Basf A1 27 02 24 Basf 27 02 24 m1
Technika
Dvi įmonės skelbiasi esančios traktorių rinkos lyderės

Kaunas. Dvi žemės ūkio technikos tiekimo įmonės – „East West Agro“ (EWA) ir „DOJUS agro“ – socialiniuose tinkluose paskelbė esančios traktorių rinkos lyderės pagal 2020 m. registruotų traktorių skaičių.

Socialiniuose tinkluose pasipylė klausimai ir diskusijos, kodėl taip yra, kuri įmonė skelbia netikrus ar netikslius duomenis.

Paprašėme abiejų įmonių vadovus portalui manoūkis.lt pakomentuoti šią situaciją ir kodėl ji kyla, jeigu duomenų šaltinis vienas – Traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų bei jų priekabų registro duomenys?

Bioversija m7 2024 02 22

„East West Agro“ generalinis direktorius Gediminas KVIETKAUSKAS:

„Toks „DOJAUS“ akibrokštas mums buvo siurprizas, esu šokiruotas. Subjektyviai manau, kad tai buvo konkurentų reakcija į gerus mūsų įmonės rezultatus.

Registruotus traktorius tiek mes, tiek visi konkurentai skaičiuoja ta pačia metodika, kuri visiems priimtina. Visi kiekvieną mėnesį gauname registro duomenis, kurie yra suvestiniai visų Lietuvoje registruotų traktorių, t. y. įtraukiami ir dėvėti, ir nauji. Duomenys yra labai tikslūs su pagaminimo metais, pirmos registracijos metais ir taip toliau. Nors tai nėra rašytina taisyklė, bet visuotinai visi sutariame, kad naujas traktorius – tai ne senesnis kaip trejų metų pirmą kartą registruotas traktorius, technikos tiekėjo parduotas klientui.

Pagal duomenų apsaugos reikalavimus ūkininko vardu registruojant traktorius nepateikiama jokia informacija apie patį ūkininką – ta eilutė yra tuščia arba nurodoma lizingo bendrovė. Pagal tai mes atpažįstame, kad pirkėjas yra ūkininkas. Jei pirkėjas yra ŽŪB, UAB, tada jis būna įvardytas.

Rinką labai iškraipo registracijos įmonių vardu. Kodėl apskritai vyksta tokie dalykai? Galimi keli variantai. Pernai mūsų įmonė 3 traktorius registravo savo vardu – taip įforminome demonstracines mašinas. Tačiau į rinkos statistiką mes šių trijų traktorių neimame, nes jie nėra parduoti ir nėra rinkos dalyviai.

Būna metų, kai keičiasi aplinkosauginiai reikalavimai varikliams ir viena iš sąlygų – jų registracija iki einamųjų metų galo. Tokiais metais įmonės visus sandėlyje turimus traktorius registruoja įmonės vardu ir paskui pardavinėja. Taigi, tokių metų statistikoje atsiranda iškreiptumo faktorius, nes tokie traktoriai nėra rinkos dalyviai.

Šiemet nustebino toks dalykas, kaip traktoriaus suvokimas. Mūsų nuomone, traktorius yra tas, kurio galia 60 ir daugiau arklio galių, tad jais negali būti laikomos savaeigės žoliapjovės ar panašiai.

Visai rinkai gruodis buvo neįtikėtinai intensyvus, nes per vieną mėnesį įregistruota beveik šeštadalis technikos. Mūsų skaičiavimais, EWA pardavė ir klientai įregistravo 141 traktorių, 3 traktorius įregistravome įmonės vardu. Jei skelbtume pardavimo skaičius, jie viršytų 160 vienetų. Registracija – tikras, lengvai pamatuojamas ir visiems viešai prieinamas skaičius, be įmonių balanso tikrinimo. Tiesa, statistika labai chaotiška ir nelabai patogi naudoti, bet filtrai veikia, tik kitas klausimas, ką tu priskiri traktoriams.

„DOJUS“ pardavė klientams ir įregistravo 119 traktorių, ir tai lengvai patikrinama registre pagal tuos filtrus, kuriuos minėjau - ne senesnis kaip 3 m., pirmos registracijos ir registruotas ne pačios įmonės ar jos antrinių kompanijų vardu. Antra registracija negali būti traktuojama kaip naujo traktoriaus registracija, nes ji jau buvo statistikoje, kai buvo registruojama pirmą kartą."

„DOJUS agro“ Lietuvos filialo direktorė Diana TATARŪNAITĖ-ZUBENIENĖ:

„Neskubame džiaugtis rezultatais, kol neturime statistikos ir tikslių duomenų, nes tikslumas mūsų įmonei labai svarbu. Tad tik suskaičiavę paskelbėme informaciją. Traktorių rinkoje konkurencija arši ir to, deja, išvengti nepavyks. Mūsų įmonė pasisakė ir visada pasisakys už skaidrią konkurenciją, todėl remiamės ne konkrečių įmonių komentarais, o oficialiais šaltiniais ir statistikos duomenimis. Matome, kad bendra rinka pernai buvo 815 traktorių ir tai skiriasi nuo to, ką skelbia mūsų kolegos.

Mes, kaip ir dauguma kitų įmonių, iš statistikos nieko neeliminuojame, t. y. neskaidome sektorių, nieko neišimame. Remiamės tais metais įregistruotų traktorių duomenimis ir vertiname viską, įskaitant ir nuomos rinką. Negalime išmesti, pvz., 10 traktorių, registruotų „DOJUS rental“ vardu, nes tai rinka, kurios galutinis vartotojas yra ūkininkas. Neįtraukti šios rinkos būtų neteisinga, nes joje sukasi apie 300 traktorių, kurie vis atnaujinami.

Skaičiuodami įtraukiame ir naujus antros registracijos traktorius, kurie dėl įstatyminių dalykų buvo anksčiau registruoti įmonės vardu, o dabar klientų įsigyjami kaip nauji, nenaudoti traktoriai. Mūsų nuomone, nesąžininga juos eliminuoti, nes tai registruoti nauji, pas klientą atkeliavę traktoriai.

Tačiau registracija du kartus neskaičiuojama, dvigubų skaičiavimo principų nėra ir negali būti.

Statistika rodo, kad pernai buvo registruoti 147 nauji John Deere traktoriai. Mūsų skaičiavimu, traktorius prasideda nuo 50 kW galios. Tarp visų pernai registruotų 147 John Deere silpniausias buvo 5 serijos traktorius, kurio galia 74 kW.

Pastebėtina, kad iš tų 147 vienetų apie 64 proc. arba 94 traktoriai yra didesnio kaip 150 AG galingumo. Būtina pabrėžti, kad tai tikrosios, o ne maksimalios galios traktoriai. Į tai taip pat būtina atkreipti dėmesį, nes kai kurie kolegos deklaruoja tikrai ne tikrąsias arklio galias...

Mūsų prioritetas – parduoti kuo daugiau galingų traktorių, kuriuose įrengtos išmaniosios sistemos. Per 2020 m. iš mūsų kiemo išriedėjo daugiau kaip 40 proc. prie interneto prijungtų traktorių, tai yra nuotoliniu būdu stebimų, prižiūrimų. Tokią pat dalį sudaro ir traktoriai su automatinio vairavimo sistemomis, vadinasi, mūsų klientai suvokia išmaniųjų technologijų naudą.

Statistika viena, informacijos šaltinis vienas, tačiau nėra aiškiai reglamentuota ir iki galo susitarta dėl registracijos duomenų traktavimo, skaičiavimo metodikos, todėl kasmet kyla iššūkių. Šiemet tai kelia tiek daug diskusijų todėl, kad skirtumas labai nedidelis, tačiau mūsų ir EWA deklaracijos jau ne vienus metus labai skiriasi.“

***

Praėjusiais metais „Mano ūkis“ aiškinosi, kodėl paini ir netiksli traktorių registravimo statistika. Žemės ūkio technikos registro skyriaus vadovė Eva Kvedorelienė patikino, kad nemažai nesusipratimų kelianti problema žinoma ir Žemės ūkio ministerija rengia naujas Traktorių, savaeigių ir žemės ūkio mašinų bei jų priekabų registravimo taisykles, kurios nekeistos galiojo nuo pat Traktorių registro įkūrimo 2006 metais.

Naujose taisyklėse pirmiausia atsiras papildomas įrašas – registruojant reikės pažymėti, nauja tai ar naudota technika, bus konkretizuojamas ir jos apibrėžimas: nauja technika laikoma ta, kurios variklis išdirbęs iki 250, naudota – daugiau kaip 250 motovalandų.

Taisykles žemės ūkio ministras pasirašė gruodžio pabaigoje, tačiau jos įsigalios tik šių metų gegužės 1 dieną.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
  Visos apklausos