Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Ūkis
Pernai genetiškai modifikuotų augalų Lietuvoje neaptikta
Asociatyvi Pixabay nuotr.

Vilnius. 2023 metais Lietuvos augalininkystės ūkiuose ir gėlėse, kurios įvežamos ir kuriomis prekiaujama mūsų šalies rinkoje, genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) priemaišų nerasta, skelbia Valstybinė augalininkystės tarnyba.

2023 m. paimta 80 mėginių iš Lietuvoje auginamų rapsų (25 mėginiai, iš jų – 22 žieminių ir 3 vasarinių rapsų), paprastųjų kukurūzų (24), paprastųjų kviečių (20, iš jų – 18 žieminių ir 2 vasarinių kviečių), cukrinių runkelių lapų ir mėlynžiedžių liucernų žolynų (po 3), maistinių bulvių lapų ir sėjamųjų linų (po 2), gauruotųjų sojų (1 mėginys) pasėlių.

Taip pat 17 mėginių iš įvežamų į Lietuvą, vežamų per ją į kitas ES valstybes, taip pat vežamų tranzitu žmonių maistui ir gyvūnų pašarams neskirtų GMO atsiradimo rizikos kultūrų siuntų, 11 – iš augalų dauginamosios medžiagos siuntų ir 9 –  iš gėlių (petunijų, rožių), kuriomis prekiaujama Lietuvos rinkoje. ­

Bioversija 2024 07 09 m7

Pasėlių mėginiai genetinės modifikacijos tyrimams imti iš 2023-iaisiais žemdirbių deklaruotų žemės ūkio augalų plotų visoje Lietuvoje.

Grūdinių augalų auginimas vyrauja derlingiausiuose šalies regionuose, kur intensyviai vystoma augalininkystė, o ūkiuose auginama po 50 ir daugiau hektarų kviečių, kukurūzų ar rapsų. Todėl daugiausia mėginių iš atokiau vienas nuo kito esančių vienarūšių pasėlių paimta Šiaulių ir Vilniaus (po 9 mėginius), Klaipėdos (8), Kauno ir Panevėžio (po 7).

Kituose regionuose šiais metais genetinės modifikacijos tyrimams imta šiek tiek mažiau mėginių.

Iš į Lietuvą įvežamų gėlių, kuriomis prekiaujama rinkoje, šiais metais paimti 7 petunijų (iš jų – 4 darželinių ir 3 iš gausiažiedžių petunijų su rizikos veislėms būdingais požymiais) ir 2 rožių (melsvų ar mėlynų) mėginiai.

Visi pasėlių ir gėlių mėginiai pateikti Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistams augalų genetinės modifikacijos tyrimams atlikti.

Šaltinis: VAT
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos