Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Verslo informacija
„DeLaval“ patirtis: ūkiai vis dažniau renkasi robotus

Šiandien pieno ūkiai dirba sunkiomis, nestabilios rinkos sąlygomis, be to, turi patenkinti vis griežtesnius tvarumo reikalavimus. Lemiamas veiksnys, padedantis tokiomis aplinkybėmis ūkiui išlikti konkurencingu rinkoje, yra inovacijos.

Modernius sprendimus pieno ūkiams visame pasaulyje vystanti ir tiekianti Švedijos inovacijų įmonė „DeLaval“ labiausiai susitelkusi į automatizavimą, pagalbą ūkininkams priimant sprendimus, technologijų naudojimo patogumą ir žalos aplinkai mažinimą.

„Esame dėkingi visiems „DeLaval“ klientams už glaudų bendradarbiavimą, investuojant į pažangias technologijas, padedančias didinti ūkio pelningumą, gerinti gyvulių gerovę. Mūsų bendrystė, pasitikėjimas buvo svarbiausi dalykai visais laikais, o dabar tai ypač svarbu“, – kalbėjo įmonės „DeLaval“ generalinis direktorius Albinas Šulinskas.

„DeLaval“ kientai – Lietuvos  ūkininkai ir bendrovės – 2020 m. investavo į skirtingas melžimo ir fermų įrangos technologijas. Dominavo melžimo robotai, kuriuos rinkosi šeimos ir stambesni ūkiai, besilaikantys klasikinio ūkininkavimo modelio, statė ar atnaujino įrangą, rinkdamiesi DeLaval pažangias paralelės arba karuselės tipo melžimo aikšteles.

Melžimo technologijų naujovės – nuo aikštelių iki unikalaus melžtuvo

A. Šulinskas išskyrė Smilgių ŽŪB bei ūkininkų Dalios ir Aido Kairaičių, Egidijaus Gečo ūkiuose diegtas naujas technologijas rekonstruotose fermose: „Ieškant optimalių sprendimų, buvo pasirinktos paralelinės melžimo aikštelės P2100 su naujausia bandos valdymo sistema DelPro, karvių stovėjimo vietos nuplovimo sistema, sumontuoti vertikalaus tipo pieno aušintuvai, statomi lauke. Projekte įgyvendintos energijos taupymo sistemos – pieno šiluma panaudojama vandeniui pašildyti, pirminio pieno ataušinimo vandeniu šilumokaičiai, pieno transportavimo ir vakuumo sitemos – su išmaniais energijos šaltiniais, reaguojančiais į melžimo apkrovą. Taip pat surenkamas ir patalpų plovimui dar kartą panaudojamas vanduo labai mažina švaraus vandens suvartojimą fermoje.“

Paralelinė melžimo aikštelė P2100 su karvių stovėjimo vietos nuplovimo sistema

„DeLaval“ paralelinė melžimo aikštelė P2100 suprojektuota taip, kad melžiama būtų efektyviai ir reikėtų mažiau vaikščioti melžimo metu, greitas melžimo procesas ir greita karvių grupių kaita užtikrintų didelį pralaidumą: būtent tai, ko reikia, kad melžimo sistema būtų pelninga. Be to, ūkininkų Kairaičių fermoje sumontuota DeLaval rujos ir sveikatingumo stebėjimo sistema Herd Navigator, dar labiau išplečianti melžiamų karvių bandos valdymo galimybes.

„DeLaval“ paralelinė melžimo aikštelė P2100 užtikrina efektyvų ir greitą melžimą, greitą karvių grupių kaitą

Dar vienas 2020 m. įgyvendintas projektas – Lygumų ŽŪB sumontuota 40 vietų naujausia karuselės tipo melžimo aikštelė E300, sumontuoti naujausi inovatyvūs  Evanza™ tipo melžimo kolektoriai–melžtuvai. Lygumų ŽŪB yra pirmoji Baltijos šalyse, įsigijusi tokio tipomelžimo aikštelę, su sumontuotais naujosios kartos DeLaval melžimo kontrolės valdikliais MA200.

„Tai visiška naujiena ir vienas inovatyviausių melžimo technologijų produktų, – džiaugėsi A. Šulinskas. – Su Evanza™ technologija pagerintas gyvulių komfortas, melžimo greitis, iki minimumo sumažinta tešmens traumavimo rizika. „DeLaval“ melžtuvas Evanza™ yra pirmasis pasaulyje, turintis kasečių sistemą vietoje įprastų melžiklių. Melžtuvas turi naujos konstrukcijos kolektorių, kuris sukurtas pritaikius perprojektuotą technologiją TopFlow™. Kolektorius lengvai ir greitai susijungia su spenių kaušeliu, kas palengvina melžiklių pakeitimą“, – išskirtinės technologijos privalumus vardijo A. Šulinskas.

Lygumų ŽŪB sumontuota 40 vietų naujausia karuselės tipo melžimo aikštelė E300 su naujausiais inovatyviais  Evanza™ tipo melžimo kolektoriais–melžtuvais 

Tuose ūkiuose, kuriuose vyko bendrovės „DeLaval“ melžtuvo Evanza™ testavimas, nustatytas pieno srauto padidėjimas iki 9,3 proc. Taip pat pastebėta, kad melžtuvas uždedamas gerokai sklandžiau, o melžimo trukmė sumažėjo apie 30 min., skaičiuojant vienai melžimo sesijai. Taigi melžimas užima mažiau laiko, nes trunka 7 proc. trumpiau.

Pažymėtina, kad ne tik stambios bendrovės, bet ir ūkininkai toliau investavo į modernią melžimo įrangą.

Šeimos ūkiai investuoja į melžimo robotus

Anot A. Šulinsko, 2020 m. nemažėjo ūkininkų susidomėjimas automatizuotomis melžimo sistemomis – robotais. Tokių projektų įgyvendinta nemažai. „Automatinės melžimo sistemos – tai „DeLaval“ stiprybė. Ir šiemet tam bus skiriama daugiausia dėmesio, net šūkį paskelbėme: „Automatizuoti sprendimai jūsų ūkiui“, – teigė įmonės vadovas.

Pernai Petro Skrodenio ūkyje (Šilalės r.) sumontuota pati naujausia „DeLaval“ technologija – du „DeLaval“ VMS™ savanoriško melžimo robotai V310. Tai pirmoji tokios komplektacijos technologija Baltijos šalyse. Joje įdiegta nauja ir unikali funkcija DeLaval RePro™, kuri suteikia labai tikslias kiekvieno bandos gyvulio reprodukcijos būklės įžvalgas ir „DeLaval“ robotus daro išskirtinius.

Šių robotų „melžimo rankų“ – melžiklių – ypatybės tokios, kad juos galima uždėti ant praktiškai  bet kokių spenių, kad ir pakrypusių 45° kampu, esančių iki 15 cm nuo melžimo vietos grindų. Šiandien DeLaval melžimo robotų jau nebereikia „mokyti“, nes dėl naujausių technologijų jie pradeda melžti bet kurią naujai pristatytą karvę jai leistinu melžimo metu. Naujausi V300 robotai su visa tvarto įranga (guoliavietėmis, selekciniais vartais) sumontuoti Remigijaus Loveikio, Daivos Vaičiulienės, Mariaus Gedgaudo ūkiuose.

Melžimo robotai išlieka populiariausia melžimo technologija

„Nors vyrauja Žemaitija, kur išlikę daugiausia pieno ūkių, bet ir dzūkai diegė naujoves – robotai netrukus karves pradės melžti ir Raimundo Svipo ūkyje Lazdijų rajone, – plačia robotų diegimo geografija patenkintas A. Šulinskas. – Nepaisant nelengvos situacijos, stagnacijos pieno ūkiuose 2020-aisiais nejutome, viskas vyko planuotai.“

„DeLaval“ generalinio direktoriaus teigimu, pastebėta, kad sėkmingiausiai robotizuotos sistemos pritampa tuose ūkiuose, kuriuose iki tol karves melžė patys ūkininkai: „Įsigiję robotus jie neretai sako, kad tai buvo pati geriausia investicija. Jie pajunta didžiausius pokyčius ir visi kiti dalykai jiems tampa antraeiliai.“

Šiandien rištinio laikymo sistemų jau niekas neparduoda, labai retai statomos ir mažos melžimo aikštelės, kurios buvo didelė naujiena Lietuvoje 2000-aisiais. Dabar, pastebi A. Šulinskas, ūkininkai dažniausiai renkasi arba robotą, arba didelę melžimo aikštelę.

Nauja robotizuota Daivos Vaičiulienės ferma

Pieno ūkiai, nepaisant situacijos sektoriuje, turi svarbių motyvų investuoti. Pirmiausia poreikis investuoti atsiranda tuomet, kai pasensta turimos technologijos. A. Šulinsko teigimu, 70–80 proc. šeimos ūkių naudingiausiu sprendimu įvardija melžimo robotus, ypač jeigu ūkius perima jaunesnioji karta, kuri nori išmaniųjų technologijų. Be to, laisvanoriško melžimo sistema geriausias sprendimas ir gyvulių gerovei.

Viena svarbiausių priežasčių atnaujinti technologijas – produkcijos didinimas ir kaštų, gamybos savikainos mažinimas. A. Šulinskas įsitikinęs, kad be naujovių, o dideliame ūkyje – ir be bandos stebėjimo sistemų, nieko nepadarysi. Reikia keisti ir darbo sąlygas, nes ūkio sėkmei svarbus rodiklis – koks pagaminamo pieno kiekis tenka vienam ūkio darbuotojui.

„Keičiant technologijas išryškėja ir gyvulių laikymo trūkumai, tad mums tenka nemažai diskutuoti su ūkininkais. Neužtenka tik įsigyti naują technologiją – ūkio sėkmei svarbu ir pašarų kokybė, gyvulių komfortas, jų priežiūra. Tik užtikrinant visumą ūkio rodikliai tampa geresni“, – neabejoja „DeLaval“ vadovas. 

Naujovių yra „DeLaval“ serviso ir klientų aptarnavimo tarnybose

A. Šulinskas minėjo ir svarbius įmonės serviso bei klientų aptarnavimo pokyčius. „Pastarieji dveji metai parodė, kad keičiasi ir mūsų klientai, ir jų lūkesčiai įmonės atžvilgiu. Dar labiau stipriname pajėgas, siekdami užtikrinti tinkamą klientų aptarnavimą, įrangos priežiūrą, ūkio prekių produkcijos pristatymą, klientų konsultavimą. Serviso inžinierių komandą išskaidėme į dvi dalis – serviso inžinierius ir ūkio prekių pardavimo vadybininkus, tad serviso tarnyba, kuri aptarnauja įrangą, galės susitelkti tik į savo sritį ir padės ūkininkams įsisavinti naujas technologijas“, – aiškino A. Šulinskas.

Svarbesnis tampa ir naujas technologijas įdiegusių klientų konsultavimas. Technologijos tampa vis sudėtingesnės, bandos valdymo programos – kompleksinės, todėl ūkininkui reikalingas nuolatinis dėmesys, pagalba įvaldant sistemas, programinę įrangą, kad jis gautų maksimalią naudą. „Tad bus toliau vystoma jungtinė „DeLaval“ konsultavimo tarnyba. Laukia įdomūs, darbingi metai. Ruošiame naujus projektus ir kartu su pienininkais bandysime juos įgyvendinti“, – reziumavo „DeLaval“ generalinis direktorius A. Šulinskas.

Daugiau informacijos www.delaval.com

Užsakymas Nr. 10368

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
  Visos apklausos