Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Verslo informacija
Kova su atspariomis piktžolėmis rudenį: integruoti sprendimai žieminių javų pasėlyje

Ar žinojote, kad maždaug 30 000 rūšių piktžolių visame pasaulyje nuolat konkuruoja su kultūriniais augalais dėl maisto medžiagų, saulės šviesos, erdvės ir vandens? Tai kaskart turi neigiamos įtakos derliaus kiekiui ir kokybei.

Be to, herbicidams atsparių piktžolių taip pat sparčiai daugėja, todėl jas naikinti kasmet tampa vis sunkiau ir brangiau. Pagrindinė efektyviausia kovos su piktžolėmis priemonė iki šiol yra herbicidai. Apie tai kalbamės su „Bayer“ agronomais.

Nuo ko priklauso piktžolių populiacijos gausa ir dinamika?

Mūsų kompanija atlieka daug demonstracinių bandymų įvairiose šalyse ir skirtingose vietose. Iš duomenų matome, kad piktžoles naikinti rudenį visą laiką labiau atsiperka didesniu derliaus priedu, nei piktžoles naikinant pavasarį. Pasėjus žiemkenčius, jie auga, pradeda krūmytis, formuojasi pasėlis, todėl labai svarbu, kad augalai nejaustų piktžolių konkurencijos.

Piktžolių populiacijos gausa ir dinamika labai priklauso nuo ūkininko auginamų pasėlių. Piktžolių kontrolė – viena pagrindinių daugelio žemės ūkio augalų auginimo technologijų grandžių. Laukuose vyrauja įvairus vienskilčių ir dviskilčių piktžolių spektras. Dauguma jų pradeda dygti rudenį, todėl pavasarį sudėtingiau naikinti, nes piktžolės jau būna didelės. Tuomet reikia didesnių normų ir įvairesnių mišinių.

Pavasarį orai dažnai nepalankūs purkšti herbicidu. Ūkininkai dažnai patręšia žiemkenčius anksčiau, nei gali važiuoti į pasėlius su augalų apsaugos produktais. Piktžolės auga esant žemesnei temperatūrai, todėl jos pasisavina kultūriniam augalui skirtas maisto medžiagas.

Patirtis rodo, kad ūkininkai, kurie susiduria su didelėmis dirvinių smilguolių, vienmečių miglių, pelinių pašiaušėlių ar daržinių žliūgių populiacijomis, supranta, kad pavasarį šias piktžoles sunaikinti sunku ir tai reikalauja didelių išlaidų.

Kasmet piktžolės įgyja vis didesnį atsparumą 

Baltijos šalyse kompanija „Bayer“ daugiau nei 10 metų vykdo piktžolių atsparumo vystymosi stebėseną (monitoringą). Stebėdami kelis pastaruosius metus matome, kad kai kurios vienskiltės ir dviskiltės piktžolės įgauna vis didesnį atsparumą pavasariniams herbicidams. Dažniausiai laukuose susiduriame su dirvinių smilguolių, pelinių pašiaušėlių ir daržinių žliūgių atsparumu. Kai kuriuose ūkiuose ši problema tapo tokia didelė, kad sunaikinti piktžolių pavasarį jau nebeįmanoma.

Pavyzdys iš ūkininko lauko, kur žieminių kviečių pasėlyje naudoti tik pavasariniai herbicidai, o naudotoms veikliosioms medžiagoms dirvinės smilguolės yra atsparios

Tam, kad išvengtume tokių situacijų laukuose, labai svarbu taikyti integruotąją piktžolių kontrolę. Svarbiausias integruotosios piktžolių kontrolės elementas – herbicidai. Kad neišsivystytų piktžolių atsparumas, reikia taikyti kuo didesnę skirtingai veikiančių herbicidų veikliųjų medžiagų įvairovę.

Rinkoje yra didelis pavasarinių herbicidų pasirinkimas, tačiau pagal veikimo mechanizmą jos priklauso toms pačioms cheminėms grupėms. 

Pagrindinis rudeninių herbicidų išskirtinumas – skirtingas šių produktų veikliųjų medžiagų veikimas nei pavasarinių herbicidų. Dėl to užkertamas kelias naujų atsparių piktžolių atsiradimui, taip pat naikinamos atsparios vienskiltės ir dviskiltės piktžolės.

Kokius herbicidus „Bayer“ rekomenduoja naudoti rudenį?

Mūsų portfelyje yra du produktai skirti rudeniui: Mateno® Duo ir Komplet®. Komplet – gerai žinomas rinkoje, iš ūkininkų sulaukiame daug teigiamų atsiliepimų dėl plataus ir efektyvaus naikinamo piktžolių spektro.

Herbicidas Mateno® Duo ūkininkams pristatytas prieš trejus metus. Šis herbicidas skirtas dviskiltėms piktžolėms naikinti, tačiau iš dalies veikia ir vienaskiltes.

Kokį piktžolių spektrą naikina šie herbicidai?

Atidžiai stebime ūkininkų poreikius. Pastebėjome, kad jiems patinka, kai vienu produktu galima sunaikinti platų piktžolių spektrą. Komplet® rudenį naikina tokias vienaskiltes ir dviskiltes piktžoles, kaip dirvinės smilguolės, vienmetės miglės, peliniai pašiaušėliai, baltosios balandos, bekvapiai šunramuniai, dirvinės našlaitės, daržinės žliūgės, kibieji lipikai, raudonžiedės notrelės, dirvinės neužmirštuolės ir kt.; sunaikina daugiau nei 95 proc. smulkiųjų snapučių, aguonų birulių; savaime išsisėjusius rapsus, sudygusius rudenį ir ankstyvuoju augimo tarpsniu, naikina 95–85 proc.; sunaikina apie 80 proc. rugiagėlių.

Produktą sudaro dvi skirtingoms cheminėms grupėms priklausančios veikliosios medžiagos, todėl gerokai sumažėja galimybė išsivystyti piktžolių rezistencijai. Abi veikliosios medžiagos dirvoje išlieka veiklios ilgą laiką po purškimo. Šis herbicidas neturi neigiamo poveikio javų žiemojimui.

Ne visi ūkininkai nori daug investuoti rudenį, todėl raginame išbandyti produktą Mateno® Duo. Jo efektyvumas naikinant dirvines smilguoles ir vienmetes migles siekia iki 70 proc., sunaikina platų spektrą dviskilčių piktžolių. Labai jautrias piktžoles, tarkime, trikertes žvagines, raudonžiedes notreles, dirvines neužmirštuoles, daržines žliūges, dirvines čiužutes, dirvines našlaites ir kt., o taip pat rapsų pabiras sunaikina 95–100 proc.; jautrias piktžoles (bekvapius šunramunius, kibiuosius lipikus, smulkiuosius snapučius, rugiagėles) sunaikina 85–94,9 proc.; naikinant vidutiniškai jautrias piktžoles (dirvines smilguoles, vienametes migles) herbicido veiksmingumas siekia 70–84,9 proc.

Pelinis pašiaušėlis – auganti problema Europos ir Lietuvos laukuose

Tai agresyvi piktžolė, atkeliaujanti iš kitų Europos šalių. Didesnis šios piktžolės protrūkis pastebimas Suvalkijoje ir Šiaurės Lietuvoje. Pelinio pašiaušėlio aptinkama ir kituose Baltijos šalių regionuose. 

Kitų šalių patirtis rodo, kad šią žolę reikia naikinti rudenį, renkantis kuo efektyvesnį herbicidą. Naikindami tik pavasarį, tikrai prarasime dalį derliaus. 2022 m. duomenys parodė, kad pelinį pašiaušėlį naikindami su Komplet® rudenį gavome 1,3 t/ha didesnį derliaus priedą, palyginti su pavasariniu purškimu.

Žinoma, pavasarį taip pat nereikia atsipūsti, vertėtų peržiūrėti, patikrinti laukus, įvertinti situaciją. Kolegos iš Lenkijos šį herbicidą išbandė pasėlyje, kur užsikrėtimo lygis peliniu pašiaušėliu didelis. Buvo pasėlių, kur pelinio pašiaušėlio tankumas svyravo nuo 300 iki 800 piktžolių šluotelių kvadratiniame metre. Komplet® efektyvumas siekia 95–99 procentus. 

Koks geriausias jūsų minimų herbicidų panaudojimo laikas ir norma?

Herbicidą Komplet® efektyviausia purkšti, kada žieminiai kviečiai yra ankstyvojo augimo tarpsnio, kai matome tą vieną išaugusį lapelį (BBCH 10–11). Rekomenduojama norma - 0,5 l/ha.

Mateno® Duo toks pat panaudojimo laikas kaip ir Komplet®. Jo norma yra 0,35 l/ha. 

Tinkamiausias javų tarpsnis naudoti Komplet ir Mateno Duo

Kokios sąlygos reikalingos, norint pasiekti geriausią rudeninių herbicidų efektyvumą?

  • Purškiant neturėtų būti šalnų ir drėgmės ant kultūrinių augalų.
  • Dirvos drėgmė taip pat svarbus veiksnys, nes rudeniniai herbicidai veikia dirviniu ir kontaktiniu būdu.
  • Jei matote, kad bus lietaus ir negalėsite įvažiuoti į lauką, rekomenduojame nupurkšti herbicidu keliomis dienomis anksčiau.

Panaudojus šiuos herbicidus nėra jokių sėjomainos apribojimų kitam sezonui. Jei rudenį pasėlis nupurkštas Komplet® vėliau dėl kokių nors priežasčių (šalnų, ligų arba kenkėjų) žuvo, tai pavasarį, gerai paruošus viršutinį dirvos sluoksnį, galima sėti vasarinius kviečius, vasarinius miežius, žirnius, pupas ir sodinti bulves.

Giliai suarus, galima sėti kukurūzus, avižas, liucernas. Nuėmus derlių, suarus dirvą arba be arimo, galima sėti javus, žieminius rapsus, garstyčias. 

Jei pasėlis rudenį nupurkštas Mateno® Duo ir vėliau dėl kokių nors priežasčių (šalnų, ligų arba kenkėjų) žuvo, prieš atsėjant kitus augalus dirvą būtina giliai (mažiausiai 20 cm) suarti.

Įprastoje sėjomainoje galima sėti cukrinius runkelius, žieminius ir vasarinius rapsus, grūdinius javus, svidres ir kukurūzus. Prieš sėjant cukrinius runkelius, rapsus ir svidres, dirva turi būti gerai įdirbta bent 10 cm sluoksnyje.

Apibendrindami matome, kad šių metų situacija laukuose yra skirtinga, todėl dėl tinkamų normų ar produktų mišinių pasirinkimo rekomenduojame pasitarti su „Bayer“ agronomais.

Užsakymo Nr. 11382
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos