Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Ūkis
Klimatologai: vakariniuose rajonuose stebima stichinė sausra
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Gausesnio lietaus bent kol nesimato. Klimatologai pastebi, kad sausringumas šiuo metu yra padidėjęs, kai kuriuose vakariniuose šalies rajonuose stebima ir stichinė sausra, be to, kone visoje Lietuvoje išaugo miškų gaisrų pavojus. 

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimato ir tyrimų skyriaus vedėjas Donatas Valiukas sako, kad šių metų gegužė buvo kur kas sausesnė nei prieš metus.

„Pernai gegužė buvo gerokai vėsesnė, bet drėgnesnė nei įprastai būna ir juolab negu ši gegužė“, – BNS sakė D. Valiukas.

Bioversija 2024 07 09 m7

Anot jo, dalyje vakarinių rajonų šiuo metu jau susiformavo stichinė sausra, padėtis blogėja ir Vilkaviškio rajone, tačiau situaciją lems orai artimiausią savaitę.

„Šilutė, Klaipėda, Kretinga. Ne visos savivaldybės, atskiros jų dalys, seniūnijos – jose susiformavusi stichinė sausra“, – sakė D. Valiukas.

Be kita ko, gegužė išsiskyrė ir šalnų gausa – nors jų tokiu metu būna, tačiau šiemet buvo išskirtinai daug ir jos buvo plačiai paplitusios. 

„Ypač jei žiūrėtume per visą mėnesį, jos būna dažnesnės pirmoje pusėje gegužės, dabar per visą mėnesį buvo daug dienų su šalnomis, jų išplitimas buvo gana didelis, ir pakankamai žema temperatūra šalnų metu būdavo. Iš vienos pusės kaip ir įprasta, šalnos gegužę nėra išskirtinumas, bet šiemet išskirtinumas – didelis jų kiekis ir išplitimas“, – sakė D. Valiukas.

Jis pastebi, kad itin  sausa ir miškuose, gaisringumas didžiojoje Lietuvos dalyje yra pasiekęs ketvirtą klasę iš penkių, Panevėžyje net ir labai didelis gaisrų pavojus.

Tai, kad orai nėra palankūs, teigia ir Lietuvos ūkininkų sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkas Rimantas Paulikas. Jis sako pastebintis, kad pasėliai kenčia, nesivysto.

„Ypač vasariniai visi pasėliai kenčia, žieminis rapsas, vasariniai kviečiai (...) Jau mėnesį pusantro beveik nė lašo neturėjome lietaus. Šiuo metu vasariniai pasėliai turėtų gauti drėgmės, išsikeroti, dabar pusę ūglio išdygo, žemės drėgmės nėra, lietaus nėra, dieną šilta, 25 laipsniai, naktį 4–5 laipsniai šalčio, augalas nesivysto, nesidaugina“, – BNS sakė R. Paulikas.

„Žieminiai rapsai dabar augina savo grūdus, nes žydėjimas kitur yra pasibaigęs, kurios silpnesnės ankštaros, iškart augalų atmetinėjamos. Jei nebus lietaus, daugiau nei pusė derliaus bus prarasta“, – pridūrė jis. 

R. Paulikas sako, kad apsisaugoti nuo sausrų neįmanoma: „Jei turėtum 10–20 arų, galima kažką daryti, o jei 100–200 hektarų ir laukai nėra nuosavi, jie nuomojami, tai laistymo sistema yra per brangu. Tikimės, kad palis“.

Parengta: pagal BNS inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos