Basf A1 2024 09 06 Basf m1 2024 09 06
Ūkis
Sausmedžių augintoja: „Nuimti derlių – vienas brangiausių ūkio darbų“
Jaunoji ūkininkė Agnė Vaitiekūnaitė

Raseinių r. Ilgižiukų kaime prieš keletą metų jaunoji ūkininkė Agnė Vaitiekūnaitė įveisė 9 ha melsvauogių sausmedžių lauką.

Juos augina dėl itin vertingų uogų, be to, sausmedžiai ištvermingi žiemą, atsparūs ligoms ir kenkėjams, gerai auga įprastoje dirvoje, nereikia rūgštaus substrato kaip šilauogėms.

Augintoja dalį nuskintų uogų parduoda tiesiai iš lauko, o likusias perdirba.

Bioversija 2024 08 19 m7

„Manau, visi uogų augintojai sutiks, kad nuimti derlių – vienas sudėtingiausių ir brangiausių ūkio darbų, jei skinama rankomis. Todėl 2023 m. Lietuvoje kartu su kitu sausmedžių ūkiu iš JAV įsigijome automatinę uogų rinkimo mašiną Oxbo 930, skirtą ne tik sausmedžių uogoms, bet ir šilauogėms, avietėms skinti“, – apie bendrą projektą pasakoja augintoja.

9 ha sausmedžių ūkyje uogų derlius skinamas automatine uogų rinkimo mašina Oxbo 930

Prieš metus A. Vaitiekūnaitė kartu Rita Dereškevičiene (Alytaus r.), įkūrusia 3 ha sausmedžių lauką, pateikė bendrą paraišką finansavimui už smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimą gauti.

Prieš tai abi nuvyko į Lenkijos ir Vokietijos ūkius stebėti dirbančių savaeigių bei prie traktoriaus kabinamų uogų rinkimo mašinų.

Nemuno slėnyje augantys R. Dereškevičienės sausmedžiai uogas sunokina maždaug 2 savaitėmis anksčiau nei atviruose laukuose pasodinti A. Vaitiekūnaitės, todėl su uogų rinkimo mašina laiku nuimti derlių pavyko abiejuose ūkiuose.

Pasak A. Vaitiekūnaitės, sausmedžių uogos pradedamos skinti mechanizuotai, kai jų sunoksta apie 90 proc., mat tuo metu jau būna sukaupęs reikalingas cukraus kiekis.

Skaičiuojama, kad nuo vieno 4–5 metų amžiaus krūmo, jeigu sąlygos idealios, galima priskinti 3–4,5 kg uogų, tačiau kol kas tokio derliaus augintoja dar nesulaukė.

Svarbu parinkti tinkamas veisles

Melsvauogiai sausmedžiai – kryžmadulkiai augalai, norime sulaukti gausaus ir kokybiško derliaus, todėl sodinome dvi skirtingas lenkų selekcijos veisles – Wojtek irZojka.

Šiemet pasodinome kanadietiškų veislių – Aurora ir Honey Bee, ruošiamės sodinti ir japoniškų veislių“, – sako A. Vaitiekūnaitė.

Ūkyje auga lenkiškos selekcijos veislės – Wojtek ir Zojka, taip pat kanadietiškos veislės – Aurora ir Honey Bee

Naujos kartos sausmedžių uogos yra desertinio švelnesnio skonio, nenubyra nuo krūmų (kaip būna su senų veislių uogmis), tvirtesnės konsistencijos, tad uogas galima skinti ne tik rankomis, bet ir automatine uogų rinkimo mašina. Apie tai augintoja pagalvojo dar prieš įveisdama uogyną.

Pirmieji sodinukai pasodinti be geotekstilės dangos, tiesiai į dirvą. Laikui bėgant, ūkininkėsuprato, kad be plėvelės ateityje neapsieis, nes tai kol kas efektyviausias būdas apsiginti nuo piktžolių, ypač pirmais metais, kai sausmedžių krūmai dar labai maži.

Uogakrūmių lauke ūkininkė įrengė kapiliarinę laistymo sistemą, kad per visą vegetacijos laikotarpį, ypač vasarą vyraujant sausrai, augalams netrūktų drėgmės ir maisto medžiagų, reikalingų vaisiams auginti ir nokinti.

Nuo miško svečių uogynas saugo 2 m aukščio tvora.

Nuo paukščių saugo lazeriai

Sausmedžių uogas mėgsta ne tik žmonės, bet ir paukščiai, todėl labai svarbu pasirinkti tinkamą apsaugą.

„9 ha uogyną dengti tinklais yra be galo brangu, todėl ieškojau kitų būdų. Išbandžiau ir baidykles, ir patrankas, tačiau šiemet labiausiai pasiteisino apsauginiai lazeriai“, – patirtimi dalijasi A. Vaitiekūnaitė.

Lazerių panaudojimo efektyvumas siekė apie 95 proc., todėl ūkininkė džiaugiasi atradusi gamtos nežalojantį ir ekonomiškai tenkinantį apsaugos būdą, kurį kartu su inžinieriais pavyko sukurti Lietuvoje.

Iš uogų gamina sveikatai naudingus produktus

Ūkyje A. Vaitiekūnaitė įrengė uogų perdirbimo patalpą, kur gamina 100 proc. sausmedžių uogų sultis, verda uogienę, uogas džiovina šaltyje, iš kurių ruošia vertingus miltelius.

Valgomieji sausmedžiai anksčiau už braškes sunokina vertingas uogas

„Šiais metais rinkai ketinu pristatyti kelis naujus, inovatyvius produktus, kurie bus itin paprasti vartoti ir pasiekiami kiekvienam norinčiajam išbandyti melsvauogių sausmedžių vaisių teikiamą naudą“, – sako ūkininkė.

Ūkio puslapyje sukurta e. parduotuvė – ten galima įsigyti produktų tiesiai iš ūkio, taip pat augintoja bendradarbiauja su ūkininkų parduotuvėmis, kepyklėlėmis ir keliomis e. komercijos platformomis.

Autorius: Rūta Antanaitienė
Gudinas -  23 06 14
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas stabdo ūkyje naudoti atsinaujinančią energiją?
Visos apklausos