Ukmergė. Pabaisko seniūnijoje, pusaštunto šimto hektarų Stringių ūkyje, triūsia kelios kartos. Gausiai šeimynai susirinkus po darbų, visos kalbos dažniausiai sukasi apie žemę...
Rima ir Algimantas Stringiai ūkininkauti pradėjo prieš 22 metus. Pradėjo nuo dvidešimties hektarų. Prie tėvų verslo prisijungė ir jaunoji pamaina. Ūkininkauti ėmėsi sūnūs Raimundas (24 metų) ir Regimantas (27 metų) bei marti Vitalija. Net šešiametė Regimanto ir Vitalijos dukra Augustė prisiėmė pagal amžių tinkančių įsipareigojimų - keletą kartų per dieną bėga į aptvarą lesinti viščiukų.
Pabaiske Stringių kiemą rasti labai lengva - darbščius ūkininkus išduoda gausus žemės ūkio technikos parkas: keturi kombainai, šeši traktoriai su priekabomis, grūdų valomoji, plūgai, sėjamoji. Pernai įsigijo vilkiką su puspriekabe grūdams vežti. Įsirengė ir specialų angarą technikai laikyti.
A. Stringis apie vilkiką svajojo ne vienus metus: dabar vienu kartu į grūdų supirkimo punktą gali nuvežti net 30 tonų. Traktoriumi tokio kiekio per kartą nenugabensi.
Dabar kviečiais, miežiais, kvietrugiais, rapsais apsėja apie 700 hektarų. Dar 60 hektarų turi šienaujamų pievų. Didžioji dalis žemės yra nuomojama - nuosavos turi apie 100 hektarų. Tad didžiausias ūkininkų siekis - įsigyti daugiau žemės kaip privačios nuosavybės. Tikisi, kad tai padaryti pavyks šiemet - juk ne veltui visus tuos metus nuosavai žemei taupyta.
Pagrindinė tema - žemė
„Nors visi esame įregistravę atskirus ūkius ir žinome, kiek žemės turime išsinuomoję kiekvienas, paklaustumėte, kur prasideda ir baigiasi kiekvieno plotai, tikrai nepasakytume. Viską dirbame bendrai - esame kaip vienas kumštis. Darbai bendri, kišenė - irgi viena", - apie šeimos tradicijas pasakoja R. Stringienė.
Planus taip pat visi drauge svarsto. Ūkininkai neslepia, kad ne visada šeimos narių nuomonės sutampa. Tačiau visi sutinka - besiginčijant gimsta geriausi sprendimai.
Visa Stringių šeimyna
R. Stringienė pasakoja, kad apie žemę, su ja susijusius darbus sukasi visos šeimos kalbos. Net mažoji Augustė iš lauko parbėgusi ne apie lėles močiutei pasakoja, o skuba informuoti apie atvežtas trąšas ar chemikalus, ką tik sugedusį ar jau vyrų suremontuotą traktorių.
Nemažai modernios ir brangios technikos ūkininkai yra įsigiję paremiant Europos Sąjungai. Ne iš karto išdrįso dalyvauti europinėse programose, teikti projektus paramai gauti.
„Vis atrodydė, kad esame per smulkūs ūkininkai, kad gal ši parama stambesniems ir „rimtesniems", - sako R. Stringienė.
Europinė parama neaplenkė
Laimė, jaunoji karta - sūnūs Regimantas ir Raimundas -nebuvo tokie „kuklūs", kaip tėvai. Regimantas, 2007 m. įregistravęs jaunojo ūkininko ūkį, parengė pirmąjį projektą ir įsigijo traktorių. Brolio pėdomis pasekė Raimundas. Jo po metų parengtas projektas taip pat „praėjo" - pasinaudojęs parama įsigijo kombainą.
Po kitų sėkmingai Regimanto ir Raimundo pateiktų projektų Stringių žemės ūkio technikos parką papildė kombainas, traktorius, plūgai, sėjamoji.
Projektus parengę jaunieji ūkininkai, javus auginantys nederlingose žemėse, gavo net 60 procentų finansavimą. Žemę dirbdami šiuolaikiška technika lengviau atsipūtė - buvusių kasdienių problemų dėl nuolat gendančių senų padargų sumažėjo.
Šiuo metu Regimantas yra parengęs dar vieną projektą. Kadangi su Pabaisko seniūnija Stringiai yra sutarę savo technika žiemą seniūnijos kelius valyti, šįkart parašė projektą, finansuojamą pagal ne žemės ūkio veiklos priemonę. Ūkininkai viliasi, jog žiemą savo įsipareigojimus seniūnijai vykdys jau su nauja technika.
Grūdų saugykla - planuose
Šeimos galva Algimantas turi dar tolimesnių planų. Jis svarsto, kad javus auginančiam ūkininkui grūdų saugojimui skirtas bokštas - ne prabanga, o tiesiog būtinybė. Dabar aruoduose vietos tėra tik tiek, kiek grūdų sėklai gali pasilikti.
Apie būsimą šiųmetį derlių, kaip ir dera apdairiam ūkininkui, kalba atsargiai. Džiaugiasi, kad lietus ir vėjai laukų labai neišguldė ir tikisi, jog iki liepos pabaigoje planuojamos javapjūtės taip nenutiks.
Vis tik prasitaria, kad derliaus laukia panašaus kaip pernai. O pasiteiravus, koks gi tas pernykštis buvo, gudriai šypsosi: „Pernai buvo bene pats geriausias per visus mūsų ūkininkavimo metus".
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)