Basf A1 01 02 24 Basf 01 02 24 m1
Technika
„Ūkio mašina 2024“: kas pelnė apdovanojimą
Manoūkis.lt koliažas

Hanoveris. Specializuotų Vokietijos ir daugiau kaip dešimties kitų šalių leidinių žurnalistai ir žemės ūkio technikos ekspertai išrinko dvylikos nominacijų laimėtojus, kuriems suteiktas „Ūkio mašinos 2024“ titulas.

Tryliktosios kategorijos laimėtoją išrinko publika, balsuodama internetu ir savo simpatijas atiduodama vienai iš 37 į finalą patekusių žemės ūkio mašinų.

„Publikos simpatijų“ apdovanojimas atiteko Fendt 600 Vario traktoriui, kuriam savo balsą skyrė daugiau nei 10 tūkst. iš 60 tūkst. balsavusiųjų. Beje, šios vokiečių kompanijos traktorius Fendt 1000 Vario MT daugiausia publikos simpatijų pelnė ir 2021 metais.

Bioversija m7 2024 02 22

„Ūkio mašinos“ (Farm machine), anksčiau žinomos kaip „Metų mašinos“ apdovanojimas teikiamas nuo 1997 metų ir laikomas vienu iš prestižiškiausių pramonės apdovanojimų, kuriuo pripažįstama inovacijų ir technologijų sklaida gamyboje.

Keturi apdovanojimai traktoriams, tarp kurių – ne vien dyzeliniai

Tradiciškai „Ūkio mašinos 2023“ titulas skirtas keturių kategorijų traktoriams: didelės galios, aukštesnės, vidutinės ir kompaktinės klasės. Šių kategorijų traktoriai rinkti iš trylikos į finalą patekusių mašinų.

Geriausiu didelės galios klasės traktoriumi pripažintas 12 serijos Claas Xerion, kuris yra galingiausias visų ratų pavaros traktorius su bepakope transmisija. Pagrindinė visais ratais valdomų mašinų taikymo sritis – sunkūs tempimo darbai.

Serijoje yra du modeliai, kurių didžiausia galia siekia 653 AG, o variklio sukimo momentas – 3 100 Nm esant 1 300 aps./min. Tai užtikrina 15,6 l Mercedes-Benz šešių cilindrų variklis su mažo greičio koncepcija.

Siekdama jėgos perdavimo, žemės apsaugos ir komforto, kompanija „Claas“ sukūrė naują Terra Trac trikampę važiuoklę.Tačiau Xerion galima užsisakyti ir su dideliais dvigubais ratais ir važiuoti iki 50 km/val. didžiausiu greičiu.Inžinieriai taip pat daug dėmesio skyrė erdviai kabinai ir išskirtinai galingai hidraulinei sistemai, kurios tiekimo greitis siekia iki 537 l/min.

Aukštesnės klasės traktorių kategorijos laimėtoju pripažintas suslėgtomis gamtinėmis dujomis varomas New Holland T7 CNG. Tai galingiausias (270 AG) traktorius, kuriame sumontuotas ne dyzelinis variklis. Dėl švaraus degimo 6,7 l NEF metano dujų variklyje nereikia papildomo išmetamųjų dujų apdorojimo ar kietųjų dalelių filtro. Maždaug 1 300 l biometano bake telpa gerokai daugiau nei mažesniame New Holland T6, kuris buvo pirmasis alternatyviais degalais varomas traktorius rinkoje.

Vidutinės klasės traktorių kategorijos geriausia mašina išrinktas universalios paskirties Fendt 600 Vario, kuris tinka tiek žemės dirbimo ir sėjos, tiek pašarų ruošimo ir transporto darbams. Traktoriuje įrengtas visiškai naujas 5 l darbinio tūrio, 4 cilindrųAGCO Power Core50 variklis, maksimaliai išvystantis 209 AG.Tad Fendt 620 Vario yra galingiausias šiuo metu rinkoje esantis 4 cilindrų traktorius.

Papildomam išmetamųjų dujų apdorojimui įdiegtas dyzelino oksidacijos katalizatorius (DOC), kietųjų dalelių filtras (DPF) ir selektyvus katalizinis reduktorius (SCR), tačiau atsisakyta išmetamųjų dujų recirkuliacijos (EGR).Galingiausias serijos modelis pasiekia maksimalų 50 km/val. greitį, esant vos 1 250 aps./min.

Maksimalus 950 Nm sukimo momentas Fendt 620 Vario pasiekiamas nuo 1 200 iki 1 600 aps./min.Fendt Vario Drive pagrindas yra vienpakopė transmisija su nepriklausomu priekinės ir galinės ašių valdymu.

Kompaktišku traktoriumi pripažintas elektrinisCase IH Farmall 75C Electric, aprūpintas ir papildomomis automatizavimo galimybėmis, skaitmeninėmis ir autonominėmis funkcijomis.Farmall Electric akumuliatorių nuo 10 iki 80 proc. galima įkrauti greičiau nei per valandą, naudojant greitąją nuolatinės srovės įrangą.

Nors traktorius sukurtas sunkiausiems žemės ūkio darbams, tačiau jis taip pat tinka darbui savivaldybėje, oro uostuose, lengvojoje miškininkystėje ir kt. Elektrifikavus Farmall ir sumažinus dalių nusidėvėjimą ir priežiūros išlaidas, naudotojai gali sumažinti eksploatacines išlaidas daugiau nei 50 proc., palyginti su dyzeliniais traktoriais.

Derliaus dorojimo ir pašarų ruošimo mašinos

Javų kombainų kategorijoje „Ūkio mašinos 2024“ titulas suteiktas naujos dviejų ašinių rotorių koncepcijos New Holland CR11. Šiai mašinai skirtas ir vienintelis parodos „Agritechnica 2023“ aukso medalis už inovacijas. Naujojo CR kombaino, kuriame įrengtas 775 AG variklis ir 20 tūkst. l grūdų bunkeris, esmė – pavaros technologija, kai variklis sumontuotas išilgai rotorių.

Programine įranga valdoma automatinė sistema pašalina užsikimšimus. Ji ne tik atlieka įprastus judesius pirmyn ir atgal, kad atlaisvintų užsikimšimą, bet ir pasuka diržo įtempiklį į tiekimo būgno diržo įtempimo pusę, o tai lemia ypač tikslų sukimosi judesio perdavimą. Patentuotas valymas taip pat buvo išplėstas 13 procentų.

Šakniavaisių derliaus dorojimo kategorijos laimėtojas – dviejų eilių prikabinamas bulvių kombainas Grimme EVO 290 su naujos kartos separatoriumi ChangeSep, kuris be jokių įrankių leidžia perjungti gumbų rūšiavimo įrenginius, prisitaikant prie besikeičiančių dirvožemio ir eksploatavimo sąlygų, taip pat  skirtingų derliaus nuėmimo būdų.

Pašarų ruošimo kategorijoje geriausia mašina pripažinta juostinė žoliapjovė Kuhn FC 13460 RA, rinkimo – rinktuvinė puspriekabė Krone ZX su OptiGrass smulkinimo sistema.

Kuhn FC 13460 RA žolę pjauna 13,4 m atstumu ir meta masę į pradalges, kurios gali būti nuo 1,80 iki 3 m pločio ir yra skirtos tiesioginiam pašarų surinkimui pašarų kombainu. Mašinos ašys yra valdomos, todėl didelio darbinio pločio žoliapjovė labai manevringa, o didesnis tarpvėžės plotis pagerina mašinos stabilumą galulaukėse ir nuokalnėse.

Žemės dirbimas, sėja, trąšų barstymas ir robotika

Žemės dirbimo kategorijoje „Ūkio mašina 2024“ tapo universalus švedų kompanijos „Väderstad“ skutiklis TopDown su E-Services įranga, padedančia optimizuoti žemės dirbimą.

E-Services leidžia naudoti žemėlapius automatiniam technikos nustatymui, nestabdant važiavimo. Tai reiškia, kad ūkininkas prieš išvažiuodamas į lauką gali užprogramuoti, kaip atskiri darbiniai elementai (lėkštės, noragai, lyginimo agregatas ir tankinimo volas) turėtų veikti konkrečiose lauko vietose, atsižvelgiant į dirvožemio tipą, granuliometrines savybes ar lauko charakteristikas.

Sėjos kategorijos laimėtoja pripažinta prikabinama tiksliojiAmazone Precea-TCCsėjamoji, suderinanti didelį našumą ir tikslumą sėjant tiek į išdirbtą dirvą, tiek ir tiesiai į ražieną ar tarpinius pasėlius. Dar vienas išskirtinumas – galimybė kokybiškai dirbti važiuojant iki 15 km/val. greičiu.

Taip pat „Ūkio mašinos 2024“ titulas suteiktas trąšų barstomajai Horsch Leeb Xeric 14 FS su vadinamąja protinga dozavimo sistema,o robotikos srityje įvertinta trijų kompanijų – „AgXeed“, „Claas“ ir „Amazone“ – sukurta autonomines technologijas plėtoti padedanti planavimo ir įgyvendinimo programinė įranga 3A.

Autorius: Gitana Kemežienė
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
Visos apklausos