Sausra ir pašaro stygius verčia parduoti karves
2019-08-14

Vilnius. Lietuvoje mažėja ir smulkių karvių augintojų, ir pieno. Kelis ar keliolika galvijų auginančius ūkininkus parduoti melžiamas karves skatina šalį antrus metus iš eilės alinusi sausra.

„Parduoda galvijus masiškai, nėra kuo šerti. Pašarų nėra. Viską sušėrė, nes žolė išdžiūvo. Jeigu daugiau palis, gal atolo bus“, – BNS teigė Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas Jonas Vilionis. 

Pasak jo, karves laikantys ūkininkai dėl buvusios sausros negalėjo žiemai pasiruošti pašaro. 

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Iš hektaro tris ritinius šieno prisuko, kai anksčiau – 30-40. Aišku, tą ritinį galima nusipirkti už 33 eurus. Atveža iš kitų regionų, kur drėgmės užteko ir žolė užaugo“, – sako J. Vilionis. 

Pasak pienininkų asociacijos „Pieno centras“ direktoriaus Egidijaus Simonio, analogiška situacija buvo ir pernai. 

„Prieš metus, kai buvo sausra, lygiai tas pats buvo. Kurie turi mažiau žemės, jiems sudėtinga pasiruošti pašarų žiemai“, – BNS sakė jis. 

Tuo metu Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus sako, kad sausra tėra tik viena iš priežasčių, kurios lemia apsisprendimą mažinti karvių ūkį ar jas išparduoti. 

„Tai sudėtingesni metai, kai pritrūksta pašarų, bet ne sausra lemia tuos dalykus, o yra daug kitų komponentų“, – pareiškė A. Svitojus.  

Pasak J. Vilionio, kasmet karvių banda šalyje sumažėja po 17-20 tūkst., o E. Simonis sako, jog pagaminto pieno apimtys sumažėja apie 1 proc.

„Ta tendencija nėra labai jau grėsminga, kaip nori pieno gamintojai parodyti“, – tvirtino E. Simonis. 

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas skaičiuoja, kad dabar Lietuvoje laikoma 245 tūkst. melžiamų karvių. Pieną parduoda 19 tūkst. ūkių, iš jų 41 turi daugiau negu po 500 karvių, o 2 450 ūkių laiko po 20 ir daugiau galvijų.  

E. Simonio skaičiavimais, iki 10 karvių laiko 74 proc. smulkiųjų pieno tiekėjų, jie parduoda tik 11 proc. viso pieno.  

J. Vilionis sako, kad Lietuvoje viename ūkyje yra vidutiniškai 6,7 karvės. Smulkiųjų karvių augintojų tiekiamas pienas sudaro iki 20 proc. viso superkamo kiekio. 

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(11)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

 • A

  Ūkininkaujantiems pensininkams kaip Vilionis išmokos turi būti nemokamos iš viso. Arba pensija, arba ūkis. Kol pensininkai plėšosi jauniem nei kainų nėra, nei išmokų europinio lygio.

 • Mhm

  O kam reiks tavo to pieno iš latvių geriau pirks kad ir po 35ct negu tau mokės tiek jie susitare nepatiks sakis nenori nemelšk + tau dar paramos ko gero kabo tai kol nesibaigs tai niekur ir nedinksi...

 • stambus ūkininkas-ūkininkei

  Dar ir kaip dinksiu,negalvok,kad aš savo kelias tonas pieno parduosiu už tą pačia kainą kaip ir kibirinio.Ne tam aš daug metų kūriau europietiškų standartų pieno ūkį,kad dabar gaučiau tą pačią kainą kaip kibirinis,kuris nepajudino nė piršto dėl ūkio plėtros,gyveno tik šia diena,o dažnas ir dažnai kilnojo stikliuką.

 • Ūkininkė

  Parduos kaip ir dabar parduoda ir niekur didieji nedings jeigu parduodami ir gaudami apie 0,27 džiaugiasi kad daug gauna nors kaip buvo litai gaudavome apie 1,15 tai ką bekalbėti ir nei sausra nei pašarų trūkumas ne toks baisus kaip nesiskaitymas su zmonemis

 • to aa

  To nebus,nes pieno labai truks ir didieji tikrai jo neparduos už panašią kainą kaip smulkiųjų,nori nenori jiems perdirbėjai turės mokėti daugiau.

 • aa

  Karviu mazeja ir mazes - sausra tik pasiteisinimas - siemet (labai netoli Vilionio gyvenam) - pasaru bemaz 10 proc maziau, Taip seriam dvieju praejusiu metu sukauptu rezervu. Rezervas pasibaigs - bus blogai. Taciau karviu mazejimo mazuose ukiuose niekas nesustabdys.... taciau ka darys didieji kai nebus pramonei is ko "atskiesti" jiems mokamos kainos - atsakymas paprastas - vidutine kaina bus panasi, taciau didieji gaus kaip ir visi - ne didesne 30 proc. nuo vidurkio, o labai artima vidurkiui. Va cia tada ir pastenesit.

 • Albinas

  vosos paramos i zemes ukio valdas ---gyvulininkystei, tai pirkti padargai ir tehnika neieina i kaina a ?.

 • Visiška NESĄMONĖ

  Sausra siaučia visoje Europoje. Ir ten kažkaip susitvarko. Tik Lietuvoje žemės ūkio ministro pagrindinis tikslas -- ne gamybos didinimas, o jo ministerijos iškėlimo į Kauną projektas. Nieko nepadaryta dėl išmokų syulyginimo. NORS VALSTIEČIŲ ROGRAMOJE TAI BUVO AIŠKIAI ĮSIPAREIGOTA. ES vidurkio dydžio išmokas matysim kaip savo ausis. Žemės ūkio šakos destrukcija sėkmingai vystoma.

 • Ona

  Ir pernai ir užpernai orai nemoki buvo kaip ir kiekvienas metais bet kas nori tas prisiruosia pašarų čia ne pašaruose ir oruose esmė tokių kainų kokios dabar yra dar kiek metų ukininkaujame tikrai nebuvo vis žemyn ir žemyn per žinias rodo kad kyla kainos nors jomis kilti pagrindo tikrai nėra įdomu ką veikia visos tarnybos kad tokia betvarkė

 • Simoniui

  Neknisk proto su tuo 1proc.kritimu, matyt į statistiką įtraukiamas latvių ir estų pienas.

 • UKIS

  CIA TAIP ATRODO ZURNALISTAMS O KUR KAINOS UZ PIENA KAINOS IR DAR KARTA KAINOS KARTU IR UZ MESINIUS O SAUSRA NETOKIA IR BAISI

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai