Prienai. Snieguotą žiemą užpustytų kaimų ir vienkiemių keliams valyti seniūnijos kviečiasi į pagalbą ūkininkus, turinčius reikiamą techniką. Mačiūnuose ūkininkaujantis Juozas Vaitukaitis – vienas iš tokių pagalbininkų Prienų rajone.
Štai ir vakar J. Vaitukaitis kelias valandas valė sniegą Išlaužo seniūnijos nelygaus reljefo kaimuose, kuriuose naktinis pustymas kelius pavertė sunkiai pravažiuojamais.
„Šiemet tai pirmas mano išvažiavimas kelių valyti, nors su malonumu galėčiau tai daryti daugiau ir dažniau. Kelininkai pagrindinius kelius nuolat valo, o seniūnijos, matyt, taupydamos lėšas, kviečia tik tada, kai kaimo keliukai tampa neišvažiuojami“, – sako ūkininkas, šia veikla užsiimantis jau ne vienus metus.
Išlaužo seniūnas Tomas Skrupskas sutinka, kad iš tiesų kaimo keliukai valomi tik tada, kai sniego daug prikrenta arba labai užpusto kelius dėl specifinio reljefo – seniūnijoje yra kelios tokios kritinės vietovės. O sprendžiant, ką valyti, o ką ne, pasirinkimą lemia keli veiksniai.
„Iki pandemijos pirmas prioritetas – mokyklinio autobusiuko maršrutas, jo važiavimo keliai valomi visų pirma, kad nesutriktų eismas ir mokiniai laiku būtų atvežami į mokyklą. Tada – tankiausiai gyvenamos vietovės. Jei didesnis snygis, stengiamės nuvalyti ir rizikingas vietas, kur gali reikėti greitajai ar pan. privažiuoti“, – sniego valymo prioritetus vardija T. Skrupskas.
Pasak jo, tam iš Kelių direkcijos skiriami vadinamieji sniego pinigai, kurie mokami už atliktus konkrečius valymus.
Norėtų daugiau prisidėti valant kelius
Dėl besniegių pastarųjų kelerių metų žiemų sniego valymo darbas buvo niekam nereikalingas, tačiau anksčiau J. Vaitukaitis ir konkursuose dalyvaudavo, ir Pociūnų aerodromo pakilimo taką, ir vietinių degalinių teritorijas valydavo. Būtent pastarųjų teritorijų valymas ir buvo šios ūkininko veiklos pradžia.
Įsigydamas savo 220 ha augalininkystės ūkiui traktorių, rinkosi jį J. Vaitukaitis su priekine pakaba, kad galėtų pritaikyti sniegui valyti. O štai sniego stumdytuvą pats susikonstravo
Jau įsigydamas augalininkystės ūkiui naują traktorių Massey Ferguson rinkosi jį su priekine pakaba, kaip jis sako, su mintimi, kad galėtų panaudoti sniego valymo darbams. O štai ant priekinės traktoriaus pakabos kabinamą sniego stumdytuvą, vadinamąjį sniego peilį, pats susikonstravo. Pasak jo, iš pradžių savo kiemui valyti, kaimynams pagelbėti.
„Gaila, kad nėra sudaromos tiesioginės sutartys su ūkininkais tik sniegui valyti, iš to ir savivaldybėms, ir ūkininkams, kuriems žiema be veiklos prailgsta, didžiulė nauda būtų, o, esant reikalui, manau, galėtų jie kelius ir naktimis valyti. Svarbiausia, kad darbo būtų. Dabar tvarka tokia, kad ta pati įmonė turi visus kelių priežiūros darbus atlikti, ne tik sniegą valyti, bet ir barstyti, greideriuoti“, – pastebi ūkininkas.
Ūkininko teigimu, žiemą traktoriumi pralėkti pro užpustytus kaimus valant jų keliukus – vienas malonumas
Jį sniegui valyti paprašė su Išlaužo seniūnija kelių priežiūros sutartį pasirašiusi įmonė. Ūkininkas sako, kad piniginio atlygio nesitiki, dažniausias atsiskaitymas – paslaugos už paslaugą mainai.
Ir žiemą veiklos netrūksta
Nors pastaraisiais metais išvažiuoti sniego valyti tenka gana retai, tačiau, pasak J. Vaitukaičio, darbų aplink sodybą netrūksta ir žiemą, juos atlikti gelbėja ir nuolatinis samdomas darbuotojas. „Malkas ruošiamės, išvirtusius medžius tvarkome, ūkio techniką patys remontuojamės. O prie kiekvieno darbo reikia ir savo ranką pridėti“, – tikina Prienų r. ūkininkas, jo žodžiais, ūkininkaujantis nuo mažumės – iš pradžių tėvams padėdamas, vėliau kartu su jais, o dabar vienas pats.
„Tikiuosi, augantys vaikai tęs mano veiklą, nes jau dabar 13-metis sūnus gana daug gelbėja, ypač veržiasi traktorių laukuose vairuoti“, – juokiasi J. Vaitukaitis, dirbantis 220 ha ir auginantis tradicinius augalininkystės ūkių augalus – kviečius, rapsus, kvietrugius, dėl sėjomainos sėjantis miežių, pupų ar žirnių.
Žiemos laikotarpiui neprailgti J. Vaitukaičiui padeda ir medžioklė, į kurią važiuoja du kartus per savaitę.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Medžiojamųjų gyvūnų žala ūkiams bus nustatoma tiksliau
2024-12-05 -
Keičiamas valdos ekonominio dydžio apskaičiavimas
2024-12-03 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)