Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Technika
„Mūsų technikos parkas – tikras zoologijos sodas“
Valentinas ir Vilmantas Galiniai

Kėdainių r. Lančiūnavoje tris dešimtmečius puoselėjamo Galinių šeimos ūkio šeimininkai Vilmantas ir jo sūnus Valentinas supranta, kad būtina investuoti į modernią techniką, atnaujinti ir optimizuoti parką, jei nori dirbti patogiai ir efektyviai.

Nors ūkiai du, Vilmantas su sūnumi kartu dirba 750 ha žemės, naudojasi bendra gamybine baze, pastatais ir technika, tariasi dėl prioritetų, investicinių sprendimų. Ūkyje visus metus dirba penki darbuotojai.

Ūkį 1992 m. įkūrė Alfonsas Galinis. Nuo pat pradžių dirbo su sūnumi Vilmantu, kuris 1998 m. įregistravo savo ūkį. Pradėję ūkininkauti nuo 45 ha, po truputį didino dirbamos žemės plotus: iš pradžių turėjo 70, vėliau – 150, ilgą laiką – 400, o dabar – 750 hektarų.

Bioversija 2024 07 09 m7

Didžiausias dirbamo lauko plotas – 130 hektarų. Ši Vilmanto mamos tėviškėje plytinti žemė nuosava, bet nuo ūkio bazės Lančiūnavoje nutolusi 20 kilometrų. 10 ha laukus Galiniai priskiria prie mažesnių, o vyrauja 15, 20, 30, 45 ha laukai, nors dirba ir 50, ir 70 ha plotus.

Keičia sėjos technologiją

Maždaug prieš du dešimtmečius Galiniai pradėjo taikyti minimalaus dirbimo technologiją, bet buvo vėl grįžę prie arimo, bandė ir mišrų žemės dirbimo būdą.

Siekis mažinti sąnaudas ir savikainą, skatina ūkininkus dairytis į naujas technologijas ir mašinas, viena jų – sėjamoji. Tad kelerius metus net po kelis kartus Galiniai bandė įvairias sėjamąsias ūkyje, pirko juostinės sėjos paslaugą, daugiausia rapsams sėti, su skirtingų gamintojų mašinomis.

„Šiemet užsisakėme naują teleskopinį krautuvą, kurį turėjo pristatyti rugpjūtį, bet neseniai pranešė, kad tik spalį pradės gaminti. Tad iš smalsumo paskambinome „Horsch“ atstovams pasiteirauti, koks būtų juostinės Foxus sėjamosios pristatymo terminas. Atsakė, kad vieną sėjamąją gali atvežti iki rugpjūčio. Per 20 min. apsisprendėme, kad perkame, nes neaišku, kada vėliau ir už kiek gausime. Taip ir įsigijome naują 6 m darbinio pločio sėjamąją“, – pasakoja Valentinas.

Pasak jo, juostinės sėjos technologijair Horsch Foxus mašinos koncepcija jiems priimtiniausia, nes išsiskiria universalumu, darbų ekonomiškumu, be to, pasirinkimui įtakos turėjo ir šios mašinos populiarumas Lietuvos ūkiuose.

Nemažai mašinų ūkyje po dvi

Daugiau kaip prieš metus Galiniai įsigijo galingiausią 410 AG 8R serijos John Deere traktorių, kurį naudos ir naujai sėjamajai traukti. Tad dabar šeimos ūkio technikos parke du John Deere, trys Fendt ir vienas Belarus traktorius, likęs dar nuo ūkininkavimo pradžios ir naudojamas lengviems darbams.

Nors įsigijo naują sėjamąją, ūkininkai neparduoda senosios diskinės John Deere 750A, nes kaip vieną iš naujos mašinos trūkumų įžvelgia prastesnį darbą šlapiais metais.

„Senoji sėjamoji sutvarkyta, tad jei reikės šlapiais metais sėti, ją naudosime nuėmę slėgius. Reikia būti pasiruošusiems bet kokioms sąlygoms“, – vienbalsiai sako ūkininkai, nemažai mašinų turintys po dvi.

Tarp tokių mašinų – du New Holland javų kombainai, dvi išmaniosios trąšų barstomosios (Rauch ir neseniai įsigyta Bredal), galinčios pagal žemėlapius tiksliai tręšti kintama norma, du teleskopiniai krautuvai (ilgą laiko dirbo dviem Manitou, betvieną jų, įsigytą 2004 m., pardavė ir greitai jį pakeis dar gaminamas Kramer), du prikabinami 5 t talpos Dammann purkštuvai, du sunkvežimiai su priekabomis.

„Norint našiai dirbti ir darbus padaryti greitai, geriau turėti dvi mašinas. Be to, jei viena sugenda, darbai nesustoja, nes kita gali dirbti – tai tam tikras būdas apsidrausti ir sumažinti riziką“, – įsitikinę Galiniai.

„Mūsų technikos parkas – tikras zoologijos sodas. – juokiasi Vilmantas. – Jame vyrauja skirtingų gamintojų mašinos, kurias rinkomės pagal kainą ir kokybę, link aukščiausio lygio technikos eidami palaipsniui.“

Autorius: Gitana Kemežienė
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos