Basf 29 05 23 Basf 2023 05 29 m1
Ūkis
Sausra ir pašaro stygius verčia parduoti karves

Vilnius. Lietuvoje mažėja ir smulkių karvių augintojų, ir pieno. Kelis ar keliolika galvijų auginančius ūkininkus parduoti melžiamas karves skatina šalį antrus metus iš eilės alinusi sausra.

„Parduoda galvijus masiškai, nėra kuo šerti. Pašarų nėra. Viską sušėrė, nes žolė išdžiūvo. Jeigu daugiau palis, gal atolo bus“, – BNS teigė Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas Jonas Vilionis. 

Pasak jo, karves laikantys ūkininkai dėl buvusios sausros negalėjo žiemai pasiruošti pašaro. 

Bioversija 23 04 27

„Iš hektaro tris ritinius šieno prisuko, kai anksčiau – 30-40. Aišku, tą ritinį galima nusipirkti už 33 eurus. Atveža iš kitų regionų, kur drėgmės užteko ir žolė užaugo“, – sako J. Vilionis. 

Pasak pienininkų asociacijos „Pieno centras“ direktoriaus Egidijaus Simonio, analogiška situacija buvo ir pernai. 

„Prieš metus, kai buvo sausra, lygiai tas pats buvo. Kurie turi mažiau žemės, jiems sudėtinga pasiruošti pašarų žiemai“, – BNS sakė jis. 

Tuo metu Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus sako, kad sausra tėra tik viena iš priežasčių, kurios lemia apsisprendimą mažinti karvių ūkį ar jas išparduoti. 

„Tai sudėtingesni metai, kai pritrūksta pašarų, bet ne sausra lemia tuos dalykus, o yra daug kitų komponentų“, – pareiškė A. Svitojus.  

Pasak J. Vilionio, kasmet karvių banda šalyje sumažėja po 17-20 tūkst., o E. Simonis sako, jog pagaminto pieno apimtys sumažėja apie 1 proc.

„Ta tendencija nėra labai jau grėsminga, kaip nori pieno gamintojai parodyti“, – tvirtino E. Simonis. 

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas skaičiuoja, kad dabar Lietuvoje laikoma 245 tūkst. melžiamų karvių. Pieną parduoda 19 tūkst. ūkių, iš jų 41 turi daugiau negu po 500 karvių, o 2 450 ūkių laiko po 20 ir daugiau galvijų.  

E. Simonio skaičiavimais, iki 10 karvių laiko 74 proc. smulkiųjų pieno tiekėjų, jie parduoda tik 11 proc. viso pieno.  

J. Vilionis sako, kad Lietuvoje viename ūkyje yra vidutiniškai 6,7 karvės. Smulkiųjų karvių augintojų tiekiamas pienas sudaro iki 20 proc. viso superkamo kiekio. 

BNS inf.

  Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 + padovanok tėčiui mob

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate planuojamą mokesčių pertvarką?
  Visos apklausos