkuosi stiprų fungicidą – trečią sezoną naudoju Elatus Era. Juo visada purškiu tada, kai plyšinėja lapamakštės ir lenda varpos. Puikiausiai su ligomis tvarkosi 0,8 l/ha fungicido norma, maksimalios dar nesu naudojęs“, – pabrėžia Arūnas.

Dalyvauti konkurse Arūną ir Violetą paskatino dukros. Liepos pradžioje šeima nufotografavo žieminių kviečių Euforia lauką, pavadino jį žemaitiškai „Vuo bus grūduku“ ir labai paprastai, bet taikliai apibūdino „Vyn tudie, ka nauduojam Elatus Era, mūsa javele aug laba graže. I panašu, ka šes metas užderies baise gers auglios.“ Puikus kviečių laukas, atnešęs laurus šeimininkams, netrukus bus nukultas. „Šiemet viskas vėluoja, tad ir javapjūtė numatyta tik rugpjūčio pradžioje – grįžta senieji kūlimo terminai“, – šypteli Arūnas Usis.

Visi konkurso finalininkai nustebino pavyzdingais laukais

Vilkaviškietis Rokas Šlivinskas žieminių kviečių Famulus lauką pavadino „Rūtaera“ ir apibūdino taip: „Nėra nieko gražiau už ramiai vilnijančią kviečių jūrą. Jeigu padeda Rūta su „Elatus Era“, kviečių ligos Tau – ne problema“. Rokas neslepia, kad agronominiuose dalykuose visiškai pasitiki jį konsultuojančios „Syngenta“ pardavimų atstovės Rūtos Staugaitienės patarimais, todėl ir vieną gražiausių savo laukų pavadino jos vardu.

Kviečiai fungicidu Elatus Era purkšti ant vėliavinio lapo, kai jau išsisukinėjo varpos, tai garantuoja ilgą apsaugą brandinant grūdus. Tiesa, Rokui vos spėjus nufotografuoti vilnijančią kviečių jūrą, užėjo audringa liūtis (birželio 30 d.), kuri vos ne visą lauką paguldė ant žemės – iškrito 86 mm kritulių. „Manau augalų išgulimui įtakos turėjo ir mėšlas, kuriuo buvo tręštas laukas. Iš pradžių varpos buvo visai priblokštos prie žemės, o dabar truputį pakilo. Bus kaip bus, svarbu, kad grūdai varpose nepradėtų dygti ir neišplistų fuzariozė“, – svarsto R. Šlivinskas ir priduria neprisimenantis tokių drastiškų išgulimų, mat šią vasarą išgulė maždaug 60 proc. ūkio javų.

Net ir išgulus pasėliams Rokas Šlivinskas nepraranda optimizmo ir tikisi neblogo derliaus

R. Šlivinsko dirbamos žemės labai našios, yra net siekiančių 62 našumo balus, tad ir derlius būna solidus. „Sakau, kad kuliu 5 t/ha, nes paskui visi pavydi“, – šmaikštauja Rokas. Iš tiesų bendras vidurkis pernai buvo apie 7 t/ha. Šiemet pasėliai irgi žada būti dosnūs.

Konkursiniai kviečiai Famulus buvo sėti rugsėjo 5 d. „Visada anksti startuojame su sėja, nes maždaug nuo rugsėjo 25 d. prasideda kukurūzų dorojimas. Gal dabar terminai keisis, nes susimažinome gyvulių: pardavėme 100 pieninių karvių į Lenkiją. Liko 30 telyčių, kurios jau irgi tam pačiam lenkų supirkėjui pažadėtos kitą rudenį, ir 200 mėsinių aubrakų veislės galvijų“, – apie ūkio pokyčius užsimena R. Šlivinskas.

Kauno r ūkininkas Vytautas Žmuidzinavičius pamiškėje esantį žieminių kviečių Artist lauką taip ir pavadino – „Miško pakrašty“ bei romantiškai pridūrė, kad pakilus vasaros vėjui galima pamatyti artistišką kviečių ir miško medžių šokį.

Vytautas iš viso šiemet augina 216 ha žieminių kviečių. Fungicidu Elatus Era (1 l/ha) kviečius purškė birželio 10 d., liepos viduryje viršutiniai lapai dar buvo žali ir sveiki. Ūkininkas džiaugiasi, kad gamtos stichijos jo laukų pagailėjo ir neišguldė, bet tame įžvelgia ir savo nuopelnų.

