Basf 22 09 27 + Dimedium 22 09 01 Dimedium 22 09 01 + Adama 22 09 05
Ūkis
Pažeidimų ekologinėje gamyboje daroma mažiau

Kaunas. Ekologinės gamybos ir nacionalinės kokybės produktų sertifikavimo bei kontrolės įstaiga „Ekoagros“, vertindama pastarųjų kelerių metų pažeidimus, pažymi, kad ūkio subjektai geriau supranta reikalavimus ir jų laikosi.

Sertifikavimo veikloje patikrų metu nustatomi pažeidimai vadinami neatitiktimis. Jų nustatoma labai įvairių.

Didžiausią dalį iš maždaug trijų tūkstančių įstaigos pareiškėjų sudaro užsiimantieji pirmine ekologine augalininkyste, dalis jų augina ir gyvulius. Jau antri metai visiškai be jokių, net menkiausių, pažeidimų dirba 45 proc. pareiškėjų.

Bioversija 22 08 31

Pernai dažniausiai – 550 augalininkystės ūkių nustatyta neatitiktis, kai panaudota neatitinkanti reikalavimų augalų dauginamoji medžiaga. Ji turi būti išauginta pagal ekologiškai gamybai keliamus reikalavimus ir turėti sėklos sertifikatą.

2018 m. augalų derlius 524 ūkiuose ar jų dalyse neatitiko Žemės ūkio ministerijos nustatytos minimalios ribos. 2017-aisiais tokių problemų turėjo 379 ūkiai. Dažniausiai dėl to kalta gamta ir netinkamos oro sąlygos.

Pastarieji dveji metai buvo sudėtingi. 2017 m. didelis kritulių kiekis trukdė nuimti užaugintą derlių, įdirbti žemę, pasėti žieminius javus. 2018 m. priešingai – kritulių trūko, didesnėje šalies dalyje buvo sausra ir augalai negalėjo normaliai vystytis.

Daugelyje laukų buvo sertifikuota kaip „ypatingai mažas derlius dėl meteorologinių ar hidrologinių reiškinių“ arba „derliaus nėra dėl meteorologinių ar hidrologinių reiškinių“.

Vis dar yra atvejų, kai ekologiniuose ūkiuose nustatomas sintetinių trąšų, pesticidų, beicuotos sėklos ar kitų ekologinėje gamyboje neleidžiamų medžiagų panaudojimas: 2016 m. – 23, 2017 m. – 33, 2018 m. – 40.

Situacija gerėja

Mažėjo atvejų, kai auginama paralelinė produkcija – augalai ir jų produktai, kurių negalima lengvai atskirti bet kuriuo metu. 2018 m. tai nustatyta 374 ūkiuose, o 2017 m. tokių pažeidimų buvo net 469.

Ekologinės gamybos ir įprastiniuose laukuose bei apsaugos juostose ar skirtingų statusų laukuose reikia auginti tokius augalus, kuriuos būtų galima lengvai atskirti tiek augimo, tiek sandėliavimo metu.

Ne visuomet ekologinės gamybos ūkiuose buhalterinė apskaita vedama ir tikrinimo metu pateikiama sertifikavimo įstaigos darbuotojams: 2018 m. šis pažeidimas nustatytas 96 ūkiuose, 2017 m. tokių pažeidimų buvo 143.

Ūkiuose turi būti nuolat pildomas Ekologinės gamybos ūkio veiklos žurnalas ir pateikiamos sertifikavimo įstaigos darbuotojams, kas 2018 m. 146 ūkiuose nebuvo atlikta laiku (2017 m. – 254). Taip pat sumažėjo reikalaujamo augalų ir medžių tankumo, sėjomainos reikalavimų, produktų atsekamumo transportuojant, neekologiškos produkcijos realizavimo kaip ekologiškos bei kt. pažeidimų.  

„Ekoagros“ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Kas turėtų sudaryti planuojamo steigti Melioracijos fondo lėšas?
Visos apklausos