Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Atnaujintame veislių sąraše – 14 lietuviškų veislių
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Į šių metų Nacionalinį augalų veislių sąrašą įrašytos 76 naujos augalų veislės. Iš jų net 14 sukūrė Lietuvos selekcininkai.

Sąrašąpapildys 38 naujos javų veislės, iš jų – 12 žieminių javų. Valstybinė augalų veislių vertinimo komisija į 2023 m. sąrašą pasiūlė įrašyti ES šalių selekcininkų sukurtas žieminių kviečių veisles.

Selekcininkų duomenimis, veislė Wendelin užaugina labai gerų kepimo savybių turinčius grūdus, veislės RGT Kilimanjaro, LG Mondial, KWS Imperium, Faxe, Circus ir Chevignon – gerų, Megaport ir Jonas – patenkinamų kepimo savybių grūdus.

Bioversija 2024 04 15 m7

Sąraše atsidūrė po vieną naują žieminių rugių, kvietrugių ir miežių veislę, taip pat 6 vasarinių kviečių veislės, dvi iš jų – Merkys DS ir Venta DS – sukūrė Lietuvos selekcininkai.

Veislė Merkys DS užaugina labai gerų, Venta DS ir kitos – gerų kepimo savybių grūdus. Sąrašas taip pat pasipildys viena Vokietijos selekcininkų sukurta vasarinių kvietrugių veisle.

Komisija taip pat pritarė, kad į šių metų Sąrašą būtų įrašytos 4 vasarinių miežių veislės, sukurtos Vokietijos ir Prancūzijos selekcininkų.

Sąrašas taip pat pasipildys 2 naujomis sėjamųjų avižų veislėmis: Lietuvos selekcininkų sukurta avižų veisle Svaja DS ir Švedijos – Avaus.

Komisija į 2023 m. sąrašą pasiūlė įrašyti net 8 ankstyvąsias ir 4 vidutinio ankstyvumo Prancūzijos, Lenkijos, Vengrijos selekcininkų sukurtas kukurūzų veisles.

Sąrašą papildė 4 naujos Vokietijos ir Danijos cukrinių runkelių veislės. Tarp jų – veislė Smart Mondeo KWS, sukurta auginti taikant inovatyvią piktžolių kontrolės cukrinių runkelių pasėliuose sistemą „Conviso Smart“. Ši veislė atspari ALS inhibitoriaus grupei priklausantiems herbicidams.

Komisija atrinko ir rapsų veisles – į Nacionalinį augalų veislių sąrašąpasiūlyta įrašyti ES šalių selekcininkų sukurtų 11 žieminių rapsų ir 6 derlingas vasarinių rapsų veisles.

Registruotos kelios pašarinių augalų rūšių veislės – Lietuvos selekcininkų sukurta siauralapių lubinų veislė VB Pilkiai ir nendrinių eraičinų veislė Monas, taip pat dvi Vokietijos pupų ir 5 Vokietijos ir Prancūzijos selekcininkų išvestos sėjamųjų žirnių veislės.

Komisijos siūlymu registruotos dvi Lietuvos selekcininkų sukurtos daržovių veislės: raudonieji burokėliai Giliai ir baltieji gūžiniai kopūstai Bagočiai. Pastaroji įrašyta kaip saugotina veislė.

Naujasis Sąrašas papildytas Lietuvos selekcininkų sukurtomis 7 sodo augalų veislėmis: 3 trešnių veislėmis Pagunda, Sava ir Truopna, 3 paprastųjų vyšnių veislėmis Agera, Coliukė ir Ruoda ir margalapių aktinidijų veisle Milema.

Selekcininkams paprašius arba pasibaigus veislės įrašymo Nacionaliniame sąraše laikui, iš Sąrašo išbrauktos 48 įvairių augalų rūšių veislės.

Parengta: pagal VAT ŽŪM inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos