Dotnuva, kovo 23 d. Nuo šios savaitės pradžios dėl pasėlių plotų išmatavimo su GPS (Global Positioning System) aparatais ūkininkai gali kreiptis į Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) rajonų biurus. Kiekviename biure dirba profesionalūs konsultantai, turintys šiuos aparatus.
Laukų išmatavimas GPS aparatu Konsultavimo tarnybos biuruose ūkininkui kainuos nuo 1,7 iki 21 Lt už hektarą be PVM. Kuo didesnis pasėlių plotas, tuo įkainis mažesnis. Pasak LŽŪKT direktoriaus Vilmanto Tovensko, Konsultavimo tarnybos įkainiai yra daug mažesni negu privačių matininkų.
Privačiose įmonėse matavimo paslaugos kainuoja iki 50 Lt/ha, priklausomai nuo matuojamo ploto dydžio.
Konsultantai GPS aparatais išmatavę reikiamus pasėlių plotus, duomenis perkelia į kompiuterį. Apdoroti išmatavimai atspausdinami ant popieriaus bei įrašomi į diskelį (Floppy A:). Su šiais duomenimis ūkininkas gali kreiptis į savivaldybes ar seniūnijas, pažymėti pasėlių laukų ribas žemėlapiuose bei užpildyti deklaracijas.
Kai kurie ūkininkai planuoja patys įsigyti GPS aparatus. Žemės ūkio ir kaimo verslo centro generalinis direktorius Sigitas Puodžiukas įspėja ūkininkus nebūti patikliais ir neskubėti įsigyti nepatikimų prekeivių siūlomos pigios neprofesionalios GPS įrangos.
LŽŪKT Pastatų statybos ir mechanizavimo specialistas Dalius Aksenavičius „Mano ūkiui“ sakė, kad žemdirbiai neapsiriks rinkdamiesi įrangą, jei atkreips dėmesį į aparato kainą ir matavimo tikslumo galimybes. „Paprastai GPS aparatai kainuoja nuo 600 iki keliasdešimties tūkstančių litų. Dažniausiai kuo aparatas brangesnis, tuo jis tikslesnis. Pigiu aparatu nebus gauta reikiamo tikslumo duomenų, o patikros metu, nustačius didesnį skirtumą negu 3 procentai tarp deklaruotų ir faktiškai išmatuotų pasėlių plotų, ūkininkui grės bauda“, – aiškino LŽŪKT specialistas.
Pasak D.Aksenavičiaus, GPS įrangą ūkininkui verta pirkti tuomet, jei ūkininkas turi daug žemės. Profesionalūs GPS imtuvai, kuriais galima gana tiksliai išmatuoti pasėlių plotus, yra brangūs. Žemdirbiams, turintiems nedidelius laukų plotus, labiau apsimoka pasisamdyti konsultantą.
GPS (Global Positioning System) yra navigacinė sistema, kurią sukūrė JAV kariškiai. GPS sistema yra paremta ryšiu su aplink Žemę skriejančiais 24 palydovais. Anksčiau GPS buvo naudojama tik kariniams, bet nuo 1980 m. buvo pradėta naudoti ir civiliniams tikslams. GPS dirba bet kuriame pasaulio krašte, bet kokiomis oro sąlygomis ir 24 valandas per parą. GPS palydovai per parą Žemę apskrieja du kartus labai tikslia orbita. Jie perduoda aukšto dažnio radijo signalus su laiko ir atstumo duomenimis, kuriuos priima GPS imtuvas. Šiuo imtuvu naudotojas nustato savo vietą Žemės rutulyje. Ryšys su palydovais yra nemokamas, reikia turėti tik GPS imtuvą.
GPS imtuvu galima ne tik išmatuoti įvairius plotus, bet ir nustatyti nueitą kelią bei keliais mygtuko paspaudimais pažymėti visus dominančius taškus. Imtuvas yra komplektuojamas su specialia programine įranga, kompiuteryje apdorojančia GPS aparatu gautus duomenis.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Traktorių pardavimai krenta į istorinį dugną: kas laukia toliau?
2024-12-02 -
Ledai pajudėjo – valdžia ieško sprendimų technikos pravažumui keliais užtikrinti
2024-11-29 -
„Metų traktorius 2025“: nuo galingiausio masinės gamybos traktoriaus iki elektrinio
2024-11-11
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)