Basf A1 2024 06 14 Basf m1 2024 06 14
Technika
Išaugo susidomėjimas javų kombainų nuoma

Kaunas. Lietuvos laukuose javapjūtė įgauna vis didesnį pagreitį, o javai dorojami ne tik nuosavais, bet ir nuomotais kombainais.

Prognozuotas rekordinis derlius, vėliau stipriai suguldyti pasėliai ir nenuspėjami orai mūsų šalies žemdirbius privertė turimus pajėgumus išplėsti nuomojamomis derliaus dorojimo mašinomis.

Javų kombainų, kaip ir kitos žemės ūkio technikos, nuomos pasiūla nemaža – šią paslaugą siūlo beveik visos didžiosios žemės ūkio technikos pardavimo bendrovės, dažniausiai nuomojančios atstovaujamo gamintojo prekės ženklo mašinas, taip pat ir nemažai mažesnių, nauja ir naudota technika prekiaujančių, įmonių. Internete gausu nuomos pasiūlymų įmonių tinklalapiuose ir pavienių skelbimų.

Bioversija 2024 04 26 m7

Javų kombainų nuomos kaina priklauso nuo gamintojo, modelio ir komplektacijos, jos amžiaus. Mažiausia skelbimuose nurodyta 10 tūkst. eurų be PVM suma sezonui, kai kuriuose skelbimuose pabrėžiama, kad susimokėjus nuomos kainą, netaikomi jokie motovalandų ar dienų apribojimai. Kai kur nuomos kaina skaičiuojama pagal nukultus hektarus, pvz., 75 Eur/ha.

Į kainą dažnai įskaičiuojamas kombaino atvežimas ir išvežimas, jo paruošimas prieš sezoną, techninė priežiūra ir gedimų šalinimas nuomos metu. Kai kurios įmonės už nuomos kainą siūlo ir operatoriaus apmokymą, pakaitinio kombaino galimybę, įvykus rimtesniam gedimui.

Štai viena nuomą teikianti įmonė savo tinklalapyje vardina žemės ūkio technikos nuomos privalumus, palyginti su technikos įsigijimu. Jų teigimu, nuomotis kombainą apsimoka, nes, palyginti su įsigijimu, nėra didelių finansinių įsipareigojimų, reikalinga minimali pradinė investicija, už techniką atsiskaitoma lanksčiu grafiku, nereikia mokėti palūkanų, garantuojamas servisas 24 valandas, suteikiama pakaitinė technika, nėra remonto kaštų, nereikia rūpintis technine priežiūra ir jos išlaidomis, visada gaunamas KASKO draudimas, taupomas laikas deryboms su bankais, notarais.

Populiarėja kombaino su operatoriumi nuoma

Beveik dešimtmetį žemės ūkio technikos nuomos sektoriuje dirbančios įmonės „DOJUS rental“ direktoriaus Aurimo Giedraičio pastebėjimu, šių metų tendencija – ypač išaugęs susidomėjimas kombainų nuoma likus iki javapjūtės mažiau nei mėnesiui. „Tam įtakos turėjo prognozuojami rekordiniai derliai ir tai, kad nemaža dalis pasėlių sugulė. Aišku, reikšmingas vaidmuo teko ir permainingiems, su nemažai lietaus, orams. Būtent tai žemdirbius ir paskatino ieškotis papildomų pajėgumų derliui nuimti“, – pagrindines išaugusios nuomojamų kombainų paklausos priežastis įvardija įmonės atstovas.

Pasak įmonės „DOJUS rental“ direktoriaus Aurimo Giedraičio, šiais metais kombainų nuomos paklausa gerokai išaugo ir viršijo įmonės šių metų planus

Jo pastebėjimu, lig šiol dauguma ūkių ir bendrovių, kurioms paprastai trūksta technikos derliui doroti, apie kombainų nuomą pradeda galvoti ir sutartis sudaro iš karto po javapjūtės. Šiemet dalis šių ūkių prieš pat javapjūtę dar papildomai išsinuomojo kombainų, nusprendę, kad neverta rizikuoti. Jų gretas papildė ir ūkiai, kurie įprastomis sąlygomis spėdavo nusikulti su savo turima technika. Kombainus nuomojasi tiek žemės ūkio bendrovės, tiek ir ūkininkai.

Įmonė javų kombainus išnuomoja visam sezonui. Nuomos kaina, priklausomai nuo kombainų dydžio, amžiaus, komplektacijos (pvz., ratinė ar vikšrinė važiuoklė) varijuoja nuo 20 iki 50 tūkst. eurų. Įmonėje galima išsinuomoti ne tik patį kombainą, bet ir kombainą su operatoriumi.

Pasak A. Giedraičio, nors šios paslaugos paklausa gana didelė ir ji vis auga, o ypač ją didina kvalifikuotų darbuotojų trūkumo kaimuose problema, tačiau kol kas ji sudaro gana nedidelę nuomos sutarčių dalį. Didžiausia kliūtis – nėra lengva rasti gerų, kompetentingų žmonių, galinčių dirbti tik porą mėnesių.

Kombaino su operatoriumi nuomos kaina šiek tiek didesnė nei vien tik kombaino, tačiau ji suteikia žemdirbiui daugiau patogumo, nes nereikia ieškoti žmogaus, galinčio sėsti už kombaino vairo. „Tačiau nuomotis vien kombainą visam sezonui yra geriau, nes laiko prasme suteikia daugiau lankstumo. Juo galima kulti visus ūkyje auginamus augalus iki pačių vėlyviausių kultūrų, o kombainai su operatoriais, kurie įdarbinami terminuotomis sutartimis, paprastai nuomojami tik pagrindinei masei, dažniausiai kviečiams, nukulti“, – pastebi A. Giedraitis.

„Jei ūkis turi laisvų pinigų, finansiškai galbūt ir apsimoka įsigyti savo kombainą, bet tokiu atveju prarandamas lankstumas“, – sako A. Giedraitis, vardydamas lankstumo aspektus. Vienas jų, iliustruojantis ir šių metų praktiką, – vietoj vieno, išsinuomoti du, t. y. rinktis nuomotis ne vieną galingą ir našų kombainą, o du mažesnius, nes jais lengviau kulti sugulusius javus. Antras dalykas – nuoma suteikia galimybę išbandyti įvairių gamintojų mašinas, nes kombainų nuomos pasiūla mūsų šalyje iš tiesų nemaža – galima rinktis pagal gamintojus, amžių ir kainą.

Kombaino nuoma sumažina rūpesčių

Daug kombaino nuomos privalumų įžvelgia ir Kelmės r. ūkininkas Vytautas Puidokas, bendrai su sūnumis Maridijumi ir Martynu dirbantis 900 ha. Nuosavo kombaino ūkininkai neturi, šiemet jau antrą sezoną jie javų derlių doroja nuomotu kombainu.

Prieš porą metų pardavę du nuosavus kombainus, jų žodžiais, kai dar galėjo už juos gauti normalią kainą, įsigyti kitos derliaus dorojimo mašinos kol kas neplanuoja. Pernai derliui nuimti kombainą nuomojosi iš mūsų šalies įmonės, juo visą sezoną atidirbo Maridijus, žemės ūkio technikos inžinierius.

Šiemet derliaus nuėmimą Puidokai buvo numatę patikėti Vokietijos įmonei, kuri nemažai metų teikia tokią paslaugą. Derliaus nuėmimo sezonu įmonės operatoriai su kombainais važiuoja per visą Europą – nuo Bulgarijos, Rumunijos iki Latvijos. Šios kombainų su operatoriais nuomos įmonės savininkas tokį darbo modelį perėmė iš JAV, kur pats kažkada dirbo kombainininku. Per sezoną vienas kombainas, kurių įmonė turi ne vieną dešimtį, sudoroja maždaug po 1 600 ha.

Ūkininkai Puidokai (iš kairės) – Martynas, Vytautas ir Maridijus – įžvelgia daugybę kombainų nuomos, ypač su operatoriumi, privalumų. Šios šeimos ūkyje javų derlius nuomotu kombainu dorojamas jau antrą sezoną

„Šlapiais metais, kai dar turėjome savo kombainus, ši vokiečių įmonė padėjo mums nuimti derlių ir tai mums labai patiko. Svarbiausia niekuo rūpintis nereikia – nei darbuotoju, kurio per sezoną mums trūktų, nei detalėmis, nei draudimu, tik degalų užpili ir viskas. Be to, požiūris į darbą visai kitoks nei mūsiškių“, – kodėl nusprendė rinktis tokį derliaus nuėmimo modelį, paaiškina Puidokai.

Jie tikina, kad nuomotis kombainą su patyrusiu operatoriumi apsimoka labiau nei investuoti į mašinos įsigijimą, nes jos atsiperkamumas priklauso nuo daugybės veiksnių, tarp kurių ir tai, ar perkamas naujas, ar naudotas, su parama ar be jos, apkrovimo lygis, draudimo ir detalių kainos ir t. t.

„Atlikome išsamius skaičiavimus, kurie rodo, kad pirkdami šią paslaugą mes nieko neprarandame, o rūpesčių gerokai sumažėja, be to, patys galime į kitus darbus koncentruotis, juk per javapjūtę rapsų sėja prasideda. Radus kvalifikuotą darbuotoją, reikėtų jam darbo visus metus suteikti. O čia atvažiavo, nukūlė ir išvažiavo“, – sako ūkininkai.

Tiesa, Puidokai apgalvojo ir atsarginį planą, jei dėl koronaviruso ar kitų priežasčių suplanuotasis variantas nepavyktų. Juo, beje, teko ir pasinaudoti, nes Vokietijos įmonės kombainas su operatoriumi kol kas Kelmės r. dar nepasiekė, nors ūkyje, auginančiame žieminius rapsus, žieminius ir vasarinius kviečius, pupas ir cukrinius runkelius, javapjūtė jau įpusėjo.

„Tos firmos kombainai su operatoriais užstrigo kažkur Rumunijoje ar Bulgarijoje. Greičiausiai, jie į Lietuvą šiemet ir nebeatvyks. Tačiau radome išeitį – išsinuomojome kombainą su operatoriumi iš vietinės įmonės“, – sako Martynas Puidokas.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos