Seni sodai kasmet ruošiami naujam derliui
2011-03-23

Kaišiadorys, kovo 23 d. Kadaise garsus Kaišiadorių sodininkystės ūkis keičiantis ekonominei sanklodai suskilo į 22 bendroves, iš kurių dabar išliko tik ŽŪB „Žiežmarių sodai" ir UAB „Žiežmarių gėlės". Panaikintame sodų plote vienur atsodinami žemaūgiai vaismedžiai, kitur kasmet auginami javai.

Pasak „Žiežmarių sodų" pirmininko Alfonso Budrevičiaus, ūkio klestėjimo metais sodai užėmė daugiau kaip 200 ha. Dabartiniu metu bendrovės sodų plotas sudaro 137 ha, iš jų naujai pasodinta 25 ha žemaūgių sodų.

Alfonsas Budrevičius

LYTAGRA 19 07 04 mob

Seniau visuose soduose buvo auginami augūs vaismedžiai. Seniausios sode derančios obelys sodintos 1965 metais, kitos - 1980 metais, jos yra aukštos, išaugintos ant sėklinių poskiepių. Kiekvieną ankstyvą pavasarį ar žiemos pabaigoje jos stiprokai genimos, kad subrandintų geros kokybės derlių ir patogiau būtų nuskinti vaisius. Prieš 20 metų dalis obelų buvo sodintos vidutinio augumo, ant 106 poskiepio. Auginamos senosios obelų veislės: Paprastasis antaninis, Bogatyr, Rudens dryžuotasis, Kulono renetas, Tellissaare, Slava peremožcam, Liberty. Šių vaismedžių priežiūra yra paprastesnė nei žemaūgių sodų.

Panaikintame sodų plote palaipsniui atsodinami žemaūgiai vaismedžiai. Pasodintos desertinės obelų veislės: Ligol, Alva, Elise, Auksis, Šampion su žemaūgiais ir vidutinio augumo poskiepiais. Šie vaismedžiai sodinami tankiau, išvengiant tų vietų, kur augo senosios obelys. Žemaūgio sodo priežiūra sudėtingesnė - reikalingos atramos, kuolai, būtinas formavimas ir genėjimas viso sezono metu, užuomazgų išskynimas, intensyvesnis tręšimas.

Bendrovėje nuolat dirba 20 darbuotojų, o derliaus nuėmimo metu - apie 40. „Obuolių derlius 2010 metais buvo gautas dvigubai menkesnis nei ankstesniais metais, - sakė bendrovės vadovas A. Budrevičius. - Buvo priskinta 750 tonų obuolių, iš kurių 160 t desertinių veislių susandėliuota saugykloje. Didžioji dalis senesnių veislių: Paprastasis antaninis, Bogatyr, Rudens dryžuotasis, Kulono renetas, Tellissaare, Slava peremožcam produkcijos buvo parduota perdirbti bendrovei „Vaiskona". Už vieną kilogramą obuolių supirkėjai vidutiniškai mokėjo po 0,45-0,50 Lt. Obuolius Paprastąjį antaninį taip pat pirko „Naradavos" ir „Klausučių" bendrovės tyrelių ir džemų gamybai".

Pasak sandėlio vedėjos ir realizatorės Janinos Bajorienės, desertinių veislių Liberty, Ligol, Alva, Elise, Auksis, Šampion geros kokybės obuoliai buvo parduodami visą žiemą ir šiuo metu, vidutinė jų kaina - 1,5 Lt/kg.

Janina Bajorienė

Obelys tręšiamos kompleksinėmis trąšomis, taip pat tręšiamos per lapus. Nuo ligų purškiamos fungicidais Champion, Efektor, Candit, Score, nuo kenkėjų - Impakt, Actara, Decis, Fastak, Karate.

Didžioji sodų ūkių problema - žemė. Pasak bendrovės vadovo A. Budrevičiaus, žemė, kurioje yra sodai, priklauso valstybei - 100 ha, o likusis plotas - žemės savininkams, yra nuomojama. Todėl dėl naujų plotų sodinimo kol kas susilaikoma, nes sunku susitarti su privačiais savininkais, nes kai kurie iš jų nori savo plotelius parduoti, todėl planuoti kas bus toliau sunku. Be to, naujų sodų įveisimui reikalingos didžiulės investicijos.

Panaikintų sodų plote, apie 50 ha kasmet auginami javai. Gal būt ateityje, dirbame plote bus sodinamas naujas obelų kvartalas.

„Sodininkų ir uogininkų netenkina vien tik draudimas nuo krušos, nes mūsų krašte labiau sodai ir uogynai nukenčia nuo pavasarinių šalnų, - sakė A. Budrevičius. - Todėl įvertinant sodininkų pageidavimą apsidrausti ir nuo pavasarinių šalnų, draudikai pasiūlė šiais metais vykdyti 3 pilotinius projektus, t. y., apdrausti nuo šalnų neigiamo poveikio tris ministerijos kartu su Verslinių sodų asociacija atrinktus sodininkystės ūkius, esančius skirtinguose Lietuvos regionuose".

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai