Basf m1 2024 06 14
Technika
Traktorių išbandžiusieji laukė tokio galingumo suomiškos mašinos

Kaunas / Suolahtis. Šiandien oficialiai Suomijoje pristatyti naujos Valtra Q serijos traktoriai, tačiau kai kurių šalių ūkininkai, taip pat ir Lietuvos, jau spėjo galingiausią modelį išbandyti. Tad kokie įspūdžiai?

Mūsų šalies ūkininkai naująjį Valtra Q305 išbandė laukuose šalia įmonės „Rovaltra“ atstovybės Kauno rajone, dirbdami su diskiniu 6 m darbinio pločio Gregoire Besson Normandie skutikliu.

Tokią galimybę „Valtra“ traktorių gerbėjai turėjo rugpjūčio antroje pusėje, kai naujosios Valtra Q serijos traktorius trumpam stabtelėjo Lietuvoje – vienoje iš demonstracinio turo po Europą stotelių. Turas po Europos šalis vis dar tęsiasi.

Bioversija 2024 04 26 m7

Beje, naujoji serija, kurią sudaro penki modeliai, žurnalistams nuotoliniame renginyje pristatyta dar birželio gale.

Atitinka galios poreikį

Po pasivažinėjimo traktoriumi iš jo kabinos išlipęs Rokiškio r. ūkininkas Karolis Deksnys sakė, kad įspūdžiai labai geri ir šis traktorius greičiausiai taps pirmuoju jo ūkio vakarietišku traktoriumi.

„Ūkininkauju kartu su dėde, bendrai dirbamas plotas pamažu didėja, tad mums būtinas galingesnis traktorius. Šiuo metu dėdė turi 3 Valtra traktorius, mums patinka šios gamintojos traktorių dizainas, programinė įranga, pripratome prie jų valdymo, tad norėčiau įsigyti naujosios serijos mašiną.

Žinoma, dar tarsimės su dėde, bet svarbiausia, kad kaina prieinama“, – sakė ūkininkas, pabrėždamas, kad svarbus vaidmuo tenka ir kabinos komfortui, nes dirba patys.

Aštuonerius metus ūkininkaujantis ir savo vardu tik Belarus traktorių turintis K. Deksnys šiuo metu valdo 150 ha ūkį, o bendras su dėde dirbamas plotas siekia 350 hektarų. Jis neseniai įsigijo 4 m darbinio pločio noraginį skutiklį, kuriam traukti reikia galingesnio traktoriaus (galingiausias dėdės turimas – 230 AG). Pasak jo, būtent tai ir yra viena priežasčių, kodėl noriai atvyko į naujosios serijos traktoriaus pirmąjį pristatymą.

Jis pasakojo, kad perėjus prie minimalaus žemės dirbimo padidėjo technikos galios poreikis, tačiau tai leido sumažinti sąnaudas ir optimizuoti derlius. Galingesnio traktoriaus reikia ir norint žemę giliau įdirbti. Ūkininko įsitikinimu, to būtinai reikia kas kelerius metus, siekiant suardyti dirvos padą. Nors įsigytas skutiklis gali dirbti iki 35 cm, kol kas K. Deksnys žemę skuta iki 20 cm gyliu, nes dirbant giliau paprasčiausiai traktorius padargo nepatraukia.

Valtra Q305 traktorius ne tik galingas, bet ir aprūpintas maksimaliu technologiniu paketu, kuriame 1–2 cm tikslumo automatinio vairavimo sistema, automatinio apsisukimo bei padargo valdymo galulaukėse ir kitos darbą lengvinančios sistemos

„Lyginant su mūsų turimais traktoriais, Q305 yra didesnės bazės, stipresnės galinės pakabos, šiek tiek pakeisto dizaino. Pakeitimų netrūksta ir kabinoje, pvz., priekinis skydelis perkeltas ant statramsčio dešinėje, yra du monitoriai, traktoriuje įrengta bepakopė automatinė transmisija, o mūsų dirbamuose traktoriuose – Versu, taip pat įdiegta nemažai išmaniųjų technologijų“, – pastebėtus pokyčius vardijo ūkininkas. Tiesa, galingiausiame ūkio traktoriuje yra navigacija ir automatinio vairavimo įranga, o tai, pasak Karolio, labai lengvina darbus, padeda dirbti greičiau, tiksliau ir, žinoma, taupiau.

Rokiškio r. ūkininkas džiaugiasi geru šių metų derliumi, tad drąsiai planuoja investicijas. „Dėl neaiškios geopolitinės ir ekonominės padėties dauguma susilaiko nuo investicijų, tačiau aš esu įsitikinęs, kad dabar kaip tik tinkamas metas įsigyti našesnę techniką, nes būtent ji leidžia dirbti greičiau ir kokybiškiau, visus ūkio darbus atlikti optimaliu laiku“, – pastebėjo K. Deksnys.

Didesnė traktoriaus galia ir našumas aktualus ir Jonavos r. ūkininkui Aidui Garniui,130 ha ūkyje turinčiam du skirtingų gamintojų traktorius. „Ūkyje naudojami traktoriai yra pračipuoti, t. y. modernizuoti varikliai, tad norisi, kad nereikėtų to daryti ir pats traktorius būtų galingesnis, turėtų galios rezervą ir didesnes galimybes darbus atlikti greičiau. Kai reikia viską padaryti greitai, taikantis prie oro sąlygų, būtina didinti pajėgumus“, – apie Valtra Q305 traktoriaus ir didesnio darbinio pločio padargo įsigijimą prasitarė svarstantis A. Garnys.

Jonavos rajono ūkininkui Aidui Garniui (viduryje) labai aktualu didesnė traktoriaus galia ir našumas

O štai šilališkis Kornelijus Balčiūnas prisipažino, kad yra Valtra traktorių gerbėjas (šeimos ūkyje jų dirba net 4, net pirmasis, įsigytas 2003 m., vis dar nestovi be darbo), tačiau kol kas plėsti ar atnaujinti traktorių parko neplanuoja. Pasak jo, paprasčiausiai bent jau kol kas tokios galios traktoriui neturėtų darbo gyvulininkystės ūkyje, kuriame per 200 galvijų, iš kurių šiuo metu 107 melžiamos karvės, nors žada dar bandą didinti, kad būtų maksimaliai išnaudojami dviejų melžimo robotų pajėgumai.

„Naujasis traktorius tikrai vertas dėmesio. Labai patiko tai, kad ypač minkštai dirba. Pavyzdžiui, N serijos traktorius per pusines pavarėles kartais pasmūgiuoja, sunkiai dirbant, o su bepakope dėže jautiesi lyg važiuotum su automatinės pavarų dėžės automobiliu – greičio pedalą tik spaudi ir važiuoji. Lyginant su konkurentais, Valtra Q traktorius – lūkesčius viršijantis pasirinkimas, nes geras kainos ir kokybės santykis, o patys traktoriai patikimi, patvarūs, servisas geras“, – įspūdžiais dalijosi Šilalės r. ūkininkas K. Balčiūnas.

Šilalės r. ūkininkas Kornelijus Balčiūnas vertina suomiškų traktorių patikimumą ir patvarumą, taip pat išskiria gerą kainos ir kokybės santykį

Galios, svorio ir išmanumo dermė

Naująją Q seriją sudaro penki modeliai nuo 230 iki 305 AG. Traktoriuose įrengti patikimi ir ekonomiški 7,4 litro, 6 cilindrų „AGCO Power“ varikliai, kurių maksimalūs sūkiai siekia 1 950 aps./min. Montuojama ir AGCO gamybos bepakopė CVT transmisija, kurią ypač lengva valdyti, nes elektroninė transmisijos valdymo sistema automatiškai parenka mažiausias galimas variklio apsukas, kad būtų išlaikytos minimalios degalų sąnaudos, taip pat atitinkamai paskirsto galią hidraulikai, GTV ar transmisijai.

Pasak bendrovės „Rovaltra“ vykdančiojo direktoriaus Jono Trainaičio, naujosios serijos traktoriai užpildo galios spragą tarp populiarių T ir S serijų.

„Daugelio rinkų ūkininkams, kurie pirmenybę teikia suomiškoms mašinoms, labai trūko traktorių nuo 230 iki 300 AG. Sunkesniems padargams tempti reikėjo ir didesnės traktoriaus masės, nes jei galios užtenka, bet masė maža, ratai prasisuka, buksuoja. Lyginant su T, Q serijos traktoriai 2 t sunkesni ir 2 t lengvesni, palyginti su S“, – pastebėjo J. Trainaitis.

Q serijos traktorius sveria 9,2 t, o maksimalus bendrasis svoris siekia 16 t – tai garantuoja didelę naudingąją apkrovą. Didžiausia priekinio galios keltuvo galia – 4,2 t, galinio – 10 tonų.

Kaip dar vieną rinkos pokytį pašnekovas įvardijo ir vis augantį susidomėjimą išmaniosiomis traktorių galimybėmis, o Q serija aprūpinta maksimaliu technologiniu paketu, kuriame ne tik 1–2 cm tikslumo automatinio vairavimo sistema, bet ir automatinio apsisukimo bei padargo valdymo galulaukėse, taip pat sekcijų ir kintamos normos valdymo sistemos ir kitos.

„Pastaruosius dvejus metus parduodame daug traktorių su išmaniaisiais porankiais ir technologiniais paketais, tikslia navigacija ir kasmet jų paklausa tik didėja. Nors vyresni ūkininkai iš pradžių bijo technologiškai pažangių traktorių, kurių reikalauja jaunoji karta, tačiau vėliau ir jie pripažįsta, kad išmanią techniką paprasta valdyti, lengva naudoti kaip ir liečiamus išmaniuosius telefonus, kurie pamažu pakeitė mygtukinius“, – sakė įmonės atstovas.

Ypatingą komfortą suteikiantis ant oro pagalvių amortizuojantis priekinis tiltas – dar vienas suomiškų traktorių išskirtinumas, įskaitant ir Q serijos modelius. Toks sprendimas išskirtinis tuo, kad oro pagalvių darbinėms savybėms įtakos neturi temperatūros skirtumai, priešingai nei hidraulinės amortizacijos, kur tepalas šąlant tirštėja, šylant – skystėja.

Pirmieji demonstraciniai traktoriai – jau gruodį

Už Centrinės Europos ir Baltijos šalių rinkasatsakingas gamyklos atstovas Henriʼs Tyrväinenʼas (Henris Tiurvainenas) atskleidė, kad demonstraciniam turui po Europos šalis pagaminta keletas traktorių ir pasirinktas toks pristatymo formatas, siekiant populiarinti vietinių prekybos atstovų žinomumą ir suteikti išskirtinę galimybę ištikimiausiems klientams pirmiems išbandyti ir gyvai pamatyti naują mašiną.

Lietuvoje naująjį traktorių pristatė už Centrinės Europos ir Baltijos šalių rinkasatsakingas gamyklos atstovas Henriʼs Tyrväinenʼas (nuotraukoje kairėje)

Pasak jo, serijinę traktorių gamybą planuojama pradėti rudenį ir dar šiais metais pirmieji traktoriai pasieks klientus, bet pirmiausia tų šalių, kuriuose dirbantys atstovai atitinka technikos priežiūros standartus ir kurių pardavimų rezultatai geri. „Rovaltra“ – viena iš tų įmonių, kuri pirmuosius demonstracinius traktorius gaus dar gruodį.

„Mažiausia kitų metų kvota – dešimt traktorių, bet gamintojai tikina, kad prireikus galėsime užsakyti ir daugiau. Tad pirmiausia rengsime demonstracijas, leisime ūkininkams juos išbandyti savo ūkiuose, o tada žiūrėsime, koks bus jų poreikis, kaip jie pasiteisins mūsų šalyje. Tačiau jau pirmasis pristatymas sulaukė nemažo susidomėjimo, ne vienas ūkininkas išreiškė norą traktorių išbandyti savo ūkyje nors vieną dieną“, – pirmojo Q serijos traktoriaus pristatymo atsiliepimais dalijasi įmonės „Rovaltra“ vykdantysis direktorius.

Parengta: bendradarbiaujant su bendrove „Rovaltra“
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos