Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Investicijos į siloso konservantus atsiperka

Šakiai. Siloso kokybė priklauso nuo žolynų botaninės sudėties, sėklos kokybės, derliaus nuėmimo laiko, žolės pjovimo aukščio, vytinimo, smulkinimo, uždengimo, dangos kokybės ir kitų veiksnių. Aukštos kokybės silosas sumažina pašarų sąnaudas ir turi įtakos bandos sveikatai. Naujausias siloso gamybos rekomendacijas ūkininkams pristatė pašarų gamybos ekspertas iš Vokietijos dr. Horstas Auerbachas.

Dr. Horstas Auerbachas (Horst Auerbach) ne pirmą kartą Lietuvoje lankėsi bendrovės „DeLaval" kvietimu. jis jau 20 metų specializuojasi siloso gamyboje, yra vykdęs siloso konservantų tyrimus, yra sukaupęs daug patirties sprendžiant silosavimo problemas. Šįkart seminarus jis vedė Šiaulių ir Šakių rajonuose.

Bioversija m7 2024 11 19

Pasiklausyti naujausių žinių apie siloso gamybą susirinko daug Šakių krašto žemdirbių

Lektorius, viešėdamas Lukšiuose, priminė svarbiausius reikalavimus, norint paruošti geros kokybės silosą. Tai geros botaninės sudėties žolynai, kuriuos būtina laiku patręšti; svarbu tinkamai pasirinkti sėklas, laiku jas pasėti ir patręšti bei pasirinkti optimalų derliaus nuėmimo laiką. Jeigu derlius bus nuimtas netinkamos augalo brandos laiku, galima netekti ne tik energetinių, bet ir maistinių medžiagų. Jų jau nepavyks susigrąžinti fermentacijos metu.

Kitas labai svarbus veiksnys yra pašarinių augalų pjovimo aukštis. Netinkamame aukštyje nupjauti žoliniai pašarai gali užteršti žaliavą dirvožemiu ir klostridijomis, kurios gali turėti įtakos blogai fermentacijai. Žolinių pašarų, žolės bei dobilų rekomenduojamas pjovimo aukštis yra 6 cm, o liucernos - 10 cm.

Po pjūties būtina laiku  surinkti derlių, laiku suvytinti ir čia ūkininkai turi veikti ypač greitai, nes pervytinę žoles neišvengs maistinių medžiagų praradimo ir jų vėliau negalės kompensuoti. H. Auerbachas tvirtino, kad geriau trumpesnis vytinimo laikas negu per ilgas. „Kuo ilgiau vytinsime, tuo daugiau maisto medžiagų neteksime laukuose", - akcentavo ekspertas.

Nepriklausomas pašarų gamybos ekspertas iš Vokietijos Horstas Auerbachas Lietuvos ūkininkus supažindino su naujausiomis siloso gamybos technologijomis

Optimalus sausų medžiagų (SM) kiekis turi būti 30-40 proc. Jeigu bus silosuojama per drėgna žolė, atsiras vandeningųjų išskyrų, su kuriomis bus prarastos maistinės medžiagos, be to, pagal reikalavimus, visus skysčius iš silosavimo duobės privalu surinkti.

Smulkintų dalelių ilgis taip pat turi reikšmės siloso kokybei. Optimalus dalelių ilgis žoliniams pašarams ir mišiniams yra 2-6 cm, kukurūzams - 1-2 cm. Dalelių ilgis tiesiogiai priklauso nuo SM kiekio. Jeigu žaliava sausesnė, smulkinant dalelių ilgį reikia palikti ilgesnį, ir priešingai: esant  didesnei drėgmei - dalelių ilgis turi būti trumpesnis. Viena didžiausių problemų - jeigu yra didelis SM kiekis, smulkinant labai smulkiai iškils problemų, kai silosą reikės suspausti. Optimalus suspaudimas būtų apie 200 kg/1 m3 SM.

Tinkamas uždengimas irgi yra labai svarbus siloso gamybos reikalavimas, nes laiku ir sandariai uždengus silosą į jį nepateks deguonis. Didelį dėmesį reikia skirti dangos kokybei. Mažiausiai tinkanti silosui uždengti yra PVC danga, teigė H. Auerbachas. Ji yra pati pigiausia, bet labiausiai praleidžianti deguonį. Vystantis technologijoms, atsiranda naujos kartos dangų, kurios yra daug plonesnės, bet jų galimybė nepraleisti deguonies - žymiai didesnė.

Bet blogos fermentacijos rizika išlieka, net ir įvykdžius visus siloso gamybos reikalavimus. „Vien tik žiūrėdami į žolinę žaliavą jūs negalite žinoti, koks buvo cukraus kiekis smulkinant žolę, koks užterštumas klostridijomis, todėl siloso konservantai turėtų būti viena iš sudėtinių dalių, naudojamų ruošiant silosą. Tai tarytum draudimo rūšis, kuri mums garantuoja gerą siloso kokybę", - kalbėjo H. Auerbachas.

Jis taip pat aiškino, kokios įtakos siloso konservantai turi baltymo kokybei. Baltymai ir jų kokybė - tai rodikliai, į kuriuos būtina kreipti didžiausią dėmesį, nes dėl jų auginami žoliniai pašarai, liucerna arba žolės ir dobilų mišiniai. Labai naudinga, jeigu galime karvę aprūpinti ne didžiajame prieskrandyje skylančiais, o plonajame žarnyne įsisavinamais baltymais (jie dažnai vadinami anglišku terminu bypass) būtent iš siloso, tačiau būtina užtikrinti gerą fermentacijos kokybę.

Geriausių rodiklių baltymus galima gauti šviežioje žolėje, bet juos, norėdami išsaugoti, privalome konservuoti. O fermentacijos procesas turi įtakos kiekvienai baltymų frakcijai. Fermentuojant labiausiai pasikeičia tos frakcijos, kurios įsisavinamos plonajame žarnyne. Ūkininkas negali pakeisti šio proceso, bet savo veiksmais gali turėti įtakos, kad jos pasikeistų kuo mažiau - minimalų šių baltymų frakcijų sumažėjimą užtikrina siloso konservantai.  

Bandomajame ūkyje Švedijoje 2014 m. atliktas bandymas. Antros pjūties žolės-dobilų mišinys (30-35 proc. SM, 15,2 proc. žalių baltymų, 11,3 MJ energijos kiekis) buvo smulkintas, susuktas į ritinius ir išlaikytas iki šėrimo. Į vieną pašarų grupę buvo dėta homo ir heterofermentinių pieno rūgšties bakterijų kombinacija, į kitą - ne. „Tyrimas parodė, kad, naudojant siloso konservantus, galima išvengti pernelyg prabangaus perteklinio šėrimo plonajame žarnyne įsisavinamais baltymais. Ir aišku, kad šiais žolinių pašarų baltymais mes galime pakeisti brangias žaliavas - soją ir rapsus. Ir tai turi konkrečią finansinę išraišką", - sakė specialistas.

Taigi, ūkininkas, rinkdamasis siloso konservantą, ypač esant tokioms mažoms pieno kainoms, sutaupyti privalo. Taupyti vien siloso kokybės kaina yra prabanga, todėl ir reikia koncentruotis į tas siloso gamybos frakcijas, kuriomis galima pakeisti soją ir rapsus. Tai yra, konservantų pagalba galima padidinti lengvai perdirbamų baltymų kiekį, kurie naudojami karvės organizme pieno gamybai. Lektorius akcentavo, kad tikslas, naudojant konservantus, yra išsaugoti 30 proc. žalių baltymų, kurie yra įsisavinami plonajame žarnyne.

Labai svarbu tai, kad žalių baltymų kiekiui konservantas įtakos neturėjo. Bet su juo keitėsi baltymo frakcijų santykis. Naudojant konservantą taip pat bus gaunamas optimalesnis SM kiekis ir geresnė fermentacija - tai jau papildomi konservavimo pliusai. „Drąsiai sakau - investicija į siloso konservantus tikrai atsiperka", - pabrėžė nepriklausomas pašarų gamybos ekspertas.

H. Auerbachas į Lietuvą atsivežė ir nemažai siloso pavyzdžių, kuriuos aptarė su seminaro dalyviais, taip pat įvertino ir pačių Lietuvos ūkininkų pateiktus pavyzdžius

Apie praktinę konservantų naudojimo patirtį pasakojo ir Lukšių ŽŪB Gyvulininkystės padalinio vadovas Kastytis Krištolaitis. Ši bendrovė dirba 3500 ha žemės, turi 1 800 galvijų, iš jų 900 - melžiamos karvės. Pašarams silosuoja apie 6 tūkst. t kukurūzų, tiek pat ir žolinių pašarų, dar 6-9 tūkst. t, priklausomai nuo metų, silosuoja į rankoves kukurūzų grūdainį.

„Kažkada apie konservantus net nebuvome girdėję, bet kai saulutė žeme ritinėdavosi, buvome pajėgūs ir patys pasigaminti neblogos kokybės silosą. Vis dėlto konservantai procesą palengvina. Ir jų pasirinkimas užima tikrai ne paskutinę vietą", - sakė K. Krištolaitis.

„Konservantai siloso gamybos procesą palengvina", - savo patirtimi dalijosi Lukšių ŽŪB Gyvulininkystės padalinio vadovas Kastytis Krištolaitis

Kelis metus kukurūzų grūdainiui Lukšių bendrovėje buvo naudojami rūgštiniai konservantai - skruzdžių ir propiono rūgštis, bet dvejus pastaruosius metus bendrovė jau naudoja bakterinį konservantą. Silosui, kuris naudojamas vasarą, dėl antrinės fermentacijos naudoja heterofermentines bakterijas, nes siloso paviršius vasarą linkęs greitai gesti. Šie konservantai kaitimo procesą padeda pristabdyti.

„Turėjome abejonių, ar bakterijos padės išlaikyti silosą, kai jį atidarysime vasarą per karščius, bet mūsų abejonės nepasitvirtino ir prie rūgščių nežadame grįžti", - teigė K. Krištolaitis. Kad savo akimis pamatytų Lukšių ŽŪB bendrovės siloso kokybę, seminaro dalyviai buvo pakviesti jo pažiūrėti į fermą.

„DeLaval" pienininkystės ekspertas ir mokymų vadovas dr. Genadijus Vorobjovas pristatė ūkininkams naujausios kartos „Feedtech" siloso konservantus, kurių jau yra sertifikuotų ir ekologiniams ūkiams.

„DeLaval" pienininkystės ekspertas ir mokymų vadovas Genadijus Vorobjovas teigė, kad teisingai pasirinkti siloso konservantai ne tik duoda naudos siloso kokybei, bet ir padeda sutaupyti

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos