Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Ūkis
Ganiavai įpusėjus: kaip išsaugoti galvijų produktyvumą?

Kaunas. Vasarai persiritus į antrą pusę, keičiasi žolės, kuri yra pagrindinis laukuose ganomų gyvulių pašaras, kokybė, atitinkamai keičiasi ir reikalingų naudingųjų medžiagų kiekis.

Kaip užtikrinti, kad ir toliau būtų išlaikytas didesnis produktyvumas, geresnis galvijų sveikatingumas bei pieno kokybė?

Pirmiausiai įvertinkite ganyklinės žolės kokybę. Nuo to priklauso, kokių medžiagų galvijai pasisavina iš žolės.

Bioversija 2024 04 26 m7

„Pavasarį prasidėjęs ganiavos laikotarpis gali tęstis iki rudens pabaigos ar net ilgiau, priklausomai nuo orų. Tačiau skirtingais periodais skiriasi ganyklinės žolės kokybė, tad atitinkamai gyvuliai pasisavina skirtingas medžiagas“, – sako „Kauno grūdų“ Galvijininkystės skyriaus vadovas Rytas Kretavičius.

Pasak jo, žolės kokybę lemia ir jos amžius, ir metų laikas, ir oro sąlygos. Pavyzdžiui, jaunoje žolėje mažiau ląstelienos, kuri melžiamoms karvėms būtina ne tik kaip energijos šaltinis, bet ir pieno riebumui užtikrinti.

Vasarai baigiantis kiekvieną savaitę baltymų ir vitaminų bei mineralų kiekis žolėje vis mažėja, tad šiuo periodu reikėtų pagalvoti, kaip kompensuoti šių medžiagų trūkumą.

Vien žolės – nepakanka

Praktikoje dažnai susiduriama su įsitikinimu, jog ganiavos laikotarpiu užtenka gyvulius šerti žole.

„Žolė ganiavos laikotarpiu laikoma pagrindiniu pašaru. Visgi ji neužtikrina visų gyvuliui reikalingų medžiagų įsisavinimo, tad nereikėtų apsiriboti tik žole“, – sako R. Kretavičius. Todėl rekomenduojama ganomos bandos racioną papildyti koncentratais. Juos reikėtų rinktis atsakingai, įvertinus žolės kokybę ir tai, kokių medžiagų gali trūkti.

„Tai, kas tinka melžiamoms karvėms, netiks mėsiniams galvijams ir atvirkščiai. Skirtingų rūšių galvijams reikia skirtingų medžiagų, o ganiavos laikotarpiu dar reikia įvertinti tai, ko ir kiek jie gaus iš ganyklinės žolės“, – sako ekspertas.

Vasara jau perkopė į antrą pusę, sulaukiame karščių, žolėje mažėja baltymų kiekis, todėl derėtų rinktis koncentratus, pripildytus baltymais. Rekomenduojama atkreipti dėmesį į tai, kokie baltymų šaltiniai naudojami koncentratuose. Geriausi baltymų šaltiniai – soja, rapsų išspaudos bei rapsų rupiniai. Tad renkantis koncentratus verta kruopščiai peržiūrėti jų sudėtį.

Nepamirškite vitamininių papildų

Galvijų šėrimo specialistai pataria nepamiršti vitaminų bei mineralų, kurių taip pat šiuo metu labiausiai stinga žolėje. Lengviausias būdas užtikrinti, kad ganyklose ganomus gyvulius pasiektų jiems šiuo periodu ypač reikalingi vitaminai, naudoti mineralinius papildus – laižalus.

Rekomenduojama rinktis specialius, kurie skirti naudoti ganykliniu periodu. Jų sudėtis išsiskiria būtent tais vitaminais, kurių ganyklinėje žolėje labiausiai trūksta.

Galima rasti ir laižalų, gaminamų specialiai melžiamoms karvėms, ir užtrūkusioms karvėms, ir mėsiniams galvijams.

Būtina apsauga nuo vabzdžių

Ganiavos laikotarpiu problemų dažnai kelia vabzdžių antplūdžiai, kurie taip pat turi nemenką įtaką gyvulių sveikatingumui bei produktyvumui. Laukuose galvijus puola uodai, musės, mašalai ir kiti vabzdžiai, tai gyvuliams sukelia nerimą, dėl to gali sutrikti įprastiniai jų virškinimo procesai.

„Dažniausiai iš mėsinių galvijų augintojų sulaukiame klausimų, kaip ganiavos laikotarpiu apsaugoti gyvulius nuo vabzdžių, nes iš tiesų pastebima, kad tai turi tiesioginės įtakos priesvoriui.

Tokiais atvejais siūlyčiau rinktis kompleksines priemones, viena tokių – specialūs laižalai su česnakais. Česnako kvapas atbaido vabzdžius. Be to, šie laižalai veikia antibakteriškai – gydo nuo žaizdų ant liežuvio ar gerklėje. Šis produktas yra ir vitamininių mineralų šaltinis. Taigi tuo pačiu išsprendžiama ir šių medžiagų trūkumo problema“, – sako galvijininkystės specialistas R. Kretavičius.

Pagal „KG Group“ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
  Visos apklausos