Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Technika
Robotas gali stebėti grūdų būklę bet kokiame aruodo gylyje

Edinburgas. Škotų mokslininkai sukūrė „plaukiojantį“ robotą, kuris gali kontroliuoti grūdų laikymo sąlygas bet kokiame saugyklos gylyje. Taip siekiama sumažinti grūdų nuostolius juos sandėliuojant.

Tikimasi, kad kiekvienas iš robotų, pavadintų „Crover“, kasmet galės sutaupyti 380 tonų grūdų - kviečių ir miežių.

Dėl prastų rudens sėjos sąlygų, pavasarinių sausrų ir gausių vasaros liūčių Jungtinės Karalystės grūdų derlius šiemet labai sumažėjo. Problemos neišnyksta net ir grūdus atvežus į sandėlį: negebant tinkamai stebėti sandėliuojamų grūdų kokybės (nekontroliuojant temperatūros ir drėgmės lygio), kyla grėsmė, kad aruoduose atsiras kenkėjų ir pelėsių. Dėl to grūdų nuostoliai po derliaus nuėmimo gali siekti daugiau kaip 20 proc.

Bioversija 2024 04 26 m7

Vykdydami projektą „Innovate“, škotų mokslininkai sukūrė pirmąjį robotizuotą įrenginį, skirtą kontroliuoti sandėliuojamus grūdus. Per 18 mėnesių jis bus išbandytas grūdų įmonėse, ūkiuose ir kooperatyvuose.

Startuolio „Crover Ltd“ ekspertas dr. Lorensas Konti (Lorenzo Conti) teigė, kad grūdų nuostoliai po derliaus nuėmimo gali sukelti didelių finansinių padarinių, ypač vertinant ekologiniu ir socialiniu požiūriais, atsižvelgiant į augančią pasaulinę maisto paklausą, kainų svyravimus ir neprognozuojamą pasėlių derlingumą dėl klimato kaitos.

„Keturi su puse milijardo žmonių kasmet susiduria su grūdų pelėsių išskiriamais pavojingais mikotoksinais, kurie užteršia net 25 proc. viso pasaulio maisto. Grūdų saugojimo metu išskirto anglies dvideginio pėdsakas sudaro 6 proc. viso pasaulio šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio, susidarančio dėl maisto atliekų. Mūsų įmonės tikslas yra tobulinti grūdų saugojimo sistemas, kurios padėtų padidinti tiekimo grandinės ir pasaulinės maisto sistemos tvarumą“, - sakė L. Konti.

Patentuota „Crover“ roboto technologija leidžia jam „plaukti“ per birias medžiagas, tokias kaip grūdai ar kruopos. Prietaisas stebi produktų būklę, nepalikdamas nė vienos vietos nepatikrintos, o analizės duomenys apdorojami skaitmeninėmis technologijomis ir pateikiami sandėlio darbuotojui.

Dabar, atliekant bandymus, robotas dirba sandėliuojamų grūdų sluoksnio paviršiuje, nes procesas yra pavojingas operatoriams. Pasak prietaiso kūrėjų, robotas „Crover“ siūlo daug išsamesnę ir tikslingesnę grūdų saugojimo analizę nei tradiciniai statiniai metodai. Robotas „gyvena“ grūdų sandėlio viduje ir neria į jo turinį, kai ateina laikas pateikti analizę. Visa prietaiso surinkta informacija pateikiama suvestinėje, ir ūkininkams gauna išsamesnį vaizdą apie tai, kas vyksta grūdų krūvoje. Apie šį projektą rašo portalas farminguk.com.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos