Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Technika
Auganti metalo ir plastiko kaina kelia nerimą technikos gamintojams

Roma. Žemės ūkio mašinų paklausa auga, tačiau gamintojams nerimą kelia tai, kad turimų žaliavų atsargos senka, o metalo ir plastiko kainos rinkoje tik didėja, praneša Italijos žemės ūkio technikos gamintojų federacija „FederUnacoma“.

Dėl padidėjusių kainų jau kovą įsigyti metalo ir plastiko žaliavų gamintojams buvo gana sunku, o tai darė neigiamą įtaką žemės ūkio technikos gamybai, nes, pavyzdžiui, gaminant traktorių geležies komponentai sudaro daugiau kaip 75 procentus.

„Pasaulio ekonomika atsigauna, tačiau dėl išaugusių žaliavų kainų technikos gamybos sąnaudos kyla į visų laikų aukštumas, o tai turi rimtų pasekmių žemės ūkio mašinų sektoriui, kuriame daugiausia naudojama metalo ir plastiko medžiagų“, – rašoma gamintojų federacijos pranešime.

Bioversija 2024 04 26 m7

Remiantis „Prometeia-Confindustria“ paskelbtais pasaulio ekonomikos duomenimis, prognozuojama, kad BVP kils nuo -3,9 proc. 2020 m. iki +5,2 proc. 2021 m., taip pat sparčiai atsigaus ir pasaulio prekyba – nuo -6,9 proc. pernai ji išaugs iki reikšmingų +8,6 proc. šiemet.

Tačiau prekių paklausa veikia greičiau nei įmonių gamybos pajėgumai, kuriuos lėtina žaliavų trūkumas ir pernelyg didelės jų įsigijimo išlaidos.

Plieno kaina pasiekė aukščiausią lygį

Skaičiuojama, kad vidutinė žaliavų kaina pramonei kovą, palyginti su 2020 m. sausiu, padidėjo 22 proc. ir ypač aukštos kainos buvo mechaninės inžinerijos sektoriuje (+40 proc.).

Federacija „FederUnacoma“ atkreipia dėmesį į tai, kad Europoje plieno kainos kovą pasiekė aukščiausią lygį – ypač aukštos kokybės valcuotų gaminių (HRC ir CRC) kainos padidėjo 70–80 proc., palyginti su lygiu iki COVID-19. Kalbant apie plastiką, per pirmąjį metų ketvirtį Europoje užfiksuotas 45 proc. etileno ir 121 proc. polietileno pabrangimas.

Be didelių žaliavų kainų, dėl vis dar tebesitęsiančios pandemijos nemažai sunkumų kyla logistikos ir transporto srityje, be to, auga ir konteinerių kainos, neišvengiama vėlavimų laivybos sektoriuje. Pasak federacijos, visa tai turi rimtų pasekmių žemės ūkio mašinų sektoriui, kuris daugiausia naudoja metalo medžiagas ir plastiką, taip pat pagamintas mašinas gabena į įvairias užsienio šalis.

Situaciją įvardina kritine

Traktorių vidutiniškai sudaro apie 1 700 komponentų, iš kurių 75 proc. pagaminti iš geležies (ketaus, plieno, metalinių vamzdžių), dar 5 proc. iš kitų metalų, tokių kaip varis. Taigi, metalo komponentai sudaro apie 80 proc. visų traktoriui pagaminti naudojamų medžiagų. Likusieji daugiau kaip 10 proc. komponentai yra padengti plastikinėmis medžiagomis (kabinos pamušalai, apsaugos, dangčiai, kištukai), o apie 5 proc. – guminiais polimerais (vamzdeliai, sandarikliai, tarpinės).

„Akivaizdu, kad kritinė situacija kyla ne tik traktoriams, bet taip pat ir kitų tipų mašinoms bei įrangai, dažniausiai gaminamai iš metalo. Italijos žemės ūkio mašinų pramonė išgyvena dinamišką etapą dėl paklausos augimo ir paskatų pirkti naujos kartos transporto priemones, tačiau labai neramu, kad būtent šiuo metu gamintojai mato savo galimybių ir pajėgumų rizikas“, – pabrėžia Italijos žemės ūkio technikos gamintojų federacija.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos