Basf a1 08 12 23 Basf m1 08 12 23
Technika
Rekordas Lukšiuose – per 24 valandas sėjai paruošta 56 ha

Šakių r., rugsėjo 9 d. Šįryt Lukšių žemės ūkio bendrovėje buvo pasiektas rekordas – per 24 val. plūgu Kverneland Ecomat įdirbtas 56 ha plotas. Keisdamiesi kas 5–7 valandas, ištisą parą dirbo du bendrovės artojai – Nerijus Vais ir Jonas Petkūnas. 190 AG Case IH MXM traktorius su 6 korpusų plūgu startavo vakar 10 val. 45 min.

Mintis siekti rekordo kilo UAB „Dotnuvos projektai“ technikos skyriaus vadovui Valentinui Bogačiovui. Pasak jo, norėta ne tik įdirbti kuo didesnį žemės plotą, bet ir atkreipti dėmesį į arimo kokybę, išsiaiškinti, kokios galimybes taupyti javų auginimo išlaidas, taip pat įvertinti seklaus arimo plūgu Kverneland Ecomat privalumus. „Tik antrus metus gaminamas padargas gali dirbti ir giliai (iki 18 cm gyliu), ir sekliai (iki 6 cm), t.y. atlikti skutimo operaciją. Sumažinus arimo gylį, dirbama našiau, sumažėja kuro sąnaudos“, - teigė V. Bogačiovas. Specialisto nuomone, sumažinus arimo gylį 1 cm, galima sutaupyti iki 5 proc., ariant 4 cm sekliau – net iki 20 proc. degalų.

Lietuvoje deklaruota apie 1 mln. ha ariamos žemės, suarti 1 ha reikia apie 18-20 l degalų. Sekliau (10-12 cm) suarus visą deklaruotą plotą, būtų sutaupyta apie 5 mln. litrų degalų. Nauda akivaizdi. Juolab, kad kylant kuro pardavimo ir mažėjant grūdų supirkimo kainoms, tapo ypač aktualu mažinti išlaidas. Tuo tarpu javų auginimo savikainoje arimui tenka bemaž 30 proc. visų išlaidų.

Bioversija 23 09 01 m7

Vakar buvo planuota suarti ne mažiau kaip 50 ha. Užsibrėžtą tikslą pavyko viršyti daugiau kaip 6 ha. „Deja, degalų sutaupėme mažiau negu tikėjomės – 1 ha įdirbti reikėjo 15,85 l kuro, nes buvusiame rapsų pasėlyje kai kuriose vietose palikta per aukšta ražiena, o stengtasi arti ne mažesniu kaip 10 km/val. greičiu“, - teigė renginio organizatorius, tikėjęsis kuro sąnaudas sumažinti iki 13-14 l/ha. Laukas įdirbtas vidutiniškai 11 cm gyliu. Dirvos dirbimo sąnaudas skaičiavo Šakių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus inžinierius Albertas Navarskas.

Laukų skutimas nepakeičia arimo

Populiarėjanti neariamoji žemės dirbimo technologija Lietuvoje pradėta taikyti palyginti neseniai, pavyzdžiui Lušiuose neariant įdirbama tik 30 ha iš 2 000 ha ploto. Ūkio vadovo Jono Pranaičio teigimu, jei siekiama laikytis technologijos reikalavimų, skusti reikėtų du kartus. „Taigi degalų sąnaudos gali būti tokios pat, kaip ir ariant sekliai, todėl, prieš apsisprendžiant diegti neariamąją žemės dirbimo sistemą, reikia gerai apsvarstyti ir įvertinti visus privalumus bei trūkumus“, - svarstė ūkio vadovas.

V. Bogačiovas neneigė, kad išlaidų sutaupoma laukus įdirbant minimaliai, tačiau jo nuomone, skutant aukštas ražienas, lieka daug šiaudų, kuriuose gausu ligų sukėlėjų. „Tokiame lauke pasėti javai sirgs, todėl mažiausiai vieną kartą reikės papildomai purkšti, tam išleisite ne mažiau 100 Lt/ha“, - aiškino V. Bogačiovas. Be to, minimalaus žemės dirbimo technika palyginti brangi, o su Kverneland Ecomat įdirbtame lauke galima sėti jau kitą dieną tradicinėmis sėjamosiomis. Jis pabrėžė, kad su norvegišku padargu laukus būtų galima įdirbti pavasarį. Užsienyje ypač propaguojama rudenį nearti, nes taip mažinama vandens telkinių tarša. Kai kuriose šalyse ūkininkams, kurie rudenį nesuarė dirvų, mokamos subsidijos. Švedai už 1 ha gauna 150 EUR (517,5 Lt) subsidiją.

Nesivaikant rekordų, su Kverneland Ecomat per dieną galima įdirbti 30 ha plotą. Patyrę artojai su juo gali arti tik 8 cm gyliu, nors maksimalus įdirbimo gylis – 18 cm. Prie kiekvieno korpuso dar galima pritvirtinti podirvio purentuvus, kurie išpurena papildomą 8 cm sluoksnį. Jei dirvos durpingos ar molingos, vietoj įprastų verstuvių montuojamos plastikinės. Lietuvos žemdirbiai jau įsigijo 9 plūgus Kverneland Ecomat. Dainavos žemės ūkio bendrovėje apskaičiuota, kad pavasarį sekliai suartame lauke derlius buvo 0,5 t/ha didesnis negu giliai.

Seklaus arimo plūgas turi ir daugiau pranašumų prieš įprastą. „Giliai suartą lauką dar reikia kultivuoti, o su šiuo agregatu viskas atliekama vienu važiavimu. Dirvos įdirbimo kokybė nenukenčia, derliai nesumažėja“, - tikino V. Bogačiovas. Kalbėdamas apie analogų neturinti padargą, jis pabrėžė, kad pagrindiniai plūgo Kverneland Ecomat skirtumai nuo tradicinio padargo yra taupumas, didelis našumas ir mažesnės kuro sąnaudos. 6 korpusų plūgas Kverneland Ecomat turėtų būti agreguojamas su 150-160 AG, 7 – su 160-170, 8 – su 190 AG ir didesnės galios traktoriais. „Galios atsarga reikalinga, jei ariama drėgna dirva“, - teigė "Dotnuvos projektų" technikos skyriaus vadovas.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ar tenkina išmokų avansai?
  Visos apklausos