Basf A1 2024 05 28 Basf m1 2024 05 28
Technika
Nepaisant tiekimo grandinės sutrikimų, traktorių rinka auga

Briuselis. Nepaisant tiekimo grandinės iššūkių, su kuriais susiduria technikos gamintojai, pirmąjį šių metų pusmetį traktorių rinka augo, o verslo barometras rodo, kad pikas jau pasiektas.

Per pirmuosius šešis šių metų mėnesius Europoje užregistruota apie 115 146 traktoriai, skelbia Europos žemės ūkio technikos gamintojų asociacija (CEMA), remdamasi iš nacionalinių institucijų gautais technikos registracijos duomenimis.

Tarp visų registruotų traktorių 32 353 transporto priemonės buvo 37 kW (50 AG) ir mažesnės ir 82 793 – 38 kW ir didesnės galios. CEMA mano, kad tarp bendro registruotų „traktorių“ skaičiaus 89 060 transporto priemonių yra žemės ūkio traktoriai, o likusią dalį sudaro keturračiai, teleskopiniai krautuvai ar kita įranga.

Bioversija 2024 04 26 m7

Šie skaičiai patvirtina didelę paklausą, nes ūkininkai, rangovai ir visi kiti Europos žemės ūkio maisto grandinės dalyviai labai stengėsi užtikrinti prieigą prie saugaus ir maistingo maisto besitęsiančios pandemijos metu.

Apskritai per pirmuosius šešis 2021 m. mėnesius Europoje buvo užregistruota 25 proc. daugiau žemės ūkio traktorių, palyginti su pirmuoju 2020 m. pusmečiu, kuriam pandemija padarė ypač didelį poveikį. 2021 m. gamybos ir platinimo suvaržymai dėl COVID-19 po truputį laisvėjo, bet negrįžo į įprastą būseną, nes gamintojams vis dar daug sunkumų kelia komplektuojamųjų dalių tiekimo grandinės sutrikimai, konkuravimas dėl ribotos pasiūlos, pasauliui pamažu atsigaunant po pandemijos.

Geriausios verslo nuotaikos – gegužę ir birželį

Remiantis naujausiu CEMA barometru, atrodo, kad bendras Europos žemės ūkio mašinų pramonės verslo klimato indeksas aukščiausią tašką pasiekė gegužės ir birželio mėnesiais (didžiausias nuo 2008 m.). Rugsėjį indeksas trečią mėnesį iš eilės šiek tiek sumažėjo, nes kai kurios įmonės jau ne taip palankiai vertino savo veiklą, bet vis vien išliko gana aukšto lygio (iki 63 balų 100 balų skalėje).

Ekstremalus žaliavų kainų padidėjimas ir tiekimo sutrikimai daro įtaką užsakymų vykdymui, todėl net 40 proc. įmonių neabejoja, kad per artimiausią mėnesį dėl tam tikrų dalių trūkumo gamyba gali būti sustabdyta.

Kita vertus, traktorių paklausa Europoje išlieka stabili. Pramonė vis dar mato didelį investicijų poreikį beveik visoje Europoje, ypač tarp Vidurio ir Rytų Europos, taip pat NVS šalių ūkininkų, todėl neabejoja, kad apyvarta iki metų galo dar augs, tad ir metus pabaigs su gerais rezultatais. Apklausų dalyviai tikisi, kad šiemet jų įmonių apyvarta padidės mažiausiai 10 procentų.

Pandemijos įtaka 2020 m. traktorių registracijai

Remiantis skaičiais, gautais iš nacionalinių valdžios institucijų, pernai Europoje iš viso buvo užregistruota apie 189 242 „traktoriai“. Iš jų 49 338 transporto priemonės buvo 37 kW (50 AG) ir mažesnės galios, o 139 904 – 38 kW ir didesnės galios. CEMA mano, kad tarp šių transporto priemonių 149 667 yra žemės ūkio traktoriai, o likusią dalį sudaro keturračiai, teleskopiniai krautuvai ar kita įranga. Į tai būtina atkreipti dėmesį, nes tokiose šalyse, kaip Slovakija, Suomija, Islandija, Švedija, Liuksemburgas, Estija ir Kroatija, ši technika užima daugiau kaip pusę traktorių registracijų.

Nors skaičiuojant bendrai žemės ūkio traktorių registracija per visus 2020 m. sumažėjo maždaug 3 proc., palyginti su 2019 m., tačiau tai vis vien rodo santykinį stabilumą, palyginti su ankstesniais metais. Ypač didelį neigiamą poveikį turėjo COVID-19 pandemija, nes traktorių registracija antrąjį 2020 m. ketvirtį, palyginti su 2019 m. tuo pačiu laikotarpiu, sumažėjo beveik 20 procentų.

Sezoniniai žemės ūkio darbai negalėjo laukti, tad pramonė pademonstravo savo atsparumą trečią (+7,5 proc., palyginti su 2019 m.) ir ketvirtą ketvirtį (+4 proc., palyginti su 2019 m.).

Analizuodama registruotų traktorių galią, CEMA atkreipia dėmesį, kad pagrindinės 56–129 kW galios kategorijos, kuri paprastai užima 60 proc. registracijų, traktorių praėjusiais metais buvo įregistruota 8 proc. mažiau nei 2019 metais.

Dviem didžiausiomis Europos žemės ūkio traktorių rinkomis tradiciškai išliko Prancūzija ir Vokietija – šioms šalims atiteko beveik 4 iš 10 Europoje registruotų žemės ūkio traktorių. Pridėjus Italiją, 1 žemės ūkio traktorius iš dviejų patenka tik į tris rinkas. O įtraukus JK, Ispanijos ir Lenkijos rinkas, akivaizdu, kad daugiau nei du trečdaliai visų Europos žemės ūkio traktorių registruota tik 6 šalyse. Iš šių 6 pagrindinių rinkų tik Vokietijoje ir Lenkijoje traktorių 2020 m. įregistruota daugiau, palyginti su 2019 m., o Prancūzijoje, Italijoje, JK ir Ispanijoje – mažiau.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos