Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Technika
Jau du dešimtmečius gaminami savaeigiai pašarų smulkintuvai

Berlynas / Kaunas. Prieš dvidešimt metų iš Vokietijos pašarų dorojimo technikos gamintojos „Krone“ gamyklos išriedėjo pirmasis savaeigis pašarų smulkintuvas Krone Big X. Nuo 2002 m. šios mašinos darbuojasi ir Lietuvos ūkiuose.

Pirmasis savaeigis „Krone“ pašarų smulkintuvas dienos šviesą išvydo 2000-ųjų gegužę Špelės mieste esančioje gamykloje. Pristačiusi savaeigę, greitaeigę 40 km/val. greičiu galinčią važiuoti pašarų smulkinimo mašiną gamintoja užpildė visą pašarų dorojimo technikos grandinę.

Atsižvelgiant į rangovų ir žemdirbių pageidavimus, smulkintuvas komplektuotas su EasyFlow  žolės rinktuvu ir EasyCollect kukurūzų pjaunamąja. Nemažai pirmojo smulkintuvo savybių ir funkcijų išlikę iki šių dienų: hidrostatinė važiuoklė ir bepakopė pavara, visų keturių varomųjų ratų sistema; šeši masės tiekimo volai; 750 mm skersmens ir 830 mm pločio smulkinimo būgnas su 32 V formos peiliais.

Bioversija 2024 04 26 m7

Įdomu tai, kad iš pradžių smulkintuve Big X buvo įrengtas 605 AG variklis, tačiau vėliau gamintoja „Krone“ jį pakeitė mažesniu 540 AG, bijodama, kad 2000 m. klientams didesnės kaip 600 AG galios variklis pasirodys per daug galingas šio tipo mašinai.

Šiuo metu žolinių pašarų technikos gamintoja „Krone“ siūlo dviejų serijų aštuonių skirtingų versijų savaeigius smulkintuvus Big X, pradedantnuo mažiausio 490 AG galios Big X 480, baigiant 1 156 AG galingumo Big X 1180.

Per 20 m. gamintoja sukūrė nemažai novatoriškų ir unikalių Big X sprendimų, turėjusių įtakos šių mašinų populiarumui. Neseniai pristatyta ir mašina su biomasei smulkinti skirtu 40 peilių būgnu. Per dvidešimt metų iš viso pagaminta ir parduota apie 5 300 savaeigių pašarų smulkintuvų Big X.

Mūsų šalyje Vokietijos gamintojos žolinių pašarų dorojimo technika prekiauja bendrovė „Lytagra“. Pirmasis pašarų smulkintuvas Big X Lietuvoje pradėjo dirbti 2002 m. „Lytagros“ žemės ūkio bendrovėje Bernatonyse, Kauno rajone. Šioje bendrovėje dirba ir galinga Big X 1100 modelio mašina, sukomplektuota su 9 m kukurūzų pjaunamąja.

Pasak gamyklos „Krone“ atstovo Baltijos šalims Edgaro Apanavičiaus, Lietuvoje populiarūs mažesnio galingumo nuo 490 iki 630 AG savaeigiai smulkintuvai, paprastai komplektuojami su 8 eilių 6 m darbinio pločio kukurūzų pjaunamosiomis. Šias mašinas renkasi stambūs gyvulininkystės ūkiai ar bendrovės, kasmet nuimančios apie 300 ha kukurūzų.

Gamyklos atstovo pastebėjimu, atlikti tyrimai patvirtino, kad derlių dorojant su platesne pjaunamąja ir važiuojant mažesniu greičiu nuimama daugiau masės ir sunaudojama gerokai mažiau degalų.

„Per dvidešimt metų smulkintuvas technologiškai pasikeitė, bet pagrindinis principas išliko toks pat. Nuo pat pradžių gamintoja siekė, kad mašina gamintų itin kokybišką pašarą. Dažniausiai smulkintuvai siūlomi su 4 varančiųjų ratų sistema, taip pat su hidrauline važiuoklė, kai kiekviename rate įrengiamas hidraulinis variklis. Šis sprendimas supaprastina ir palengvina apsisukimą galulaukėse“, – sako E. Apanavičius. Jis pabrėžia, kad smulkintuvai gali būti komplektuojami atsižvelgiant į kiekvieno ūkininko poreikius, tačiau, kaip ir visoje šiuolaikinėje technikoje, didžiulis dėmesys skiriamas operatoriaus komfortui.

Neskaitant į šalį įvežamų naudotų mašinų, iš viso Lietuvoje dirba daugiau kaip dvi dešimtys naujų savaeigių pašarų smulkintuvų Krone Big X . Mūsų ūkiuose darbuojasi ir šios gamintojos žoliapjovės, grėbliai, vartytuvai, ritinių presai bei rinktuvinės ir pervežimo priekabos.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos