Basf A1 12 09 23 Basf 2023 09 08 m1
Technika
Artėjančiam sezonui – tiksliosiomis sistemomis apginkluotas traktorius

Kelmė. Kerkasių žemės ūkio bendrovės vadovas Ildefonsas Petkevičius pripažįsta, kad moderni šiuolaikinė technika padeda darbus atlikti našiau ir efektyviau, o tai daugiašakiame ūkyje ypač aktualu. Tad naujasis bendrovės pirkinys – Valtra T174 modelio traktorius, pagal ūkio vadovo pageidavimus sukomplektuotas su tiksliajai žemdirbystei būtina įranga.

Pasak I. Petkevičiaus, pamažu pereinant prie tiksliojo ūkininkavimo, buvo nuspręsta investuoti į naujos kartos 30 m darbinio pločio prikabinamą pesticidų purkštuvą, o jam traukti buvo reikalingas ir galingesnis traktorius. Bendrovės įsigyto Valtra traktoriaus vardinė galia 177 AG (maksimali – 211 AG).

„Pirkdami traktorių pirmiausia įvertinome visas galimybes, ką jis gali padaryti ir ko mums reikia, kad padarytų. Kadangi chemija – vienas iš tų produktų, kurie sąnaudų struktūroje užima nemažą dalį, dėl to reikalingas tikslus vairavimas, tikslus išpurškimas, mažesnis cheminių medžiagų sunaudojimas, kitaip sakant, tikslioji žemdirbystė, kuriai atlikti neužtenka vien gero noro, bet reikia ir geros technikos. Atsižvelgdami į tai ir komplektavome naująjį traktorių su navigacija, automatinio vairavimo sistema“, – apie tai, kokiais kriterijais vadovavosi rinkdamasis traktorių, aiškina bendrovės vadovas.

Bioversija 23 09 01 m7

Jis neabejoja, kad šios sistemos ne tik palengvins mechanizatoriaus darbą, bet ir leis sutaupyti degalų, taip pat trąšų ir augalų apsaugos produktų, nes bus išvengta persidengimų. „Vieni iš pirmųjų įsigijome išmanųjį tręštuvą, kuriuo trąšos barstomos kintamomis normomis, pasidarėme žemės tyrimus, tręšimo žemėlapius. Įsigijome traktorių su tiksliosiomis sistemomis, dabar atkeliauja ir purkštuvas. Akis gali klysti, o elektronika, technika tiksliai, be paklaidos, atlieka važiavimus“, – įsitikinęs I. Petkevičius.

Tradiciškai neapsieita ir be „Rovaltros“ dovanų. Iš kairės: Kerkasių žemės ūkio bendrovės vadovas Ildefonsas Petkevičius, mechanizatorius Giedrius Norkus, bendrovės „Rovaltra“ generalinis direktorius Romualdas Trainaitis ir vadybininkas Klaudijus Pakeltis

Tiesa, jis sutinka, kad tiksliosios žemdirbystės rezultatams įvertinti prireiks kelerių metų, pvz., šiemet kaip tik baigiami kalkinti paskutiniai bendrovės dirbami laukai, vėliau vėl bus daromi dirvožemio tyrimai.

Penktasis šio gamintojo traktorius bendrovėje

Valtra T174 – tai jau penktasis Suomijos kompanijos „Valtra“ traktorius Kerkasių žemės ūkio bendrovėje. Pirmasis 140 AG galingumo Valmet 8400 įsigytas dar 1996 m., bendrovės „Rovaltra“ įkūrėjo Romualdo Trainaičio užtarimu ir laidavimu gavus gamyklos paskolą su tuo metu ypač mažomis 9 proc. palūkanomis, po metų – Valmet 8600. Tai buvo pirmoji bendrovės vakarietiška technika, kuri intensyviai naudojama lig šiol.

Vėliau technikos parką papildė dar du Valtra T131 serijos 130 AG traktoriai. I. Petkevičiaus žodžiais, specifiniams darbams, tokiems kaip šienapjūtė ir pasėlių priežiūra, šie lengvi ir patikimi traktoriai ypač tiko, todėl ir naują traktorių rinkosi šios serijos.

Naujasis Valtra T174 (dešinėje) – penktasis šio gamintojo traktorius bendrovėje. Pirmasis Valmet 8400 įsigytas dar 1996 metais

Pasak įmonės „Rovaltra“ vadybininko Klaudijaus Pakelčio, naujojo traktoriaus komplektaciją Kerkasių žemės ūkio bendrovė derino pagal pasirinktą įsigyti purkštuvą. „Moderniam purkštuvui buvo reikalinga Trimble išmanioji vairavimo sistema, tad mes sukomplektavome išmanųjį ekraną, kuriuo operatorius galės valdyti purkštuvą ir jo sekcijas, išpurškimo normas, pats traktorius ir vairuos. Klientas taip pat pageidavo priekinės pakabos, kuri yra amortizuojama. Priekinio tilto pneumatinės pakabos amortizacija sugeria smūgius, mažina vibraciją, operatoriui patogiau važiuoti per lauko nelygumus. Amortizuojama ir kabina, kuri išsiskiria savo tylumu, nes triukšmo lygis joje tik 71 dB“, – bendrovės pasirinktą papildomą traktoriaus įrangą pristato vadybininkas.

Kaip į vieną iš Valtra traktorių privalumų, bendrovės vadovas atkreipia dėmesį į didelio 160 l/min. našumo hidraulinį siurblį, kuris kuo puikiausiai dirba ir važiuojant lėtomis pavaromis. „Viena iš mūsų bendrovės veiklų – melioracijos darbai. Esame įsigiję ekskavatorių, drenažo klotuvą ir žvyrui vežti susikonstravę priekabą su transporteriais, kuriuos valdo hidrovariklis. Šią priekabą kabiname prie Valtra traktoriaus. Vienu metu klojame drenažą ir užpilame jį žvyru, todėl labai svarbu, kad abi mašinos judėtų vienodu greičiu. Kadangi traktorius turi žemą pavarą, nereikia nuolat stabdyti sankaba“, – pabrėžia I. Petkevičius.

Daug veiklų suteikia stabilumo

Siekdama maksimaliai išnaudoti turimą technikos parką ir užtikrinti darbuotojų, kurių šiuo metu 20, užimtumą ištisus metus, Kerkasių bendrovė vykdo ne tik žemės ūkio, bet ir alternatyvią veiklą, teikia įvairias paslaugas. I. Petkevičiaus skaičiavimu, iš žemės ūkio gaunama apie 54 proc. pajamų, kitas bendrovės pajamas sugeneruoja papildomi verslai.

Bendrovė dirba apie 1 000 ha žemės, iš kurios beveik 500 ha yra nuosava. Be augalininkystės plėtoja ir mėsinę galvijininkystę, bendrovės banda – nuo 300 iki 400 limuzinų veislės galvijų. Iš ūkyje užaugintų žirnių, pupų, kviečių ir miežių bendrovėje ruošiama šių augalų sėkla, kuri, esant poreikiui, ir beicuojama. Pridėtinę augalininkystės vertę didina ir miltų gamyba. Iš bendrovėje auginamų kviečių, pasak I. Petkevičiaus, išskirtinai tų veislių, kurios tinkamiausios kepimui, malami ir siūlomi aukščiausios, pirmos ir antros klasės kvietiniai miltai, taip pat sėlenos.

Pagrindiniai pirkėjai – kepyklos ir vietiniai gyventojai, kurie atvyksta jų įsigyti tiesiai iš malūno. Per pamainą pagaminama apie 3 t miltų. Malti kitokios rūšies miltų, pvz., ruginių, neplanuojama, nes paprasčiausiai tam netinka turima technologija.

Giedrius Norkus neabejoja, kad tikslioji įranga labai palengvins darbus ir padidins našumą

Tarp alternatyvių Kerkasių žemės ūkio bendrovės verslų – biokuro gamyba ir prekyba. Šiai sričiai daugiausia skiriama laiko žiemą, čia kuo puikiausiai dirba ir pirmasis Valmet traktorius. Bendrovė superka paruoštas medienos atliekas (kai kada ir pati teikia miško valymo paslaugas), kurias susmulkina ir savo transportu pristato į katilines.

Transporto nuoma biriems kroviniams vežti, įvairios žemės ūkio paslaugos, melioracijos darbai, taip pat kelių valymas žiemą – tai dar kelios veiklos, kurioms bendrovė naudoja savo techninius ir žmogiškuosius resursus. „Valgyti reikia visus metus, tad tenka galvoti, kad darbuotojai darbo turėtų ne tik kelis mėnesius, bet ir ištisus metus“, – sako I. Petkevičius, negailėdamas gerų žodžių bendrovėje dirbantiems žmonėms ir įvardindamas juos universaliais darbuotojais. Vienas jų – Giedrius Norkus, bendrovėje su pertraukomis dirbantis nuo 1992 m. Pastaruosius 10 m. jis yra vienas iš ūkio mechanizatorių, kuriam bus patikėtas darbas ir naujuoju Valtra traktoriumi.

Lietuvoje populiariausia T serija

Bendrovės „Rovaltra“ generalinis direktorius Romualdas Trainaitis neslepia, kad pastarieji dveji žemės ūkiui sunkūs metai turi įtakos ir žemės ūkio technikos pardavimams. „Labai džiaugiuosi, kad į Kerkasių žemės ūkio bendrovę atvežame jau penktąjį traktorių. Tai rodo, kad klientas pasitiki mūsų įmone, jos servisu ir, žinoma, traktorių patikimumu. To geriausias įrodymas tai, kad senieji traktoriai išdirbę jau daugiau kaip po 20 tūkst. motovalandų ir vis dar naudojami“, – sako R. Trainaitis.

Pasak jo, T serijos Valtra traktoriai mūsų šalyje populiariausi, tik kasmet po 10–20 AG didėja įsigyjamų traktorių galingumas. „Jei anksčiau dauguma žemdirbių rinkdavosi 120 AG traktorius ir galvodavo, kad nepajėgs išnaudoti visos galios, tai dabar populiariausi yra 200 AG traktoriai“, –  tendencijas atskleidžia technika prekiaujančios įmonės vadovas.

Jis neabejoja, kad traktorių pirkėjai vertina ir tai, kad pastaraisiais metais Valtra traktoriai gavo ne vieną tarptautinį apdovanojimą ir įvertinimą. Reikšmingiausi jų – Valtra T254 Versu su išmaniuoju SmartTouch porankiu pripažinimas „Metų traktoriumi 2018“ Hanoveryje, taip pat Valtra A114 HiTech 4 paskelbimas „Metų mašina“ šiųmetėje parodoje „Sima“.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14
  Bayer 2023 08 21

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate saugomų teritorijų žemėlapius?
  Visos apklausos