Ūkininkas Vytautas Žmuidzinavičius gražiausią savo žieminių kviečių lauką apžiūri su „Syngenta“ pardavimų atstove Rūta Staugaitiene ir produktų ekspertu Juozu Semaška

„Reikia daug dirbti, galvoti, laiku trumpinti ir storinti šiaudus. Pastebėjau, kad kai kurie ūkininkai dabar labai skaičiuoja ir mažina rekomenduojamas fungicidų normas. Nesusitvarko su pašaknio ligomis, taip kai tas šiaudas stovės? Viską reikia daryti laiku. Buvo laikas, kai kitus mokiau dirbti, o dabar reikia pačiam ūkininkauti, tai turiu kaip reikiant krutėti, kad gėdos nepasidaryčiau“, – su šypsena patikina Vytautas ir priduria, kad labiausiai iš antros liepos pusės jis tikisi kuo daugiau saulėtų dienų, kurios spartintų javų nokimą ir subrandintų aukščiausios klasės kviečius.

Jonavos r. ūkininkaujantys Kontrimavičiai lauką pavadino „Saulėlydis kviečių jūroje“ ir paaiškino kodėl: „Žiūrint į šį lauką jausmas, lyg palydėtum saulę prie jūros. Platus, gilus, kvepiantis, o saulei leidžiantis auksinis, tikim, kad su Elatus Era ir derlius bus auksinis!“

Ūkininkas Gediminas Kontrimavičius šiemet džiaugiasi tankiais, sveikais pasėliais ir tikisi auksinio derliaus

Saikingai tręšti Skagen veislės kviečiai beveik neišgulę (nors ši veislė linkusi išgulti). Sėjos norma buvo 3,6 mln. sėklų/ha, pavasarį pasėlis atrodė labai retas. „Labai anksti trumpinom ir gal dėl to augalai sustresavo. Ilgas ištęstas pavasaris lėmė tai, kad kviečiai dar papildomai krūmijosi. Iš to ir atsirado toks geras rezultatas. Aišku, ir Elatus Era daug prisidėjo“, – tankiu (apie 800 produktyvių stiebų kvadratiniame metre) ir sveiku pasėliu džiaugiasi ūkininkai.

Javapjūtę jie pradėjo liepos pirmąjį dešimtadienį nuo žieminių miežių kūlimo – jų derlius turėtų siekti 7,5–8 t/ha. Iš viso Kontrimavičiai dirba 620 ha žemės, šiemet augina labai daug javų veislių. Rasa tai vadina aruodų valymu ir naujų veislių bandymu. Kažkada jie buvo sėklinių kviečių augintojai, bet ilgainiui pamatė, kad tai neapsimoka: darbas atsakingas, o pinigai nėra dideli. Patirtis sėklininkystėje dabar labai praverčia ruošiant sėklą iš savo grūdų.

Gurmaniška vakarienė po atviru dangumi

Nugalėtojai A. ir V. Usiai gavo ypatingą prizą – gurmanišką vakarienę 30 svečių po atviru dangumi javų lauke. Gurmaniški patiekalai, gyva muzika ir someljė parinktas vynas – nekasdieniškai ir tikrai įsimintinai praleistas vasaros vakaras, grožintis nokstančiais kviečiais.

„Pasikvietėme draugų, ūkininkų iš mūsų krašto. Nė vienas iš svečių dar nebuvo dalyvavęs tokio formato renginyje, tad buvo tikrai įdomu. Vyrams gal ir mažiau tas aktualu, bet moterys buvo sužavėtos stalo serviravimu ir patiekalų pateikimo estetika. Ir oras pasitaikė tarsi pagal užsakymą: vakaras buvo šiltas ir giedras. Svajinga, puikiai parinkta tokiai progai gyva muzika, labai skanūs patiekalai ir prie jų priderintas lietuviškas Gintaro Sino vynas, apie kurį pasakojo pats gamintojas – jo vynų gerbėjų ratas po šio vakaro tikrai išsiplėtė“, – linksmai vakarienę prisimena Arūnas Usis.

Išskirtiniame vakare dalyvavo A. ir V. Usių draugai ir aplinkiniai ūkininkai – iš viso 30 svečių. Nuotr. Mindaugo Mikulėno

Beje, visi konkurso dalyviai gauna papildomų „Agriclub“ taškų, o finalininkai – dar ir vertingų prizų.

***

Elatus® Era – vienas iš efektyviausių karboksamidų grupės fungicidų. Jis apsaugo javus nuo daugelio grybinių ligų, padeda lapams ilgiau išlikti žaliems ir brandina derlių iki pat pjūties. Fungicide esančios veikliosios medžiagos – protiokonazolas ir SolatenolTM – dalyvauja pagrindiniuose fiziologiniuose augalo procesuose, todėl augalas ilgiau išlieka žalias ir sukaupia didesnį baltymų kiekį. Sausros sąlygomis dėl ypatingo SolatenolTM poveikio augalų ląstelės išgarina mažesnį vandens kiekį, todėl sušvelnina neigiamą sausros poveikį.

Užsakymas Nr. 10223

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos