Basf A1 2024 05 28 Basf m1 2024 05 28
Verslo informacija
Arnas Radzevičius: „Žemės ūkio ateitis – autonominiai robotai ir mašinos“
„Agrokoncerno“ Tiksliųjų technologijų centro „AgroTTC“ vadovas Arnas Radzevičius

Į dirbamą lauką atvežama savaeigė mašina. Operatorius ją paleidžia ir palieka vieną atlikti numatytos užduoties. Nors tai skamba kaip mokslinė fantastika, žemės ūkio sektoriuje visa tai jau vyksta.

„Agrokoncerno“ Tiksliųjų  technologijų centro „AgroTTC“ vadovas Arnas Radzevičius grįžo iš Vokietijoje vykusios žemės ūkio parodos „DLG-Feldtage“, kurioje turėjo galimybę susipažinti su šio vieno sparčiausiai pasaulyje modernėjančio sektoriaus naujovėmis.

Pasak jo, tendencija ypač akivaizdi – žemės ūkio sektorius sparčiai žengia robotizacijos, tiksliųjų technologijų taikymo ir inovatyvių sprendimų keliu.

„Visi didieji žemės ūkio technikos gamintojai supranta, kad ekonomiškai dirbančios, dirvą tausojančios, tiksliosiomis technologijomis paremtos mašinos yra žemės ūkio ateitis. Todėl mums įprasta koncepcija ženkliai keisis. Bus daugiau dėmesio skiriama tiksliesiems žemėlapiams, kintamoms sėjos, purškimo ir tręšimo normoms, tikslesniam pesticidų naudojimui ir savaeigėms mašinoms, kurios galės dirbti 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę“, – prognozuoja A. Radzevičius. 

Pasak jo, žemės ūkio robotizacija sumažins žmogiškųjų išteklių poreikį, tačiau ženkliai padidės kvalifikuotų, inžinerinės pakraipos specialistų paklausa.

„Žmogaus vis tiek reikės, tačiau jis kurs žymiai didesnę pridėtinę vertę. Operatoriai galės prižiūrėti ne vieną, o net kelias mašinas vienu metu. Taip pat nebereikės ir kai kurių žemės ūkio technikos funkcijų, kurios dabar yra skirtos jas vairuojančių darbuotojų gerovei palaikyti: kondicionierių, amortizuojančių sėdynių ir pan. Tokioms savaeigėms mašinoms reikia mažiau gamybos ir eksploatavimo resursų“, – paaiškina „AgroTTC“ vadovas.

Prakalbus apie skeptikus, kurie moja ranka ir sako, kad visa tai – tik tolima ateitis, A. Radzevičius šypteli ir prasitaria: „Jeigu viskas vyks pagal planą, pirmasis robotas mūsų pavyzdiniame „Agrokoncerno“ ūkyje pasirodys jau kitą pavasarį.“

Lankydamasis augalininkystės parodoje Vokietijoje Tiksliųjų technologijų skyriaus vadovas pastebėjo, kad ypač didelė pažanga padaryta ekologinės žemdirbystės srityje. Parodoje buvo pristatytas ne vienas didelį potencialą turintis sprendimas, galintis padėti spręsti tokias problemas kaip piktžolių naikinimas be herbicidų, o, pavyzdžiui, pasitelkiant ravėjimui skirtas mašinas ar padargus.

„Dauguma technikos gamintojų eina nuo chemikalų naudojimo link kultivavimo, ravėjimo ar kitų mechaninių sprendimų, kurie padeda technologiškai naikinti piktžoles. Tiesa, technologijos, kurios dabar yra, labiau yra pritaikomos plačiaeiliams tarpueiliams, o auginantys javus, rapsus, dar kurį laiką, tikėtina, turės pagyventi su herbicidais. Tačiau ekologinių ūkių laukia tikrai didelis proveržis“, – neabejoja specialistas.

Žemės ūkį sparčiai keičia ir Žaliojo kurso reikalavimai. Pasak A. Radzevičiaus, šiuo metu ypač daug dėmesio skiriama sprendimams, kurie padėtų mažinti azotinių trąšų, pesticidų bei kitų augalų apsaugos produktų naudojimą arba juos paskirstyti kur kas tiksliau.

„Geras ženklas yra tas, kad augalų apsaugos srityje nematėme nieko tokio, kas nustebintų ar visiškai pakeistų mūsų supratimą. Tai reiškia, kad mūsų žemės ūkio supratimas yra labai aukštas ir Lietuvoje žemės ūkio kultūra neatsilieka nuo kitų šalių. Kas yra susiję su augalų apsaugos, tręšimo tendencijomis matome, kad mes informaciją gauname žymiai anksčiau nei ji pasiekia rinką“, – sako A. Radzevičius. 

Patikrinti naujus produktus ir juos įvertinti „Agrokoncerno“ specialistai gali anksčiau, pasinaudoję „Agro“ inovacijų ir tyrimo centro „AgroITC“ galimybėmis. Šiemet jam buvo suteiktas sertifikatas, jo veiklą prilyginantis mokslo institucijoms. Centre sukauptos žinios yra pritaikomos ne tik „Agrokoncerno“ ūkiuose – gerąja praktika įmonės specialistai dalijasi ir su Lietuvos ūkininkais.

Birželio 28-30 dienomis vyks „Agrokoncerno“ lauko dienos „Patirtys. Priemonės. Tikslai. Vasara 2022“. Į jas atvykti kviečiami ūkininkai iš visos Lietuvos. Inovacijų ir tyrimo centro „AgroITC“ bandymų laukeliuose Babtuose (Kauno r.) bus galima susipažinti su lauko augalų veislėmis, jų auginimo technologijomis, pažangiais augalų apsaugos, efektyviais tręšimo sprendimais, moksliniais tyrimais bei žemės ūkio technika.

„DLG-Feldtage“ parodos apžvalga su Arnu Radzevičiumi (vaizdo įrašas)

Užsakymo Nr. 10915
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos