Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Technika
Šienapjūtės preliudija Žemaitijoje

Rietavas. Lėgų kaime ūkininkaujantis Stanislovas Antanas Jurkus laikosi tradicijos šienapjūtę užbaigti iki birželio 10 d. Šiemet ji pradėta bendrovės „Dojus Agro“ šienavimo technikos pristatymu.

Gegužės 28-ąją bendrovė lauko dienoje demonstravo 12 savaeigių mašinų ir tiek pat žemės dirbimo ir šienavimo technikos. Susirinkusiems ūkininkams pristatyti John Deere traktoriai, šienapjovės su plaušintuvais, presai, Kuhn šienapjovės su plaušintuvais ir be jų, vartytuvai, grėbliai, Manitou teleskopiniai krautuvai.

Lauko dienoje S. A. Jurkaus ūkyje susiliejo du sezonai. Kai šienavimo technika apleido pievą, šalia esančiame lauke pradėjo burgzti žemės dirbimo mašinos: Kuhn skutikliai, sėjamosios ir rotoriniai kultivatoriai.

Bioversija 2024 07 09 m7

Rengėjai išskyrė John Deere presą-vyniotuvą, kuris tinkamas ne tik dideliam, bet ir vidutiniam ūkiui, norinčiam dirbti našiai. Vienu padargu atliekami du darbai: žolė suvyniojama ir supresuojama. Šia galinga mašina ūkininkas pagamina geresnį pašarą ir sutaupo laiko jį ruošdamas.

Kitas išskirtinis dalykas – Manitou teleskopinis krautuvas MLT 840. Šis naujos kartos produktas pasižymi geresnėmis kėlimo savybėmis, nauja transmisija.

Vidmanto Bagušio nuomone, Lietuvos ūkininkams vietoj paprastų vertėtų rinktis šienapjoves su plaušintuvais

„Tarp šienavimo technikos didelių naujovių nėra. Pastebėjau, kad Lietuvos ūkininkai dažniausiai naudoja paprastas šienapjoves. Esant tokiems orams kaip dabar, kai dažnai lyja, norint pašarą paruošti greitai, reikėtų naudoti šienapjoves su plaušintuvais“, – teigė „John Deere“ produkcijos vadybininkas Vidmantas Bagušis.

Plaušintuvai sunkiai skinasi kelią į žemdirbių pievas

Naudojant plaušintuvą kelis kartus greičiau džiūsta žolė, jos nereikia vartyti, todėl sumažėja važiavimų per lauką skaičius, gaunama didesnė ekonominė nauda. Kadangi šienas „kvėpuoja“, susidaro mažesni maistinių medžiagų nuostoliai. Lauko dienoje pristatytos net trys šienapjovės su plaušintuvais.

„Iš žemės dirbimo padargų išskirčiau didžiuosius traktorius su skutikliais, skirtus dideliems ūkiams. Turime skirtingas skutiklių technologijas, vieni iš jų – diskiniai, kiti – noraginiai. Vieni geriau tinka esant vienoms oro sąlygoms, kiti – kitoms. Priklausomai nuo oro sąlygų dideliame ūkyje, jei leidžia finansinės galimybės, verta turėti skirtingų agregatų“, – sakė V. Bagušis.

Oro prognozės nieko gero nežadėjo ir šiai lauko dienai. Vien dėlto, kad dalyvių neišgąsdino skelbtas lietus ir naktį įmerkta pieva, organizatoriai renginį vadina sėkmingu.

Renginio sėkmės nematuoja kontraktais

„Sąlygos nėra idealiausios, dauguma ūkininkų tokiomis net nedirbtų. Džiaugiamės, kad į lauko dieną susirinko apie 200 žemdirbių. Sėkmė nematuojama kontraktais, renkantis techniką, sprendimas turi subręsti. Tai, ką pademonstravome šiemet, greičiausiai bus įdirbis kitiems metams“, – tvirtino V. Bagušis.

Pasak jo, „Dojus Agro“ lauko dienas kiekvienais metais stengiasi organizuoti vis kitame regione, atsižvelgiant į tai, kur didžiausias potencialas ir kur galima pritaikyti bendrovės parduodamą techniką. „Kadangi Žemaitijoje yra daug gyvulininkystės ūkių šiemet nusprendėme technikos pristatymą rengti šiame krašte“, – sakė įmonės produkcijos vadybininkas.

Lauko dienoje stengiamasi parodyti naujausias technologijas ir techniką, kuri kiekvienais metais atnaujinama. Ūkininkai kartais neturi laiko patys atvykti, be to, apžiūrint techniką lankstinuke, ekspozicijoje ar parodoje negali jos visapusiškai įvertinti, o lauko dienose yra puiki galimybė parodyti, kaip ji dirba. Norintiems siūloma ir čia pat ją išbandyti.

Edmundas Stankevičius, „Kuhn“ produktų vadybininkas, tarp demonstruotos šienavimo technikos išskyrė 10 m darbinio pločio šienapjovę Kuhn GMD 800. Jei ši mašina šienaujamame lauke sutinka kliūtį, pjovimo aparatas atsilenkia atgal, o aplenkęs kliūtį automatiškai grįžta į pradinę padėtį.

„Jei patenka akmenukas, siekiant išsaugoti krumpliaračius, specialiai įpjauta disko ašelė nulaužiama. Atsukus keturis varžtus, pakeičiamas modulis, gedimas pašalinamas per 20 min. ir galima tęsti darbą“, – šienapjovės privalumus vardijo E. Stankevičius.

Edmundo Stankevičiaus teigimu, šiemet 185 m. veiklos sukaktį minėjusi bendrovė „Kuhn“ gamina patikimus, kokybiškus ir aplinką tausojančius padargus

Pakabinamam 4 m grėbliui Kuhn GA 4121, lauko dienoje skelbta speciali kaina. Jis išskirtinis tuo, kad turi dvigubos redukcijos pavarų dėžę Master Drive. „Rotoriui perdavimas perduodamas per dvi paprastas krumpliaračių poras, o ne per kūginę krumpliaračių porą, todėl daugiau krumpliaračių būna susikabinę, gali geriau kopijuoti dirvos nelygumus“, – teigė vadybininkas.

Pasak E. Stankevičiaus, Žemaitijos ūkininkai labiausiai domėjosi šienapjovėmis ir skutikliais. Keli ūkininkai mašinas ketina įsigyti dar šiai šienapjūtei.

Bendrovei talkino būrys ūkininkų

Pasirengti lauko dienai bendrovės „Dojus Agro“ darbuotojams talkino lauko šeimininkas Stanislovas Antanas Jurkus ir aplinkiniai ūkininkai: Adolis Našlėnas, Tomas Žadeikis, Valentinas Jurgutis, Algirdas Ūdra, Steponas Marčinauskas ir Alvydas Venckus.

Rietavo savivaldybės Lėgų k. ūkininkas Stanislovas Antanas Jurkus mielai priima visus, kurie kreipiasi pagalbos organizuojant lauko dienas

Nauja technika ir technologijos S. A. Jurkaus ūkyje demonstruojama nebe pirmą kartą. Ūkininkas atviras naujovėms, todėl mielai priima visus, kurie kreipiasi pagalbos organizuojant lauko dienas ar kitus technikos demonstravimo renginius.

S. A. Jurkus ūkininkauja su sūnumis, bendrai naudojasi turima technika ir kartu dirba 200 ha. Turi tris iš šios bendrovės įsigytus traktorius, nemažai žemės ūkio mašinų ir padargų. Sėja miežių, kvietrugių, rapsų, gyvulių pašarui augina kukurūzų. Ūkyje auginama 140 galvijų, pusė jų – melžiamos karvės. Kiekviena jų vidutiniškai per metus duoda 6,5 tūkst. kg pieno.

Ūkininkas baigia karvėms statyti fermą. Joje galvijai laikomi ant gilaus kraiko, todėl šaltajam sezonui ūkininkas privalo paruošti ne mažiau kaip 1 000 ritinių kraikui.

Rietavo savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Dičiūnas pabrėžė, kad tokio lygio lauko diena Rietavo savivaldybėje rengiama pirmą kartą. „Galima tik pasidžiaugti, kad bendrovės, norinčios reklamuoti savo produkciją, sukviečia ūkininkus, kuriuos domina jų parduodama technika. Toks bendradarbiavimas reikalingas ir subrandina gerų vaisių. Žmonės domisi naujovėmis, jiems įdomu pamatyti naują techniką ir susipažinti su naujomis technologijomis. Rankomis jau niekas nieko nedaro, o naši technika leidžia pasiekti geresnių rezultatų“, – sakė Rietavo savivaldybės administracijos direktorius.

Pasak V. Dičiūno, Rietavo savivaldybės laukuose dirba nemažai John Deere ir Kuhn technikos. Ji ne pati naujausia, tačiau „Dojus Agro“ parduodamų žemės ūkio mašinų ir padargų kasmet daugėja. Sovietinių laikų technikos ūkininkų kiemuose jau nebepamatysi, vyrauja moderni, šiuolaikinė.

Ūkininkas iš Jurbarko r. Eržvilo seniūnijos Alfonsas Liubancas lauko dienos metu išmėgino John Deere traktorių.

Alfonsas Liubancas iš Jurbarko r. technikos parką ketina atnaujinti naujame ES finansiniame periode po 2014 m.

„Technika kas metai atnaujinama. Aš traktorius ir žemės ūkio mašinas iš bendrovės „Dojus Agro“ pirkau 2008 ir 2009 m. Tuomet, pasinaudojęs ES parama, modernizavau ūkį. Su viltimi laukiu 2014-ųjų, tikiuosi naujame finansiniame periode palankiomis sąlygomis įsigyti traktorių. Turiu du vaikus, gal jaunimas norės dalyvauti modernizavimo ar jaunųjų ūkininkų rėmimo programose. Jei bus pinigų, bus ir naujų pirkinių“, – sakė A. Liubancas.

Jurbarko r. ūkininkas dirba 200 ha. Ūkis mišrus: laiko 30 karvių, tiek pat prieauglio, augina javus bei rapsus. A. Liubancas galvijams pašarus ruošia pats: nušienautą žolę suka į ritinius.

Ūkininkas jau turi du John Deere traktorius, kelis plūgus, trąšų barstytuvą, šiemet įsigijo kombainą T 560. Paklaustas, už ko akis užkliuvo šioje lauko dienoje, ūkininkas šyptelėjo: „Geras klausimas“, ir pasvarstęs diplomatiškai pridūrė: „Turbūt šiuo metu ūkyje turiu viską, ko reikia.“

Žemaitijos ūkininkas Antanas Jankauskas patenkintas Kuhn padargais, kurie patikimai tarnauja šešerius metus

Žemaitijos ūkininkas Antanas Jankauskas, turintis apie 200 ha žemės ir auginantis apie 220 raguočių, taip pat smalsiai apžiūrinėjo demonstruojamą techniką. „Grūdinių kultūrų neauginu, pats gaminu pašarus, todėl didžioji dalis žemės – pievos ir ganyklos. Ūkyje naudoju Kuhn šienapjovę ir grėblį. Padargams jau šešeri metai, tačiau kol kas dėl jų problemų neturėjau, tai iš tiesų patikima technika“, – tikino A. Jankauskas.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos