Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Verslo informacija
Devyni klausimai apie organinių liekanų humifikavimą

Gerai, kad vis mažiau tenka akcentuoti organinių liekanų svarbą ir naudą dirvožemiui, tačiau būtina iš naujo kalbėti apie tai, kaip šią naudą tinkamai pasiimti. Pasiimti taip, kad pirmiausia didžiausią naudą gautų augintojas.

Prieš priimant sprendimą, kaip šiais metais pasielgti su organinėmis liekanomis, verta prisiminti procesus, lemiančius humuso susidarymą. Biologijos specialistai iš „Bioversio” atsako į 9 svarbiausius klausimus apie organinių liekanų apdorojimą ir pataria, kaip galima mažinti trąšų ir fungicidų.

Klausimas 1. Mano ūkio dirvožemyje gyvybės daug, ar galiu tikėtis, kad organinės liekanos susiskaidys savaime?

Einate teisingu keliu, jei mikrofloros dirvožemyje daugėja. Amerikietis pagirtų: tęskite gerą darbą!. Tačiau yra keli „bet”: pirma, humuso per daug nebus, antra, dirvožemio gyvybę sudaro ne tik gerieji mikroorganizmai, bet ir patogenai, kurie dažnai dominuoja ir sukelia augalų ligas. Jei vėliau pastebite ligų požymių, naudojate fungicidus, vadinasi, jūsų net ir labai gyvybingas dirvožemis nėra toks jau draugiškas. Organinės liekanos – visų rūšių mikroorganizmų maistas. Patogenai tikrai neužsiima tokia pašaline veikla, kaip anglies pavertimu į biologinę formą – humuso gamyba. Jie tik puotauja ir mėgaujasi dideliu kiekiu nemokamo maisto ir dauginasi.

Klausimas 2. Ar naudinga mineralizuoti organines liekanas rudenį?

Mineralizuoti? Ne! Tam, kad suprastume kodėl, turime geriau žinoti, kas yra mineralizacija, kas vyksta jos metu. Mineralizacija – tai procesas, kai organinės liekanos suskaidomos iškart iki pavienių mineralinių elementų. Nors skamba kaip labai geras dalykas, tačiau su tuo susijusios dvi didelės problemos.

Pirma, netinkamas laikas. Rudenį augalai yra tokio išsivystymo lygio, jog susidariusio kiekio maisto medžiagų jie tiesiog nesugeba panaudoti. Nepanaudotos medžiagos mineraline forma išsiplauna, išgaruoja arba sukrenta į fosfatus - tampa nebepasiekiami. Įsivaizduokite, jei visą sezono trąšų normą panaudotumėte vienu metu - rudenį po nukūlimo. Tad augalinių liekanų mineralizavimas yra būtent tai.

Antra, nekaupiama anglis. Mineralizuodami organines liekanas, Jūs duodate papildomo maisto mikroorganizmams - jie nekaupia anglies biologine forma, nes maisto medžiagų jiems yra tiesiog per daug. Tai tarsi greitas maistas mikroorganizmams ir patogenams - energijos per akis išgyventi ir daugintis. Mineralizacijos metu anglis nekaupiama, ji CO2 pavidalu patenka į atmosferą. Taigi, humusas nesikaupia, o organinėse liekanose sukauptos maisto medžiagos prarandamos.

Klausimas 3. Kodėl rekomenduojama skatinti mineralizaciją naudojant azotines trąšas?

Vieno atsakymo nėra, o priežasčių – visa puokštė. Galbūt buvo pakankamai cheminių žinių, bet trūko biologinių. Gali būti, kad pagal sovietines penkmečio programas trąšų gamintojams reikėjo vykdyti planus ir juos viršyti negalvojant apie pasekmes. Gal dėl to, kad nebuvo naudojamos dabar plačiai taikomos augalininkystės technologijos, o gal nebuvo ir technikos, kuri galėjo kokybiškai įterpti organines liekanas, tad problemos buvo sprendžiamos turimomis priemonėmis ir paprastai - dar daugiau trąšų! Žemės ūkis Lietuvoje gerokai pažengęs daugelyje sričių, laikas pažengti ir dar vienoje. Azoto trąšų reikia, bet tik ne organinėms liekanoms!

Klausimas 4. Kuo humifikacija skiriasi nuo mineralizacijos? Ar tai nėra tas pats?

Tai du skirtingi dalykai, nors jų abiejų pasekmė tarsi ta pati - maisto medžiagos pavirsta mineraline forma. Humifikacijos metu liekanos suskaidomos iki tarpinių junginių, kurie sugeba išlaikyti medžiagas dirvožemyje biologinės formos – kaip humusą. Humusas – tai tarsi medžiagų saugykla dirvožemyje. Augalai gali jas paimti vertingosios mineralizacijos metu pavasarį, t. y. tada, kai jiems labiausiai reikia augti, ir per visą vegetaciją. Mineralizuojant organines liekanas šis procesas nevyksta.

Klausimas 5 . Kaip susidaro humusas ir kas padeda humifikuoti organines liekanas?

Laukuose, kaip ir miške, pievose ir bet kur kitur gamtoje negyvus augalus, vabzdžius apdoroja specifiniai mikroskopiniai grybai, kurie minta negyvais audiniais ir taip formuoja humusą. Šie grybai, skaidydami anglį, kuria naujas jos struktūras ir kaupia organinės formos anglį. Taip gimsta humusas. Dėl sudėtingos humuso struktūros, jame esančių maisto elementų dauguma mikroorganizmų negali panaudoti savo energijos poreikiams, todėl maisto elementai dirvožemyje pasilieka ilgai.

Būtent todėl „Bioversio” sukūrė šių mikroskopinių grybų preparatą „Biomas ORGANIC”, kuris pagaliau leidžia ūkininkams užtikrinti, kad humifikuojantys grybai dominuos tada, kada labiausiai ūkininkui reikia, o organinės liekanos iš tiesų humifikuosis taip, kaip tai vyksta gamtoje. Be to, „Biomas ORGANIC” papildytas ir dar vienu grybu, kuris neleidžia vystytis patogenams.

Klausimas 6. O bakteriniai preparatai? Kiti juos rekomenduoja!

Tiek bakterijos, tiek mikroskopiniai grybai bendrai vadinami mikroorganizmais, tačiau tai du skirtingi dalykai. Bakterijoms veikti reikalingas maistas (cukrūs), kurį jos lengvai gauna iš gyvų augalų šaknų. Celiuliozė, hemiceliuliozė, ligninas organinėse liekanose yra per sudėtingi junginiai bakterijoms, todėl jos neapsirūpina maistu, todėl preparatai organikos skaidymui su bakterijomis būna papildyti kokio nors „bakterijų maisto” (pvz. melasa - cukraus) arba rekomenduojama tokius panaudoti su bakterijomis. Toks kokteilis skatins tik mineralizaciją, bet tikrai ne humuso susidarymą!

Klausimas 7. Ar vykstant humifikacijai augalinės liekanos trukdys sėjai?

Netrukdys, nes jau po kelių savaičių grybai pakeičia šiaudo struktūrą ir jis daug lengviau apdirbamas. „Bioversio” pasitaikė atvejis, kai su „Biomas ORGANIC” buvo apdoroti labai aukšti pluoštinių kanapių stiebai. Po trijų savaičių kanapės stiebas prarado struktūrą ir netrukdė žemės darbams. Ūkininkas neturėjo problemų su sėja net ir tada, kai lauke buvo storas pluoštinių kanapių kilimas.

Klausimas 8. Per kiek laiko panaudojus „Biomas ORGANIC”, reikia įterpti augalines liekanas?

Galite tai padaryti, kai bus palankios aplinkybės. Kuo greičiau įterpsite, tuo greičiau preparatas pradės veikti. Jei įterpsite po savaitės ar kelių - nieko tokio: nuo to „Biomas ORGANIC” poveikis nepablogės. Preparato mikroskopiniai grybai yra sporiniai, todėl yra atsparūs aplinkos poveikiui, UV spinduliuotei. Galite naudoti „Biomas ORGANIC” ir po sėjos kartu su herbicidu.

Klausimas 9. Vadinasi, preparatas netinka taikantiems beariminę technologiją, nes būtinas įterpimas?

Net ir neįterpiant organinių liekanų, jos vis tiek skaidysis: drėgmė, kritulių svoris ir kiti gamtos veiksniai nulems, kad liekanos visada turės sąlytį su dirvožemiu. Nepamirškime ir buvusio derliaus šaknų! „Biomas ORGANIC” sporos su lietumi ir rasa numigruos iki dirvožemio ir ten pradės humifikacijos procesą ir apsaugos nuo patogenų ant liekanų, kurie taip pat sėkmingai numigruoja iki dirvožemio! Kaip žemę bedirbtumėte, liekanos skaidosi, tad belieka pasirūpinti, kad procesas vyktų tinkamai.

***

Pradėję naudoti „Biomas ORGANIC” ir kitus „Biomas” produktus rudenį pagal rekomenduojamą technologiją galite drąsiai mažinti trąšų ir pesticidų, neprarasdami derlingumo!

Prisijunkite prie programos „Ūkininkauju tvariau” ir įsitikinkite „Biomas” technologijos nauda:

(1) sumažindami 23 proc. NPK trąšų veikliosiomis medžiagomis;

(2) nenaudodami cheminio sėklų beico;

(3) nenaudodami fungicidų iki vėliavinio lapo.

Įvairiais skaičiavimais, naudodami „Biomas” technologiją žieminiuose pasėliuose, galite išleisti daug mažiau - sutaupysite nuo 90 iki net 120 Eur/ha!

„Ūkininkauju tvariau” iniciatorius - Bioversio.

Programą palaiko - Lietuvos biotechnologų asociacija.

Užsakymas Nr. 10580

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos