Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Technika
Naudotą techniką renkasi, nes nenori įsipareigoti bankui

Raseinių r. Valdas Stumbra savo jėgomis Raseinių rajone kuriasi jau daugiau kaip dešimtmetį. Tvarkosi namus ir ūkio infrastruktūrą, plečia dirbamos žemės plotus, atnaujina technikos parką, tiesa, perka ne naujas, o naudotas mašinas, kurias pats tvarko ir remontuoja.

Augalininkystės krypties ūkį įregistravo 2010 metais, pradžia – 14 hektarų. Šiuo metu jaunas ūkininkas dirba per 400 ha, didžioji jos dalis – nuomojama ir apie 20 km nutolusi nuo namų. darbuotojų V. Stumbra nesamdo.

Nuomoja žemę ne tik Raseinių, bet ir Kauno rajone. Ūkininkavimo pradžioje teko nemažai dirbti 0,5–1 ha dydžio sklypų, bet ilgainiui pavyko ne tik dirbamą plotą padidinti, bet ir sklypų skaičių sumažinti, laukus jungiant, keičiantis su kaimynais.

Bioversija m7 2024 03 29

„Kai dirbi ir svajoji, svajonės pildosi“, – juokiasi V. Stumbra, džiaugdamasis didėjančiais laukais, kurių plotai dabar jau ir 15, ir 35 ha siekia.

Technika ūkyje ilgai neužsibūna

Dirbti žemę V. Stumbra pradėjo Belarus traktoriumi, o pirmasis vakarietiškas buvo 100 AG naudotas John Deere, kurį įsigijo Vilniaus rajone. Dirbęs juo apie metus, perėjo prie rusiško T150.

Dirbamiems plotams plečiantis pradėjo pirkti naudotas vakarietiškas mašinas. „Rankas turiu, galva dirba, tai techniką su broliais patys remontuojame, kelerius metus ja padirbame ir parduodu. Galiu drąsiai pasakyti, kad iš ūkio technika išvažiuoja tvarkingesnė nei atvažiuoja įsigijus“, – tikina ūkininkas, per dvylika ūkininkavimo metų pakeitęs nemažai įvairių gamintojų žemės ūkio mašinų.

Jo nuomone, nėra prasmės ilgai dirbti ūkyje ta pačia mašina – geriau tvarkingą parduoti ir naujesnę, šiek tiek modernesnę įsigyti.

Savamoksliu mechaniku save vadinantis ūkininkas garsių prekių vardų nesivaiko, nes tai turi didžiulę įtaką kainai, be to, ir prie konkrečių gamintojų neprisiriša. Techniką įsigyja pagal pasiūlą ir finansines galimybes, o pagrindiniai kriterijai – išvaizda, techninė būklė ir prieinama kaina.

V. Stumbra ES investicine parama technikai įsigyti nesinaudojo. Ne tik galimybių, mat mažai nuosavos žemės turi, bet ir didelio noro tam nėra.

Ūkininko įsitikinimu, nauja technika beprotiškai brangi, o parama sudaro nelabai reikšmingą dalį, bet įsipareigojimus tenka prisiimti.

„Kas iš to, kad yra į ką pažiūrėti, kieme daug technikos, bet kišenėse švilpia vėjai. Geriau naudota technika, tuomet nuo bankų mažiau priklausai, o nesėkmės atveju finansiškai saugiau“, – įsitikinęs ūkininkas ir pripažįsta, kad visiškai išsiversti be išperkamosios nuomos paslaugų ar banko paskolų ūkininkaujant beveik neįmanoma.

Pirmenybę teikia našioms mašinoms

Siekdamas žemės ūkio darbus atlikti maksimaliai greitai, V. Stumbra laukų maždaug penkerius metus visai nearia, taiko minimalaus dirbimo technologiją.

Šiuo metu ūkyje – du rotoriniai javų kombainai (Fendt ir John Deere), du didelės galios traktoriai Claas 930 Axion ir Case IH Steiger 420 (trečią 260 AG Case IH pardavė), teleskopinis JCB krautuvas, savaeigis Challenger Rogator purkštuvas, pneumatinė Amazone sėjamoji, pakabinama Bogballe trąšų barstomoji, 8 m darbinio pločio diskinis Agroland skutiklis, krovininis automobilis.

Per ūkininkavimo metus išbandė ne vieno gamintojo javų kombainus: pradėjo nuo kratiklinių Fortschritt, vėliau juos keitė Massey Ferguson, Case IH derliaus dorojimo mašinomis, kol galiausiai nusprendė, kad reikia galingesnių ir našesnių rotorinių. Tad prieš trejus metus iš Lietuvos įmonių įsigijo 2009 m. gamybos rotorinį Fendt, po metų – 2006 m. gamybos John Deere javų kombainą.

„Jei kombainas būtų naujas, ko gero, užtektų ūkiui ir vieno galingo, tačiau kai naudoti, ramiau gyventi turint du – jei vienas sugenda, kitas važiuoja. Nors negaliu skųstis, kad per javapjūtę kombainai genda – atsakingai paruošiame juos prieš darbymetį, tad pasitaiko tik smulkių gedimų, kuriuos gana greitai pašaliname“, – sako ūkininkas.

Neseniai pardavė ir kelerius metus ūkyje naudotą 10 m darbinio pločio Lemken noraginį skutiklį ir vikšrinį 500 AG traktorių. Traktoriui pamainą jau rado – įsigijo ratinį Case IH Steiger, o štaididelio darbinio pločio (galvoja apie 8 m) noraginio skutiklio dar teks paieškoti, nes naudotųpasiūla labai maža, o nauji brangūs.

Vikšrinio traktoriaus, kuriuo labai patogu laukuose dirbti, atsisakė, nes iki laukų tenka nemažai važiuoti keliu. Ūkininkas neabejoja, kad riedėti ratiniu traktoriumi bus minkščiau ir komfortiškiau nei vikšriniu.

Naujausia ūkio technika – lenkiškas diskinis Agroland skutiklis, kuris yra viena iš nedaugelio įsigytų naujų mašinų. Prieš dvejus metus, pasinaudodamas išperkamąja nuoma, įsigijo ir naują JCB teleskopinį krautuvą – pakeitė juo penkerius metus ūkyje dirbusią tos pačios gamintojos mašiną.

Autorius: Gitana Kemežienė
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos