Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Kalkinimas, tręšimas, purškimas: kiek kainuoja paslaugos
Egidijaus Vilkevičiaus nuotr. (LŽŪKT)

Kaunas. Trūkstant laiko, žmogiškųjų ar techninių pajėgumų, ne vienas žemdirbys kai kuriems darbams atlikti perka paslaugas. Portalas manoūkis.lt pasidomėjo, kokia dirvų kalkinimo, pasėlių tręšimo ir purškimo paslaugų pasiūla mūsų šalyje ir kiek jos kainavo šį pavasarį.

Didžiausia pasiūla internete – dirvų kalkinimo paslaugų. Jas teikia ne tik agrarinių paslaugų įmonės, individualią veiklą vykdantys asmenys, bet ir kai kurie ūkininkai, investavę į šiems darbams atlikti reikalingą techniką.

Laukų kalkinimas kainuoja nuo 5 iki 10 Eur/t be PVM, kaina priklauso nuo normos tonomis į hektarą ir bendro kalkių kiekio.

Bioversija m7 2024 11 19

Kaip vienas iš kainą lemiančių veiksnių kai kur nurodomas ir atstumas iki konkretaus rajono.

Šias paslaugas teikiančius subjektus galima rasti pagal tokius raktinius žodžius: dirvų kalkinimas, kalkių barstymas, kalkės dirvai ir pan.

Apie atliekamas kalkinimo paslaugas informacijos galima rasti ir socialiniuose tinkluose, pavyzdžiui, specialioje socialinių tinklų paskyroje „Dirvų kalkinimas“.

Susisiekus nurodytu telefonu sužinoma, kad į paslaugos kainą, kuri siekia 75 Eur/t, įskaičiuotos ir pačios kalkės, jų pristatymas ir išbėrimas specialia įranga.

Pasak pašnekovo, dirvos kalkinamos itin kokybiškomis išdžiovintomis ir sumaltomis grynos frakcijos kalkėmis. Paslauga teikiama Žemaitijoje, pašnekovo teigimu, ji gana paklausi ir ją renkasi įvairaus dydžio bei krypties ūkiai.

Tręšimas organinėmis trąšomis

Kai kurie kalkinimo paslaugas teikiantys subjektai kartu atlieka ir mėšlo iškratymo darbus. Šių paslaugų kainą vieni skaičiuoja už toną, kiti – už kubinį metrą. Pirmuoju atveju kaina siekia nuo 5 iki 10 Eur/t, antruoju – prasideda nuo 3 Eur/m3 be PVM.

Įvairaus mėšlo (kiaulių, galvijų, paukščių) ir nuotekų dumblo kratymo paslaugas jau 20 metų teikiančios bendrovės „Agrarinės paslaugos“ vadovo Eimučio Ramoškos teigimu, tai labai populiari paslauga, ypač rudenį, kurios paklausa gana stabili. Nors kasmet atsiranda naujų klientų, tačiau didžiąją dalį sudaro tie patys žemdirbiai.

„Šis pavasaris – išskirtinis, kaip niekad turime labai daug mėšlo kratymo, nes ruduo buvo šlapias ir po kukurūzų daug kas netręšė organinėmis trąšomis, nenorėdami laukų ištrypti. Samdo mus ir bendrovės, nors pačios yra prisipirkusios modernių mėšlo kratytuvų, bet darbymečiu, kai vienu metu supuola daug lauko darbų, paprasčiausiai nespėja su savo žmonėmis ir technika. Tad jų technika stovi išrikiuota, o mes paslaugą teikiame“, – sako E. Ramoška.

Jo skaičiavimais, vien šį pavasarį įmonė iškratė apie 12 tūkst. m3 mėšlo, o tai yra beveik pusė metinio iškratomo mėšlo kiekio, kuris paprastai siekia apie 30 tūkst. m3.

Agrarinių paslaugų teikėjų kooperatyvo „Agrorangovai“ nariai taip pat teikia dirvų kalkinimo ir laukų tręšimo organinėmis trąšomis paslaugas. Pasak kooperatyvo vadovo Andriaus Gurklio, galvijų mėšlo kratymas kainuoja maždaug apie 6 Eur/t, o paukščių mėšlo ir kalkių – 7–8 Eur/t, nes beriama mažesnėmis normomis ir ilgiau važinėti reikia.

Šiais metais kooperatyvo gretas papildė įmonė, teikianti srutų įterpimo paslaugas. Nors šios paslaugos kainai įtaką daro daugybė kintamųjų, tačiau vidutiniškai ji siekia 3–4,5 Eur/m3, įskaitant transportavimą nuo lagūnos ar rezervuaro iki lauko ir įterpimą.

„Didžiausią įdirbį ir pasiruošimą turime kalkių kratyme, bet kai įsibėgėsime, įvertinus poreikį, manau, kad srutų įterpimas paklausumu turėtų aplenkti kalkinimą“, – prognozuoja A. Gurklys. Pasak jo, gana didelėms šių darbų apimtims įtakos turi tai, kad kalkių ir paukščių mėšlo kratymo, taip pat srutų terpimo paslaugos teikiamos ne tik visoje Lietuvoje, bet ir Latvijoje.

Mineralinių trąšų barstymas ir pasėlių purškimas

Internete ir socialiniuose tinkluose pavyko rasti gana nedaug mineralinių trąšų barstymo ir pasėlių purškimo paslaugas teikiančių subjektų.

Pavyzdžiui, nors įmonės „Sejico“ puslapyje skelbiama apie mineralinių trąšų barstymo, taip pat kalkių, paukščių, karvių mėšlo ar komposto barstymo paslaugas, tačiau susisiekus su jos direktoriumi sužinojome, kad šį pavasarį tokios paslaugos nebuvo teikiamos, todėl ir kainų nepavyko sužinoti.

O štai viename skelbimų puslapyje skelbiama apie teikiamas įvairias žemės ūkio paslaugas, tarp kurių – ir mineralinių trąšų barstymas ir purškimas. Rašoma, kad mineralinių trąšų barstymas pagal žemėlapį 24–36 m kainuoja 10 Eur/ha, purškimas su 30 m darbinio pločio sijomis ir navigacija – 12 Eur/ha, su savaeigiu 30 m purkštuvu ir navigacija – 15 Eur/ha.

„Agrorangovai“ vadovo A. Gurklio teigimu, kooperatyvo narių teikiama mineralinių trąšų barstymo paslauga kainuoja 15 Eur/ha be PVM, purškimo su savaeigiu purkštuvu – nuo 18 iki 30 Eur/ha.

„Paslaugos kainą lemia keletas veiksnių. Daugiau mokėti tenka, jei dirbamas mažesnis plotas ir yra didesnė neatsiskaitymo rizika, o tai dabar ypač aktualu. Pirmieji nemokumo ženklai – avanso nesumokėjimas“, – į atsiskaitymo problemą dėmesį atkreipia A. Gurklys.

Pasak jo, purškimo paslaugų paklausą labiausiai didina ūkiai, iš ekologinio perėję į chemizuotą ūkininkavimą ir kol kas dar neturintys savo technikos, arba optimaliu laiku visų darbų nespėjantys atlikti ūkiai. Beje, ši paslauga daugiausia teikiama lokaliai, aplink tas vietas, kur įsikūrę purkštuvus įsigijusios įmonės.

Beje, dažniausiai į visų žemės ūkio paslaugų kainas nėra įskaičiuojami degalai – juos darbams atlikti parūpina paslaugos užsakovas – žemdirbys. Taip pat dažnai kaina nurodoma be PVM.

***

Organinių trąšų iškratymo paslauga pernai kainavo vidutiniškai 53,8 Eur/ha. Kai kurie mechanizuotų žemės ūkio paslaugų teikėjai už toną iškratytų organinių trąšų prašė nuo 5 iki 9 Eur (degalai paslaugos gavėjo). Srutų laistymas vidutiniškai kainavo apie 35,7 Eur/ha.

Pirkti paslaugą mineralinėmis trąšomis patręšti vieno hektaro plotą kainavo vidutiniškai 9,3 Eur (svyravo nuo 6 iki 12 Eur/ha).

Pesticidų purškimas vidutiniškai atsiėjo apie 11,9 Eur/ha (10–15 Eur/ha). Apibendrintas mechanizuotų žemės ūkio paslaugų kainas 2023 m. galima rasti Žemės ūkio duomenų centre.

Autorius: Gitana Kemežienė
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos