Basf A1 2024 06 14 Basf m1 2024 06 14
Ūkis
Kaitra grūdininkams neleidžia tikėtis rekordinio derliaus

Vilnius. Žemės ūkio ministerijai paskelbus, jog šiemet tikimasi rekordinio grūdų derliaus, jų augintojai teigia, kad kaitra išdegino ir sudžiovino pasėlius, todėl rekordų nesitikima. 

Šakių rajone ūkininkaujantis Voniškių žemės ūkio bendrovės vadovas Henrikas Braškys, šią savaitę pradėjęs javapjūtę, sako, kad derlius šiemet bus mažesnis, o kokybė prastesnė. Pasak jo, dalį pasėlių suniokojo audros, kitus sudžiovino kaitra.

„Šiais metais nesitikime jokio rekordinio derliaus, kad po tokios kaitros būtų rekordinis, kažkoks stebuklas turėtų būti. Mūsų augalai prie klimato pasikeitimo turėtų prisitaikyti, bet to šiandieną nėra. Žemdirbiai nukentėjo labai smarkiai, ypač vasarinės kultūros, jos duos minimalų derlių“, – BNS sakė H. Braškys. 

Bioversija 2024 04 26 m7

Pasak jo, tikimasi, jog šiemet bus tik pusė to derliaus, koks būdavo geriausiais metais. 

„Jie brendo nenatūraliai, padidinto karščio sąlygomis ir subrendo žymiai anksčiau, greičiau, bet nesubrandino kokybinių rodiklių, maisto medžiagų“, – teigė ūkininkas, auginantis žieminius kviečius, rapsus, pupas bei kitus augalus. 

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos administracijos vadovas Ignas Jankauskas taip pat teigė, kad rekordinio derliaus nesitikima. Anot jo, optimizmo dar labiau mažėja pradėjus imti pirmąjį derlių.

„Ypač liūdina rapsų derlius, didžiojoje dalyje Lietuvos vidurkis bus apie 3 tonas iš hektaro, kas yra nelabai gerai. Dar birželio pradžioje buvo tikimasi iki keturių tonų ar daugiau, bet tiek nebus. Miežiai irgi tik atskiruose laukuose pateikia tuos optimistinius rezultatus, buvo galvota, kad bus apie septynias tonas, bet geriausiu atveju yra penkios su puse tonos už hektarą“, – BNS sakė I. Jankauskas.

Pasak jo, prasidėjus kviečių kūlimui, tikėtasi, jog derlingumas sieks bent vidurkį, tačiau jau akivaizdu, kad kokybė bus prastesnė, trūks saiko svorio. Pasak I. Jankausko, tai gali sumažinti ir grūdų supirkimo kainas.

„Matome, įmonės, supirkinėjančios grūdus, po truputį tam ruošiasi, trečios, ketvirtos klasės grūdų kaina labai nutolo žemyn nuo maistinių. Pirkėjai mato, kad tikriausiai bus perteklius prastesnės klasės grūdų ir jau pradeda mažinti kainą. Ūkininkams tai bus dar papildomas smūgis, tada nuostoliai nuo vienos tonos bus apie 35 eurus, tai labai daug“, – BNS sakė I. Jankauskas.

Pasak jo, javapjūtė šiemet prasidėjo maždaug savaite anksčiau nei pernai. Didžioji dalis miežių jau nukulti, pradėta kulti rapsus, kai kur kviečius.

BNS inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos