Pašarų gamybos mašinų rinkoje - nauji vardai
2011-06-02

Šilalės r., birželio 2 d. Kokybiškiems gyvulių pašarams pagaminti svarbu ne tik gera žolė, bet ir tinkama technika. Pašarams ruošti gyvulininkystės ūkių savininkai dažniausiai renkasi dvi technologijas - ritinių gamybą arba žalios masės konservavimą kaupuose ar tranšėjose. Šioms technologijoms tinkamos naujos technikos pasirinkimo galimybes ūkininkams suteikia bendrovė „SV Technika", antrą sezoną pristatanti Slovėnijos kompanijos SIP šienapjoves, grėblius ir vartytuvus, Vokietijos gamintojo „Bergmann" rinktuvines priekabas. Laukuvos sen., Stročių k., surengtoje lauko dienoje Žemaitijos ūkininkams pirmą kartą pademonstruotas ir Olandijoje gaminamų Kuhn presų darbas.

Per 40 metų gamybos patirtį turinčios kompanijos SIP žolės dorojimo mašinos išsiskiria precizinėmis kopijavimo sistemomis. Gana plačiai Europoje, ypač kalvotesnėse ar kalnuotose vietovėse, naudojamos mašinos Lietuvoje kol kas mažai žinomos. Ši kompanija gamina dviejų modelių diskines šienapjoves. Mažesniems plotams tinkamiausios yra Opticut, dideliu našumu išsiskiria Silvercut šienapjovės, kurios gali būti su plaušintuvėmis arba be jų. Šias šienapjoves galima kabinti prie mažesnės galios traktoriaus. Jos gana kompaktiškos ir stabilios, nes transportinėje padėtyje sulankstytos mašinos masės centras sutampa su traktoriaus centrine linija, tad nėra vertikalaus šoninio apkrovimo.

Šienapjovių diskai apsaugomi ne brangiais vadinamaisiais moduliais - kiekvienas diskas turi nukerpamo kaiščio apsaugą, o kaištį pakeisti paprasta ir kainuoja nedaug. Be to, kiekvienas diskas turi atskiras apsaugas tiek iš priekio, tiek ir iš galo. „Unikalus SIP šienapjovių konstrukcinis elementas - apsaugos nuo didesnių kliūčių funkcija: sutikusi kliūtį, per kurią negali pervažiuoti, šienapjovė atsilenkia horizontalia kryptimi atgal, o atsilenkdama atgal kyla į viršų", - mašinos apsaugos galimybes pristato bendrovės komercijos direktorius Mindaugas Urmonas.

Mindaugo Urmono teigimu, lauko dienoje Žemaitijoje ūkininkai galėjo pirmą kartą savo akimis pamatyti kai kurių „SV Technikos" siūlomų pašarų mašinų demonstracinį darbą laukuose

Norintieji, kad nupjauta žolė greičiau apvystų ir džiūtų, gali rinktis šienapjoves su plaušintuvėmis. Pjaunamos ir plaušinamos pradalgės plotį galima reguliuoti deflektoriais. Intensyviam plaušinimui tinkamiausios pirštinės plaušintuvės. Liucernoms, dobilams, kad nebūtų pažeidžiami jų lapeliai, siūlomos šienapjovės su būgninėmis plaušintuvėmis. M. Urmono pastebėjimu, šienapjovių su plaušintuvėmis kasmet parduodama mažiau, nes dauguma mūsų ūkininkų pjauna tinkamos brandos, neperaugusią žolę ir gamina silosą arba šienainį, tad džiūvimo procesui paspartinti plaušintuvė kaip ir nereikalinga. Juolab kad plaušintuvės funkcijas gali atlikti SIP grėblys, taip pat ir Spider vartytuvas, kuris ne tik apverčia žolę, bet ir sukdamasis dideliu greičiu ją plaušina.

Nors vartytuvų paklausa nėra didelė, tačiau žolei vartyti ir kokybiškam šienui ruošti kompanija SIP gali pasiūlyti mašinas, kurių didžiausias darbinis plotis 8,15 m. Prikabinami SIP Star grėbliai žolę grėbia į šoninę pradalgę. Gaminamos 1 arba 2 rotorių mašinos, pastarosios gali grėbti centrinę arba šoninę pradalges, kurių gali būti viena arba dvi. Šių grėblių darbinis plotis nuo 3 iki 6 m hidrauliškai reguliuojamas iš traktoriaus kabinos.

Šiaulių r. ūkininko Ričardo Ditmano 120 mėsinių galvijų ūkyje pašarams ruošti naudojamas vartytuvas Spider. „Į lauko dieną atvykau pasižiūrėti ir kitų mašinų darbo laukuose", - sako ūkininkas.

Naujiena Lietuvoje

Tiek sausos, tiek žalios žolės masės presavimas į ritinius - patogi ir vis labiau populiarėjanti pašarų ruošimo technologija. Lietuvoje siūlomų presų asortimentas nuo šių metų išplėstas ir kompanijos „Kuhn" būgniniais ir diržiniais presais, kurie, M. Urmono teigimu, yra naujiena Lietuvos rinkoje. Prieš trejus metus diržinių presų buvo parduodama 2 kartus mažiau negu būgninių, o dabar jie sudaro 70 proc. visų parduodamų. „Dėl patobulintos konstrukcijos - įrengtų specialių grandiklių, valytuvų ir specialios viršutinio būgno diržo pavaros - diržai nebuksuoja, ritiniai nesivelia net presuojant drėgną ar ypač lipnią žolę, pavyzdžiui, liucerną", - konstrukcinius diržinių presų elementus pristato specialistas. Šie presai ypač tinka sausai masei formuoti.

Kintamos kameros VBP presai gali formuoti 0,8-1,6 m skersmens ritinius, kurie presuoti pradedami nuo pat pradžių, tad daugiau masės suspaudžiama, o ritinys būna tvirtesnis. „Su šiuo presu galima gaminti didesnio diametro ritinius, tad didėja našumas", - sako S. Urmonas. - Iš to paties žolės masės kiekio būgniniu presu galima pagaminti 1000 (1,2 m diametro), diržiniu - tik 640 (1,5 m skersmens) ritinių."

Plėvele apvyniotas ritinys atsargiai nuleidžiamas ant žemės - speciali užuolaidėlė saugo nuo pradūrimų

Naujas rinkoje ir presas-vyniotuvas Kuhn i-BIO. Tai manevringa, nedidelio svorio (3,5 tonos) mašina, kuria per valandą galima supresuoti ir apvynioti plėvele iki 30 ritinių. Jam traukti pakanka nedidelės galios (apie 100 AG) MTZ tipo traktoriaus. Formuojamų ritinių diametras - 1,2 m.

Ir surenka, ir susmulkina

Dideliems ūkiams bendrovė „SV Technika" rekomenduoja rinktis pašarų konservavimo technologiją tranšėjose arba kaupuose ir siūlo Bergmann rinktuvines priekabas, kuriomis žalia masė ne tik surenkama, bet ir susmulkinama. Priekaboms našumo suteikia įdiegta dviejų rotorių sistema: pirmasis rotorius masę susmulkina, antrasis transportuoja ją į kėbulą. Anot bendrovės pardavimo vadybininko Žemaitijoje Artūro Dambrausko, kuris savo pienininkystės ūkyje pats dirba su šia technika, per dieną į silosinę galima atvežti iki 20 priekabų žalios masės, ilgiausia laiko sugaištant kelyje, o ne renkant ar iškraunant masę.

Bergmannpriekabas pristatęs vadybininkas Artūras Dambrauskas dirba ir savo ūkyje - augina apie 140 karvių

Penkerius metus gyvuojanti bendrovė „SV Technika" žemės dirbimo, sėjos, pasėlių priežiūros, purškimo mašinų asortimentą pernai išplėtė pašarų gamybos technika. Komercijos direktorius M. Urmonas pripažįsta, kad prieš penkerius metus žengtas gana drąsus žingsnis. „Atėjome tikrai gerokai per vėlai - rinka užpildyta, technikos pasiūla didžiulė, žinomų ir garsių įmonių mašinomis jau buvo prekiaujama, - prisimena jis. - Bet laikas parodė, kad siūlydami išskirtinę vien tik prikabinamą techniką pamažu pelnome ūkininkų pasitikėjimą, nes parduodamos technikos skaičius kasmet didėja. Jau vien tik šiuo metu esame pardavę mašinų tiek, kiek pernai per visus metus."

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.05.14

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką keisite ūkyje, jeigu ES smarkiai apribos pesticidų ir cheminių trąšų naudojimą?
Orai