Basf A1 2024 06 14 Basf m1 2024 06 14
Ūkis
Rugpjūčio audra žemdirbiams padarė 10 mln. eurų nuostolių
Asociatyvi Pixabay (Etienne Marais) nuotr.

Vilnius. Rugpjūčio pradžioje Lietuvoje siautusi audra ir kruša Lietuvos žemdirbiams lėmė per 10 mln. eurų nuostolių, skaičiuoja Vokietijos savidraudos fondo „Vereinigte Hagel“ filialas „VH Lietuva“.

„Kai kurie žemdirbiai per 10 minučių krušos neteko visų metų darbo rezultato – kruša negailestingai nupjovė augalus“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė „VH Lietuvos“ vadovas Martynas Rusteika.

M. Rusteikos nuomone, bendra žala visos Lietuvos žemdirbiams galėtų siekti daugiau nei 30 mln. eurų.

Bioversija 2024 04 26 m7

„Savidraudos fondas draudžia trečdalį viso Lietuvos ploto, tai mes galime modeliuoti į tai, kad (bendra žala Lietuvai – BNS) yra trigubai didesnė“, – nurodė M. Rusteika.

Anot jo, kruša ypač pažeidė Joniškio, Šiaulių ir Panevėžio rajonų pasėlius. 

„Ilgai manyta, kad krušos žalos gana lokalios, tačiau pastebėjome, jog ši kruša apėmė trečdalį Lietuvos, tik skirtinguose rajonuose intensyvumas buvo nevienodas“, – sakė jis.

„VH Lietuvoje“ apsidraudę ūkininkai pranešė apie 28,4 tūkst. ha pažeistų pasėlių plotą, gauti 475 pranešimai iš 27 rajonų. Labiausiai nukentėjo javų (25,4 tūkst. ha) ir rapsų laukai (2,3 tūkst. ha). 

Apie pažeistus plotus pranešė ir kukurūzų, ankštinių augalų, cukrinių runkelių ir bulvių augintojai.

O dėl sausros padarytos žalos, anot „VH Lietuvos“ vadovo, iš 9,6 tūkst. ha pasėlių, apdraustų nuo sausros, maždaug pusės turėtojai iki šiol pateikė žemes žalai vertinti.

Anot jo, bendrovė kol kas tikslios žalos sumos apskaičiuoti negali, nes nuimtas ne visas sausros paveiktas derlius, vis dar vyksta vertinimas, tačiau tendencija jau matyti.

„Pusė ploto užfiksuota, dėl stichinės sausros pateikta vertinti. (...) Faktas, kad nuostoliai nėra tokie dideli, kaip manėme visi kartu, kai įvyko stichinė sausra, nes atėjęs lietus greitai pakeitė situaciją“, – sakė M. Rusteika. 

Vokietijos savidraudos fondo „Vereinigte Hagel“ valdybos pirmininkas Raineris Langneris teigė, kad sausros ar krušos Lietuvoje kol kas atrodo neįprastai, tačiau ateityje jų tik daugės. 

Šaltinis: BNS
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos