Vienas svarbiausių žieminių rapsų pasėlių priežiūros darbų gegužės mėnesį – apsauga nuo ligų. Nenaudojant fungicidų arba netinkamai juos naudojant, ligos gali sunaikinti didelę dalį būsimo derliaus.
Rapsų augintojų užduotis – apsaugoti pasėlius nuo žalingiausių ligų: baltojo (sklerotinio) ir kitų puvinių, juodosios dėmėtligės, fomozės.
Žalingiausios rapsų ligos
Didėjantys rapsų plotai, besikeičiantis klimatas, sėjomainos taisyklių nesilaikymas – svarbiausios priežastys, dėl kurių auga rapsų ligų pavojus ir joms užklupus patiriama nemažai žalos. Pavojingiausios rapsų ligos yra baltasis (sklerotinis) puvinys, juodoji dėmėtligė (alternariozė), fomozė, verticiliozė.
Baltojo puvinio skleročiai dirvoje išlieka gyvybingi 10 metų ir ilgiau. Augalai šia liga užsikrečia žydėjimo metu, kai ant žiedlapių patekusios sporos, jiems nukritus į lapų pažastis, sudygsta. Tačiau matomi ligos požymiai išryškėja vėliau – augalų brendimo metu.
Svarbiausia sąlyga ligai plisti yra ilgalaikė drėgmė ant rapsų augalų žydėjimo metu. O būtent tokias sąlygas turėjome pernai visą gegužės antrąją pusę. Be to, sklerotinis puvinys juo labiau išplinta, kuo ilgiau žydi rapsai. Dar viena labai svarbi ligos plitimo priežastis - piktžolėtas pasėlis, kuriame gausu tokių piktžolių, kaip notrelės, balandos, lipikai bei ankštiniai augalai.
Smarkiai užkrėstuose rapsų pasėliuose (tokius stebėjome pernai) dėl sklerotinio puvinio derliaus nuostoliai gali siekti iki 2 tonų iš hektaro (apie 50 proc.).
Nuotraukoje: kairėje - sklerotinis puvinys, Pakruojo r. 2020 m.; dešinėje - sklerotinio puvinio padariniai žieminiuose rapsuose
Panašių derliaus nuostolių kaip sklerotinis puvinys gali pridaryti ir kita rapsų liga – juodoji dėmėtligė (alternariozė). Ji rapsų pasėliuose labiausiai pasireiškia po žydėjimo.
Ūkiuose, kurie augina didelius plotus rapsų, vis labiau plinta labai pavojinga liga - rapsų verticiliozė. Pagrindinis jos požymis - išilgai pusiau pajuodę rapsų stiebai. Juos perpjovus, galima viduje pamatyti juodus mikroskleročius. Tokie augalai subręsta 2 savaitėmis anksčiau, todėl dažnai galvojama, kad tai natūralus brendimo procesas.
Verticiliozė yra per dirvą plintanti liga, todėl pagrindinė apsaugos priemonė - sėjomaina. Taip pat labai svarbu, kad dirvos paviršiuje nebūtų augalinių liekanų, per kurias rapsai užsikrečia. Ypač svarbi yra kryžmažiedžių piktžolių kontrolė, be to, būtina atkreipti dėmesį į tai, kiek tolerantiška verticiliozei rapsų veislė, kurią auginame.
Nesiimant profilaktinių ir apsaugos priemonių, netenkama net iki 70 proc. derliaus.
Verticiliozė rapsuose. Pakruojo r. 2020 m.
Taigi, intensyviai auginamų rapsų pasėlių priežiūra neįsivaizduojama be fungicidų. Jau įprasta, kad fungicidai rapsų pasėliuose pradedami naudoti žydėjimo metu. Jais purškiama pradėjus kristi pirmiesiems žiedlapiams (kai centriniame žiedyne peržydi 35–50 proc. žiedų).
Viena pažangiausių ir efektyviausių priemonių nuo sklerotinio puvinio ir kitų ligų yra Cantus® Gold. Šis fungicidas, kaip nustatė vokiečių mokslininkai, taip pat padeda dalinai apsisaugoti ir nuo rapsų verticiliozės. Kartu su fungicidu rekomenduojama naudoti ir sistemiškai veikiantį insekticidą nuo ankštarinių paslėptastraublių bei gumbauodžių.
Cantus® Gold užtikrina derliaus priedą, net kai ligos plinta silpnai
Cantus® Gold padidina fotosintezės intensyvumą, skatina maistinių medžiagų ir vandens įsisavinimą, dėl to pagerėja augalų atsparumas abiotinių (temperatūrų svyravimai, trumpalaikė sausra ar drėgmės perteklius) ir biotinių (mikroorganizmai ir pan.) veiksnių sukeltam stresui. Net ir nesant didelio ligų išplitimo, naudojant Cantus® Gold galima tikėtis stabilaus derliaus padidėjimo. Šis teigiamas fiziologinis poveikis vadinamas AgCelence® efektu.
Cantus® Gold papildoma nauda
Jei žydėjimo pabaigoje yra nepalankios oro sąlygos (sausra, kaitra), dalis ankštarų gali būti atmetamos. Cantus® Gold sudėtyje esantis boskalidas slopina streso ir senėjimo hormono etileno gamybą. Todėl atmetama mažiau ankštarų. BASF bandymuose nustatyta, kad panaudojus fungicidą, kurio sudėtyje yra boskalidas, užmezgama apie 30 proc. daugiau ankštarų.
Rapsų brendimo metu didžiausias žemdirbių rūpestis - atsidarinėjančios ir išbyrančios ankštaros. Nuostoliai dėl netolygaus brendimo gali siekti iki 20 proc., o kuliant per anksti atsiranda papildomų džiovinimo išlaidų. Tyrimais taip pat nustatyta, kad panaudojus Cantus® Gold sumažėja ankštarų atsidarymas.
Cantus® Gold turi ilgai išliekantį poveikį, o tai labai svarbu brandinant gausų derlių, nes būtent rapsų brendimo pabaigoje (maždaug 6-8 savaitės po rapsų žydėjimo) formuojamas sėklų stambumas, o tai, kaip žinome, turi didelę reikšmę derlingumui. Paskutinės dvi savaitės prieš derliaus nuėmimą yra lemiamos kaupiant aliejų rapsų sėklose. Taigi, kuo ilgiau augalas išlieka žalias ir sveikas, tuo kokybiškesnį derlių jis subrandina.
Cantus® Gold įtaka derliui
Ilgamečiai bandymai su Cantus® Gold, esant skirtingoms oro sąlygoms ir ligų intensyvumui, įrodo, kad šio fungicido naudojimas turi teigiamą įtaką derliui.
Užsakymas Nr. 10514
Taip pat šia tema skaitykite
-
Iniciatyva dėl pluoštinių kanapių: mažiau biurokratijos, daugiau galimybių
2024-11-13 -
Tarpinių pasėlių potencialas angliai dirvožemyje kaupti
2024-10-31 -
„Agrokoncernas“ turi gerų žinių ūkininkams: sulaukė aukštos kokybės trąšų iš Vakarų
2024-09-16
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)